Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Efektivní využití z národohospodářského hlediska

Efektivní využití z národohospodářského hlediska

„Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využiti,“ prohlásil ve čtvrtek na sjezdu odborového svazu Kovo předseda Senátu Milan Štěch. Potom představil svůj plán na zvýšení odvodů pro živnostníky, což má donutit „pseudopodnikatele“ ukončit živnost a nechat se zaměstnat.

Není to první útok bývalého odborového předáka a předsedy senátu na živnostníky. Podle všeho mu skutečnost, že mají živnostníci menší odvody než zaměstnanci, hodně leží v žaludku.

Argumenty, proč to není úplně rozumné srovnání, jsou celkem známé. Spíš mě zaráží, že se Milan Štěch nesnaží bojovat za práva zaměstnanců. Více by jim totiž prospěl, kdyby tlačil na snížení odvodů zaměstnanců, které jsou skutečně jedny z nejvyšších mezi vyspělými státy.

Skutečně alarmující je ale motivace, se kterou s tímto prohlášením přišel. Zvýšení odvodů má dotlačit desítky tisíc živnostníků ke krachu a k nutnosti nechat se zaměstnat. Chce tak dodat chybějící zaměstnance velkým firmám. Takovéto prohlášení od jednoho z ústavních činitelů už je hodně na hraně a připomíná dobu nástupu komunismu.

Pokud by Milanu Štěchovi šlo doopravdy o dostatek zaměstnanců ve firmách, a ne o další důvod k šikaně živnostníků, měl by se zaměřit na úplně něco jiného. Třeba na snížení počtu státních zaměstnanců: Jen tato vláda nabrala dalších 30 000 lidí, kteří pak logicky chybí ve firmách. Mohl by také tlačit na úpravu sociálních dávek a odvodů tak, aby se vyplatilo pracovat, nebo se snažit snížit cenu za dopravu, aby mohli lidé levněji cestovat tam, kde práce je.

Lidé jako Milan Štěch jsou ti poslední, kteří by měli určovat přínos ostatních pro národní hospodářství. Důležité totiž je, jak hodnotí přínos živnostníků jejich zákazníci, kteří je za to odměňují zakázkami, penězi za ně a případně i dobrými referencemi. Jenom škoda, že takovou přímou zpětnou vazbu nemají politici. Možná by se někteří z nich zamysleli, jak oni sami přispívají naší společnosti.

Ondřej Martínek
Ondřej Martínek – Strana svobdodných občanů
kandidát pro parlamentní volby 2017
Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31