Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

D49 – egeria, křeček a pštros

D49 – egeria, křeček a pštros

Dočkají se někdy lidé ve Zlínském kraji dokončení dálnice D49? Snad. Nebude to ale snadné, protože v cestě stojí dálnici křeček polní a především spolek ekofanatiků Egeria, z.s. Jejich posledním zářezem na pažbě (a ke škodě občanům Zlínského kraje) je jejich úspěšné soudní napadení výjimky ze zákona 114/1992 Sb., na jejímž základě bylo možné začít dálnici stavět.

Situace musí být také velmi nepříjemná Ing. Zdeňkovi Vackovi (SPD), který je krajským zastupitelem a hejtman ho jmenoval do role předsedy Výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro územní plánování, zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova.

Pan Vacek je totiž členem onoho ekofanatického spolku Egeria.

V článku na serveru idnes.cz 6.6.2017 k situaci říká: „Ve spolku jsou lidé, kteří se dálnici zabývají. Já jim v tom nepomáhám, žalobu jsem nepodával.“

To nepovažujeme za příliš důstojný postoj. Znamená to, že se v této záležitosti necítí být členem spolku? Nebo je to „strkání hlavy do písku?“

Na jednom z prvních zasedání krajského zastupitelstva po volbách v roce 2016 se o D49 jednalo. K dálnici se vyjádřil i pan Vacek, přičemž kritizoval trasování dálnice a za příklad dal obec Pravčice, která bude ze 3 stran dálnicemi obklopená.

A to vyvolává zásadní otázku. Není cílem pana Vacka vrátit proces realizace dálnice do stádia vyhledávací studie trasy?

A není to ve skutečnosti ještě horší? Připomeňme si postoje skutečného ekofanatika Miroslava Macha, předsedy spolku Egeria:

„Silnici odmítáme, jelikož není potřebná a objektivně zdůvodnitelná.“

(Odkaz na vyjádření ZDE)

Miroslav Mach zcela evidentně nenávidí civilizaci a veškeré antropogenní prvky v krajině. Pokud nelze přímo říci, že nenávidí lidi, lze jistě říci, že ignoruje jejich potřeby a přání. Kdyby totiž s lidmi komunikoval tak, jako my před krajskými volbami, věděl by, že dálnice D49 potřebná je.

Mezi dvěma extrémy (zcela bezohledné provedení stavby versus varianta „žádná dálnice, zůstává prales“), existuje ještě jedna možnost. Tou je maximální soustředění se na co nejcitlivější začlenění stavby do krajiny, na minimalizaci negativních vlivů jak na biotu a vzhled krajiny, tak na životy lidí, kteří v okolí dálnice žijí. Důsledkem stupidního působení podobných spolků pak často vše v podobných případech dopadá tak, že už nikdo nemá náladu ani sílu konstruktivně se snažit o nejlepší možné řešení. Prostě se to protlačí tak, jak to bylo původně navržené.

Zpět k předsedovi Výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro pro územní plánování, zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova, Ing. Zdeňku Vackovi.

Bylo by dobré, kdyby jasně formuloval, jaké je jeho stanovisko ve věci D49. Chce přispět k realizaci dálnice? Nebo hodlá sám osobně bránit výstvabě D49, ať už vlastními činy či jen podporou existence spolku Egeria tím, že bude nadále jeho členem?

Marek Štěpán 2

Ing. Marek Štěpán

Strana svobodných občanů, Zlínský kraj

odborný mluvčí pro oblast zemědělství, krajina, životní prostředí

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31