Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

D49 – egeria, křeček a pštros

D49 – egeria, křeček a pštros

Dočkají se někdy lidé ve Zlínském kraji dokončení dálnice D49? Snad. Nebude to ale snadné, protože v cestě stojí dálnici křeček polní a především spolek ekofanatiků Egeria, z.s. Jejich posledním zářezem na pažbě (a ke škodě občanům Zlínského kraje) je jejich úspěšné soudní napadení výjimky ze zákona 114/1992 Sb., na jejímž základě bylo možné začít dálnici stavět.

Situace musí být také velmi nepříjemná Ing. Zdeňkovi Vackovi (SPD), který je krajským zastupitelem a hejtman ho jmenoval do role předsedy Výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro územní plánování, zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova.

Pan Vacek je totiž členem onoho ekofanatického spolku Egeria.

V článku na serveru idnes.cz 6.6.2017 k situaci říká: „Ve spolku jsou lidé, kteří se dálnici zabývají. Já jim v tom nepomáhám, žalobu jsem nepodával.“

To nepovažujeme za příliš důstojný postoj. Znamená to, že se v této záležitosti necítí být členem spolku? Nebo je to „strkání hlavy do písku?“

Na jednom z prvních zasedání krajského zastupitelstva po volbách v roce 2016 se o D49 jednalo. K dálnici se vyjádřil i pan Vacek, přičemž kritizoval trasování dálnice a za příklad dal obec Pravčice, která bude ze 3 stran dálnicemi obklopená.

A to vyvolává zásadní otázku. Není cílem pana Vacka vrátit proces realizace dálnice do stádia vyhledávací studie trasy?

A není to ve skutečnosti ještě horší? Připomeňme si postoje skutečného ekofanatika Miroslava Macha, předsedy spolku Egeria:

„Silnici odmítáme, jelikož není potřebná a objektivně zdůvodnitelná.“

(Odkaz na vyjádření ZDE)

Miroslav Mach zcela evidentně nenávidí civilizaci a veškeré antropogenní prvky v krajině. Pokud nelze přímo říci, že nenávidí lidi, lze jistě říci, že ignoruje jejich potřeby a přání. Kdyby totiž s lidmi komunikoval tak, jako my před krajskými volbami, věděl by, že dálnice D49 potřebná je.

Mezi dvěma extrémy (zcela bezohledné provedení stavby versus varianta „žádná dálnice, zůstává prales“), existuje ještě jedna možnost. Tou je maximální soustředění se na co nejcitlivější začlenění stavby do krajiny, na minimalizaci negativních vlivů jak na biotu a vzhled krajiny, tak na životy lidí, kteří v okolí dálnice žijí. Důsledkem stupidního působení podobných spolků pak často vše v podobných případech dopadá tak, že už nikdo nemá náladu ani sílu konstruktivně se snažit o nejlepší možné řešení. Prostě se to protlačí tak, jak to bylo původně navržené.

Zpět k předsedovi Výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro pro územní plánování, zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova, Ing. Zdeňku Vackovi.

Bylo by dobré, kdyby jasně formuloval, jaké je jeho stanovisko ve věci D49. Chce přispět k realizaci dálnice? Nebo hodlá sám osobně bránit výstvabě D49, ať už vlastními činy či jen podporou existence spolku Egeria tím, že bude nadále jeho členem?

Marek Štěpán 2

Ing. Marek Štěpán

Strana svobodných občanů, Zlínský kraj

odborný mluvčí pro oblast zemědělství, krajina, životní prostředí

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31