Okamurův výrok o plotu v Letech je mnohem menší úlet proti tomu, jak se o romském koncentračním táboře vyjádřil v roce 2016 Andrej Babiš. Ten tvrdil, že šlo jen o „pracovní tábor pro lidi, kteří nechtěli pracovat…“. Ve skutečnosti to do roku 1942 byl kárný pracovní tábor pro odsouzené vězně a od roku 1943 pak sběrný tábor pro Romy, z nichž 420 bylo odtud deportováno do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka a 326 jich zemřelo přímo v Letech. Zatímco výrok Tomia Okamury čeští novináři propírali nejméně 14 dní a romské organizace podaly trestní oznámení, na výrok Andreje Babiše se velmi rychle zapomnělo. http://www.ceskesouvislosti.cz/glosa/sup-a-byl-tam/ Link: http://www.ceskesouvislosti.cz/glosa/sup-a-byl-tam/
Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.
Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.
Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.
Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.
Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.
Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.
„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.