Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Státy bojují s efektivitou výběru daní každý po svém. Č…

Státy bojují s efektivitou výběru daní každý po svém. Č…

Státy bojují s efektivitou výběru daní každý po svém. Česká Republka za dva a půl týdne spustí přelomový koncept, který funguje ve státech jako je například Slovensko, či Tchajwan. Samotná účtenková loterie, která přímo motivuje zákazníky kontrolovat účtenky a zadávat je do systému za vidinou zisku, sice dává větší smysl než například zákon v Chorvatsku, který nařizuje brát si kompletní účtenku pod hrozbou pokuty. Sama o sobě je ovšem pouze opět další regulací která sama o sobě nemůže efektivně „státu“ přinést vůbec nic. Aby nám stát tentokrát dokázal, že to myslí opravdu vážně, dokázal ještě před startem celého projektu pouze za jeho logo utratit 100 000 Kč. Kdo ovšem na účtenkovce vydělá? Jak říká ministr financí Pilný: „Efekt si lze těžko představit. Určitě to ale musí mít pozitivní vliv, to je bez debaty,“ Dle Svobodných to ovšem pozitivní vliv mít nemůže. Peněz je omezený počet a jejich dalším přerozdělováním nikomu žádná další hodnota nevzniká. Reálným efektem bude pouze to, že i když se vybere na daních více peněz z důvodu striktnější a všudypřítomné kontroly, náklady na jejich výběr se opět zvýší. Přitom právě náklady na výběr daní úměrně rostou s jejich výší, která dnes dosahuje tak absurdních hodnot, že státy dokonce vytvářejí své vlastní loterie a rozdávají dárky občanům za to, když půjdou a sami zkontrolují svého souseda, zda jim za prodanou kávu dal správnou účtenku a odvedl daně. Co si už ovšem zákazník neuvědomuje je to, že zvýšení daní reálně znamená pouze a pouze to, že dojde k jejich promítnutí do ceny výrobku který si kupuje. Nedochází tak ke kontrole obchodníka, zákazník kontroluje, zda sám ve zboží zaplatil DPH a doufá, že se mu jeho část vrátí ve vysněném SUV, které mu možná stát na konci období vylosuje, když bude poctivě sbírat a zadávat účtenky do systému. Svobodní odmítají to, aby stát provozoval loterii. Svobodní mají jednodušší recept na zvýšení efektivity výběru daní. Snižme daně na úroveň, kdy se je zkrátka neplatit nevyplatí. Neplacení daní vždy provázejí náklady s tím spojené. Čím bude rozdíl mezi náklady na neplacení daní a reálnou výší daní větší ve prospěch obcházení zákonů, tím se bude platit daní méně.
Link: http://ekonomika.idnes.cz/uctenkova-loterie-tiskova-konference-pilny-schillerova-pkq-/ekonomika.aspx?c=A170912_091552_ekonomika_fih

Stát na Účtenkovce vydělá, věří Pilný. První slosování bude 15. listopadu - iDNES.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31