Šoška: Čistička odpadních vod v Ladné

Šoška: Čistička odpadních vod v Ladné

Stačí nám tento stav? A vzhledem k tomu, že chceme, aby Ladná byla nadějně se rozrůstající obec, bude nám tento stav stačit za dalších pár let? Má vůbec cenu řešit tolik diskutovaný projekt čističky odpadních vod? Rozhodl jsem se na tyto otázky podívat trochu důkladněji a shrnout je v následujících několika bodech.

Proč čistit odpadní vody?

Česká republika má v rámci Evropské unie nejpřísnější požadavky na kvalitu vod. Podle stanoviska Sdružení vodovodů a kanalizací ČR jsou požadavky na kvalitu vod v případě majitelů maločistíren v mnoha případech nesplnitelné.

Za nelegální nakládání s odpadními vodami nám hrozí od vodoprávního úřadu pokuta. Zejména používání septiků v malých obcích spojené s vypouštěním odpadní vody je velmi obvyklým případem nelegálního nakládání, za které hrozí sankce až do výše 50 000 Kč (v případě právnických osob až 10 milionů Kč).

Tato situace logicky ukazuje na nutnost modernizace způsobu nakládání s odpadními vodami. Povolení k provozu stávajících zařízení již v podstatě nejsou vydávána a případné sankce jsou velmi vysoké. Běžně už také dochází k aktivnímu vyhledávání hříšníků a jejich postihování od vodoprávního úřadu pod tlakem ministerstva. Vhodným řešením likvidace odpadních vod je vybudování čistírny odpadních vod, tzv. ČOV. Čištění probíhá nejčastěji centralizovaným způsobem, to znamená s obecní čistírnou a kanalizací. Tímto způsobem se vyhneme možným kontrolám a také následným sankcím.

Ústřední čistírna, nebo malé domácí ČOV?

V některých případech se můžeme setkat s netypickým řešením čištění odpadních vod na obecní úrovni. Například v obci Třebusice na Kladensku se zastupitelstvo rozhodlo zafinancovat domácí maločistírny namísto vybudování ústřední čistírny a splaškové kanalizace. Nebyla by taková varianta vhodnější i v případě Ladné?

Z hlediska investičních nákladů výsledek závisí zejména na hustotě osídlení. Cena malé domovní čistírny včetně DPH a instalace se pohybuje okolo 70 000 Kč. Oproti tomu stojí vybudování 1 metru splaškové kanalizace (v závislosti na místních podmínkách) 3 000 – 6 000 Kč. Jednoduchým výpočtem vidíme, že cena jedné maločistírny odpovídá asi 10 – 20 m splaškové kanalizace. Pro obec s uliční zástavbou jako je Ladná, je tedy jednoznačně výhodnější provedení splaškové kanalizace s ústřední čističkou odpadních vod.

Pro občana je zajímavé zejména srovnání provozních nákladů. Hlavní část nákladů domácí maločistírny tvoří spotřeba elektrické energie a náklady na povinný odběr vzorků. Spolu s náklady na údržbu se roční částka pohybuje okolo 3000 Kč, životnosti čistírny je přibližně 20 let.

U ČOV po vybudování kanalizace a přípojek domácností odpadá veškerá starost o provoz systému a všechny náklady jsou jednotně účtovány ve formě stočného. Tyto náklady se pohybují kolem 1 200 Kč za osobu a rok.

Náklady i starosti nese obec

Výhodou centralizovaného systému čistění odpadních vod je z pohledu občana zejména nulová starost o jeho fungování. Vedle nepatrného finančního rozdílu je totiž zásadní i rozdíl v náročnosti údržby. U centrálního řešení odpadá pravidelná starost s vyvážením septiku a povinnými odběry vzorků. V praxi jde o objednávku specializované firmy několikrát do roka a její náležité zaplacení. Životnost domácí maločistírny je podstatně menší než životnost obecní ČOV a během 20 let bude vyžadovat kompletní obnovení.

V případě ústřední obecní čistírny nese veškeré náklady a zejména starosti spojené s provozem obec. To lze považovat za hlavní výhodu centralizovaného řešení z pohledu občana.

Nejistá legislativa

Stavby a provozu ČOV se dotýká legislativa zejména ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Obě ministerstva shodně preferují centralizovaná řešení čistění vod a tomu přizpůsobují legislativu. V praxi dochází ke zvyšování požadavků na domovní maločistírny a jejich budování a provoz vyžaduje více a více času. Na rozdíl od centralizovaných řešení dochází ke změnám požadavků v průběhu životnosti zařízení a z hlediska občana může docházet k nepříjemným změnám povinností. Situace je tedy poměrně jednoduchá. Ačkoliv jsou stále možná obě řešení, příslušné orgány výrazně preferují centralizovanou variantu a intenzivně jí přizpůsobují legislativu. Tím jsou domovní maločistírny nepřímo vytlačovány.

Je tedy vidět, že problém se zpracování znečištěné vody je opravdu potřeba řešit a je potřeba jej řešit co nejdříve. Já sám se přikláním k možnosti vybudování centrálního systému s čističkou odpadních vod. V článku jsem popsal hned několik důvodů, proč tomu tak je – od nižšího finančního zatížení jednotlivých domácností až po jednodušší provoz a údržbu. Doufám, že se pro naši obec tolik důležitý projekt dá co nejdříve do pohybu.

Marek Šoška,
místopředseda jihomoravských Svobodných a jednička kandidátky Svobodní a ODS v Ladné

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31