Marvan: Kamery pomáhají městské pokladně, nikoli bezpečnému provozu

Marvan: Kamery pomáhají městské pokladně, nikoli bezpečnému provozu

Česká televize zveřejnila na svých stránkách článek „Nový metr na řidiče: Speciální aplikace umožňuje měřit rychlost i průmyslovou kamerou.“ Jsem rád, že Česká televize problematiku měření rychlosti vidí stejně jako já a místo „řidiče“ nepoužila oblíbený novinářský termín „pirát.“

Dokonce se ani v celém článku nedočteme nic o vlivu měření rychlosti na bezpečnost a plynulost provozu. Rychlostní limity totiž žádný pozitivní vliv na bezpečnost provozu nemají. Rychlost pochopitelně je jedním z faktorů, který řidič musí brát v potaz během řízení. Dalšími faktory jsou schopnosti a zdravotní stav samotného řidiče, stav vozovky, počasí, ostatní účastníci provozu, viditelnost a mnoho dalších faktorů. Řízení vozidla je komplexní proces a nelze arbitrárně určit rychlost, která je pro všechny případy bezpečná.

Dle oficiálních statistik došlo na území Brna v období od 1. 1. 2007 do 8. 4. 2018 k celkem 34 542 nehodám, při nichž bylo 7 399 s nějakými následky na zdraví, z toho zemřelo 128 lidí, 979 utrpělo těžké zranění a 7 879 utrpělo lehké zranění.

Autoři článku tvrdí, že se v Brně roky mluví o zavedení úsekového měření, které stále není. S řešením přišel odborník z Vysokého učení technického, který vymyslel „aplikaci, která dokáže spočítat rychlost auta ze záznamu běžné průmyslové kamery.“

Pokud se podíváme blíže na celkový přehled nehod v silničním provozu na území města Brna, zjistíme, že pouze v 15 případech z 34 542 nehod bylo příčinou překročení předepsané rychlosti stanovené pravidly. Při těchto nehodách byly usmrceny 4 osoby, 4 byly těžce zraněné a 6 jich bylo lehce zraněných. Roky se tedy mluví o systému, který sníží 39. nejčastější příčinu nehod, která dělá 0,04% z celkového počtu nehod. Pro ilustraci si neodpustím koláčový graf.

Vypadá to, že vynález z VUT může pomoci akorát městské pokladně, až se budou ve velkém vybírat pokuty za překročení nejvyšší povolené rychlosti, kterým se někdy lidově říká „daň z tachometru.“ Doufám, že se v Brně bude ještě dlouho pouze debatovat o zavedení úsekového měření, protože nejčastějšími příčinami nehod jsou nevěnování se plně řízení vozidla (15 835 nehod) a nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem (3 238 nehod). Mám pochybnosti, že tuto situaci zlepší hypnotizování tachometru ze strachu z pokut.

Filip Marvan,
místopředseda Svobodných v Jihomoravském kraji

Články vyjadřují pouze osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31