Patejdl: Má obec koupit restauraci? Ne!

Patejdl: Má obec koupit restauraci? Ne!

Na Borku se objevují názory, že by obec měla odkoupit restauraci na Pražské. Plánovaná veřejná dražba objektu byla sice v srpnu (2014) zrušena, téma však zůstává.

Svobodní jsou proti tomu, aby obec kupovala restauraci. Nechceme, aby obec provozovala nebo pronajímala hospodu. Provozování restaurace je čistě soukromý podnikatelský záměr, není to žádný veřejný zájem. Buď si restauarce najde dostatek zákazníků a tím pádem se uživí i bez podpory obce, nebo bude ztrátová. V tom případě ať ji majitel zavře a třeba prodá někomu, kdo ji bude schopen provozovat ziskově. Obec tu není od toho, aby sanovala něčí neúspěšné podnikání a například nízkým nájemným udržovala při životě neefektivní podnikání. Navíc za peníze nás všech, tedy i těch, co do hospody nechodí.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Aleš Procházka

Aleš Procházka

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Aleš Procházka

Aleš Procházka

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31