Jihočeští Svobodní souhlasí s rozhodnutím českobudějovické radnice neinvestovat stovky milionů korun do rekonstrukce bývalých kasáren Jana Žižky, které se nachází v blízkosti centra. Původní myšlenku, že by se celý objekt opravil, aby se do něj mohli nastěhovat úředníci, nepovažují za nejšťastnější.
„Pochopitelně by bylo dobré mít úřady pod jednou střechou, ale pustit se kvůli tomu do rekonstrukce takového rozsahu je v dnešní době naprostý nesmysl,“ řekl Milan Černoch, místopředseda jihočeských Svobodných.
Václav Kupilík, předseda jihočeských Svobodných, dodal: „Spíš bych to viděl na dlouhodobý proces, kdy v okamžiku, kdy se prostory úřadu stanou zastaralými a vyžadujícími rekonstrukci, tak zrekonstruovat část v kasárnách a úřad tam přesunout. Postupně tam takto přesunout všechny úřady. Ale to je plán na desítky let.“
Jednou z diskutovaných vizí je přeměna kasáren ve velké parkoviště. „Je to dobré místo blízko centra,“ konstatoval Václav Kupilík. „Nelíbí se mi ale myšlenka bourání budov do ulice Žižkova. Nízkopodlažní budovy ve dvoře určitě ano a i zeď zezadu ke Gamexu, avšak demolice budov do ulice Žižkova by podle mě zásadně změnila ráz místa. Osobně bych se tam nechtěl koukat na velké parkoviště. Je lepší, když je trochu schované. Ale na druhou stranu také chápu, že z provozního hlediska je nákladné udržovat prázdné budovy.“
MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor. Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany? Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“
Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.
Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.
Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.
V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.
Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.