SILVESTROVSKÁ KACHNA: Zemětřesení u Svobodných: V čele kandidátky pro eurovolby bude stát Věra Jourová

SILVESTROVSKÁ KACHNA: Zemětřesení u Svobodných: V čele kandidátky pro eurovolby bude stát Věra Jourová

Předseda Svobodných Libor Vondráček dnes na tiskové konferenci oznámil nečekaný krok: „Rozhodli jsme se vyhovět organizaci Fórum 50 % a přenechali první 4 místa na kandidátce pro eurovolby ženám.“ Překvapivým leaderem kandidátky má být současná česká eurokomisařka Věra Jourová.

Současná eurokomisařka prohlásila, že její skutečnou ambicí není stát se řadovým europoslancem. Ve své nové pozici leadera kandidátky Svobodných se cítí být tzv. spitzenkandidátem, tedy kandidátem na předsedu Evropské komise za Svobodné. Jourová k tomu dodává: „Rozhodnutí to bylo těžké, ale jsem přesvědčena, že mohu být lepším předsedou Evropské komise než Ursula“. Na dotazy přítomných novinářů, proč tak najednou otočila o 180°, dále odpovídá: „ANO, je to můj coming out, už dále nemohu dělat věci, se kterými totálně nesouhlasím. Od nynějška budu v komisi blokovat všechny návrhy omezující svobodu, tedy vše, s čím Evropská komise přichází“. Zároveň připouští, že v takovém případě ji čeká velmi rychlý vyhazov. Na tiskové konferenci Jourová přiznala, že měla nabídky i od jiných subjektů: „Kandidaturu za uskupení Nevolte Urza.cz jsem také zvažovala, neboť jsem duší anarchokapitalistka, ale nakonec jsem dala přednost Svobodným, jež jsem vždy volila“.

Dvojkou kandidátky má být současná europoslankyně Radka Maxová. Ta je momentálně členkou Sociálních demokratů, zvolená je však za ANO. Na tiskové konferenci sdělila, že odmítá být označována jako převlékačka kabátů. Za svůj cíl pro případné další funkční období si dává prosazení manželství coby svazku muže a ženy do základních smluv Evropské unie. Na otázku novinářů, proč tedy v roli poslankyně českého parlamentu byla jednou z předkladatelek návrhu zákona o „manželství pro všechny“, odpověděla: „Nebudu odpovídat na lživé fabulace. Není to pravda.“

Další dvě místa na kandidátce obsadí současné europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová a Markéta Dlabajová. Obě dámy shodně přiznaly, že ve frakci Renew Europe neskutečně trpí a nerozumí tomu, proč Andrej Babiš nařídil svým eurospolancům být v klubu evropských liberálů, když si v době minulých eurovoleb přebíral zejména socialistické voliče jako Radku Maxovou a nyní naopak vedení ANO tvrdí, že jsou národní konzervativci. Dodaly, že by ze všeho nejraději hlasovávaly podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale bojí se, že by byly vystaveny šikaně ze strany poslanců Renew Europe. „Když jsem chtěla hlasovat v rozporu s klubem, zavolal mi prezident Macron a řval na mě francouzsky, že je Andrej Babiš jeho kamarád, on má s Evropou velké plány a žádný Čech ani Češka mu je nesmí zkazit,“ dodává Dlabajová.

Při svém vystoupení na tiskové konferenci obě europoslankyně uvedly, že ke konci prosince přestaly být členkami ANO a k prvnímu lednu 2024 se stávají členkami Svobodných.

Akce byla zakončena prohlášením předsedy Svodných, který slíbil, že na dosud neobsazená místa kandidátky budou preferováni kandidáti označující se jako nebinární, genderfluid nebo jako další pohlaví.

Nechali jste se nachytat silvestrovským žertem?

Věřte, že to co je u Svobodných možné pouze jako silvestrovská kachna, to je u ANO už 10 let realita každý den v roce. Paní místopředsedky evropské komise Jourová, europoslankyně Dlabajová a Charazová totiž vysedávají v Bruselu a Štrasburku už 10 let v barvách tohoto hnutí, a paní Maxová tam sedí jen o 5 let kratší dobu.

Pokud vás silvestrovská kachna pobavila, odebírejte náš Týdeník Svobody a ostatní novinky:

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31