Zálom: PES pomalu klesá, ale…

Zálom: PES pomalu klesá, ale…

Zdá se, že PES pomalu klesá. Zda zafungovala některá vládní opatření nebo zda je to přirozená dynamika této epidemie, to nelze říct. Pokud nějaké opatření zafungovalo, stejně se nikdo nedozví, které to bylo a od jaké chvíle funguje – z náhodného uvalování pravidel na lidi nelze vysledovat žádný vztah příčiny a následku. Je to škoda, protože to mohla být cenná data. Nemožnost z vývoje epidemie cokoliv vysledovat, je další z mnoha chyb této neschopné vlády, která se zaměřovala daleko více na cíl zničit malé a střední podnikatele, nežli zastavit epidemii.

Je zřejmé, že něco mohlo zafungovat. Ale co, to je v kontextu vládní politiky úplně jedno. Protože jsou tady jiná čísla, mnohem důležitější statistiky, podle kterých se rozhodne, zda budou ve Strakovce bouchat špunty: počty podnikatelů, kteří museli svůj podnik zavřít. Úbytek malých a středních podnikatelů, to bude to skutečné kritérium, podle kterého si bude Babiš, Hamáček a ostatní z toho fašistického gangu interně hodnotit úspěšnost.

Nevěříte, že vláda je vedena zlotřilými cíli, k nimž jim koronavirus poskytl pohodlnou záminku? Zapojte svůj vlastní rozum.

PES patrně klesá. Ale vedle toho vláda hodlá měnit jeho parametry tak, aby i na nižších stupních byly hospody a restaurace i nadále tvrdě omezovány. Ve třetím stupni rizika (teď jsme na čtvrtém) by totiž hospody směly otevřít nikoliv na 50 % své kapacity, jako by tomu bylo doposud, ale pouze na 30 %, což je ekonomický nesmysl – tak se nedá uživit. 50 % by mělo být povoleno až na druhém stupni Psa – na tomto stupni jsme ještě nebyli, a je otázka, kolikrát se parametry systému ještě změní, než se na druhý stupeň dostaneme – je totiž možné systém PES neustále upravovat tak, aby druhého stupně nebylo možné nikdy dosáhnout!

Vidíme, že vláda je naprosto nekompetentní sestavit systém očkování, nedokáže zajistit ochranné prostředky, nedokázala vypracovat trasovací systém v době, kdy to ještě šlo, nedokáže spočítat výpadek příjmů státního rozpočtu, a tak dále, a tak podobně. Selhala naprosto ve všem.

Pouze v jednom je téměř dokonale efektivní: v likvidaci malého a středního podnikání v této zemi. Nezapadá to? Skutečně se domníváte, že zničení živnostníků není dílčím cílem této vlády? Skutečně se domníváte, že Babiš a Hamáček jsou vlastně hodní strejdové, kterým jde o záchranu lidských životů? Pak asi ještě věříte na perníkové chaloupky a kouzelné dědečky.

Je potřeba si uvědomit důležitou věc: to, co dává vládě možnost ničit podnikatele, je režim nouzového stavu. Bez nouzového stavu by nemohl PES vůbec existovat. A to, že tzv. parlamentní opozice nebyla schopna nouzový stav ukončit, je její obrovskou chybou, kterou bychom jako voliči neměli zapomenout. Stejně jako si Babiš a Hamáček nezaslouží držet v rukou moc, kvůli své zlotřilosti, nezaslouží si ji ani Bartoš či Fiala, kvůli své zbabělosti.

Luboš Zálom
místopředseda strany

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31