Zálom: Nenechme si ukrást volby

Zálom: Nenechme si ukrást volby

Jeden z důležitých milníků na naší více než třicetileté cestě od jedné verze nesvobody k druhé je zápas o funkční, spravedlivé a nezpochybnitelné demokratické volby. Ty stále zůstávají zásadním mechanismem, který nám dává jakous takous naději, že lze poměry v naší republice založit na racionální a hlavně svobodné bázi. Návrh zákona o korespondenční volbě však tento křehký mechanismus významně ohrožuje.

Nepostradatelným atributem skutečně demokratických voleb je anonymita voliče, který nemá důvod se obávat, že by jeho volba mohla být kdykoliv v budoucnu záminkou pro případnou perzekuci. Korespondenční volba, kdy volič do obálky kromě volebního lístku vkládá i svůj volební průkaz či identifikační lístek, tento atribut eliminuje. Zároveň se taková volba automaticky stává manifestační. Standardní systém, kdy volič zajde za plentu, kde má poslední možnost hlasovací lístek upravit a poté jej vložit do obálky, manifestační volbě brání.

Volby, které o tyto dva zásadní atributy přijdou, je nutné z logiky věci pokládat za nedemokratické a legitimita mandátu politiků, kteří z takové volby vzejdou, je značně pochybná. A je v zásadě již nepodstatné, pro jak velkou množinu voličů by byly volby takto nastaveny.

Má-li se možnost korespondenční volby týkat pouze občanů, kteří žijí v zahraničí, znamenalo by dále schválení návrhu určitý ne zcela nevýznamný prvek nerovnosti. Rovnost volebního práva znamená rovné podmínky pro každého. Každý občan s právem volit se musí dostavit do volební místnosti a provést naprosto samostatně a anonymně stejný úkon (s určitou malou výjimkou pro osoby ve zdravotnických zařízení nebo ve výkonu trestu odnětí svobody). Volební právo občanů žijících v zahraničí je funkčně zajištěno a tito občané se také voleb účastní. Možnost korespondenční volby však pro vybranou skupinu lidí tento mechanismus značně zjednodušuje oproti občanům, kteří musí provést standardní úkon. Lze se tedy obávat, že dalším krokem bude zavedení možnosti korespondenčního hlasování pro všechny občany ČR, bez ohledu na to, kde žijí. Tím by bylo jeviště připraveno pro vážnou politickou diskuzi o možnosti elektronických voleb se vším všudy, včetně možnosti získat sjetiny všech neanonymizovaných voličských dat.

Je nutné se dále zmínit o možnosti volebních podvodů, zvláště v případě, kdy by se volební výsledek blížil nerozhodnému stavu. Vygenerovat falešné voličské průkazy a odeslat do systému falešné volební lístky je až příliš snadné a lákavé. Mnohé volby v zahraničí byly v posledních letech zpochybňovány právě proto, že se na poslední chvíli objevilo velké množství volebních lístků zaslaných korespondenčně. Šlo o podvod? Kdo ví. Dějiny píší vítězové. Je však důležité si uvědomit, že náš třicet let fungující systém, kdy se o součet hlasů postará v každém okrsku volební komise, do níž může každá kandidující strana vyslat svého zástupce, možnost podvodu téměř zcela eliminuje.

Měli bychom si položit otázku, proč korespondenční volbu právě v tuto chvíli tak vehementně prosazují strany vládní koalice a co si tím chtějí ve skutečnosti zajistit. Je nutné pokládat tento záměr za významný útok na naši demokracii a kategoricky jej odmítnout.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: blog Echo24

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31