Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Vodička: Prasečí chlívek – dar premiéra Sobotky premiérovi Babišovi

Vodička: Prasečí chlívek – dar premiéra Sobotky premiérovi Babišovi

V roce 1995 byl v okolí vybudován památník, který byl ještě donedávna ve správě památníku Lidice. Od 90. let se datují snahy vepřín odstranit a vybudovat na tomto místě nový památník. Různí ministři z různých českých vlád občas vyjednávali o odkoupení areálu vepřína. Za těch cca 20 let byly navrhovány ceny od 100 mil. Kč výše.

Nyní byl uskutečněn další krok: akcionáři vepřína zestárli a ochotněji přistoupili na nabídku ministra Hermana (KDU-ČSL) k odkoupení. Vláda nakonec v srpnu letošního roku rozhodla, že je veřejným zájmem odkoupit areál za 450 mil. Kč. Současně premiér souhlasil s navýšením výdajů ministerstva kultury o další sumičku 123 mil. Kč na demolici, úpravy plochy a vybudování nového památníku. Kromě toho bude ještě každoročně vydáno 5,5 mil. Kč na provoz památníku a 4 zaměstnance.

Pro úplnost je ještě nutné dodat, že archeologickým výzkumem bylo dokázáno, že sběrný tábor se rozkládal jen asi na 15% areálu vepřína (dokument ČT v létě 2017).

Nezdá se vám, že tu něco smrdí? Ano, vepříci nemají vůni Gucci nebo Dior. Znalecký posudek na stanovení ceny areálu (roční zisk této asi pětiny AGPI jsou cca 2 mil. Kč) není veřejný, odhad demolice a kalkulace na výstavbu nového památníku není znám. Obec Lety prý nedostala ani korunu na úklid a opravy stávajícího památníku.

Pane odstupující ministře Hermane, takovou investici za peníze daňových poplatníků by vám určitě neschválil ani dalajláma.  A vláda Andreje Babiše (bez důvěry, nebo s ní) bude jistě vědět, jak spravovat prasečí chlívek.

Milan Vodička,
člen Republikového výboru

Články jsou názorem funkcionářú a autorů, nikoliv stanoviskem celé strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31