Tereza Sladkovská: Nedělejte z lékařů otroky

Tereza Sladkovská: Nedělejte z lékařů otroky

Pokud jste si mysleli, že v českém zdravotnictví už nemůže být lépe, přečtěte si následující řádky.

Už druhým rokem se projednává novela zákona o vzdělávání budoucích lékařů. Podle poslední úpravy ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) se podle informací, které přineslo Echo24.cz, vyskytuje i odstavec o tom, že po úspěšně složené atestaci nesmí lékař pět let odejít za prací do zahraničí. Čestvě atestovaní lékaři budou tedy povinně zaměstnáni v České republice, jinak budou muset zaplatit veškeré náklady na svou předatestační přípravu, včetě platů, které několik let pobírali. V součtu to může být přes milion korun. K čemu tento "skvělý" zákon časem povede?

A) Lékaři odejdou do zahraničí hned po studiu.

I neatestovaní mají v zahraničí mnohem lepší platy. Čerství absolventi tedy odejdou radši rovnou a atestaci si udělají v zahraničí. V českém zdravotnictví tedy neodpracují ani jeden jediný rok.

B) Podmínky čerstvě atestovaných půjdou dolů.

Protože bude zákonem dané, že všichni atestovaní musí pět let pracovat v České republice, nebude taková snaha si je tady držet. Tomu budou odpovídat i podmínky jejich budoucího zaměstnání po dobu těchto pěti let. Místo toho, aby se tedy stalo české zdravotnictví pro lékaře atraktivnější, pro ty začínající bude naopak horší.

C) Studovat lékařství si třeba mnoho lidí dobře rozmyslí.

Už dnes je rozhodnutí studovat medicínu celkem vážným rozhodnutím. Studenty čeká šest let náročného studia, kdy je obvykle rodina stále živí. Pak následuje předatestační praxe, na které je běžné, že čerství zaměstnanci berou poslední nechtěné směny a obvykle i noční a směny dalece přesahující zákoník práce. Pokud jste žena, a chcete mít brzo rodinu, nejsou pro vás ve zdravotnictví moc ideální podmínky, ale s tím tam obvykle studentky jdou. Teď budoucím lékařům ještě přidáme šikanu, která se bohulibě tváří jako zákon "pro dobro všech – přece aby nám všichni lékaři neutekli do zahraničí".

Jsem studentka medicíny. Právě končím třetí ročník, a pokud zákon v tomto znění projde, bude se týkat mě i všech mých vrstevníků. A zrovna moc velkou radost z toho nemáme. Do zahraničí se osobně nechystám, ale člověk nikdy neví, kam ho osud zavede. Prosím, zlepšujme podmínky ve zdravotnictví radši tak, aby to nebylo na úkor lékařů. Problém s jejich nedostatkem (který mimochodem dle přepočtu množství lékařů na obyvatele není nijak zásadní) se neřeší tak, že si z lékařů uděláme otroky.

Tereza Sladkovská
místopředsedkyně pražských Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31