Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní odmítají plán prezidenta a premiéra na přijetí eura v roce 2020

Svobodní odmítají plán prezidenta a premiéra na přijetí eura v roce 2020

Svobodní považují kroky prezidenta a premiéra směřující k přijetí eura za nezodpovědný hazard s budoucností České republiky. Snaha opustit dlouhodobě dobře fungující českou korunu a vyměnit ji za euro, které prochází v důsledku dluhové krize značnými otřesy, nedává rozumný smysl a byla by pro Českou republiku škodlivá.

Republikové předsednictvo Svobodných

Komentář:

Svobodní považují kroky prezidenta a premiéra směřující k přijetí eura navzdory odporu většiny veřejnosti za nezodpovědný hazard s budoucností České republiky. Snaha opustit dlouhodobě dobře fungující českou korunu a vyměnit ji za euro, které prochází v důsledku dluhové krize značnými otřesy, nedává žádný smysl a byla by pro Českou republiku škodlivá.

Na akutnosti nabývá možnost opětovného bankrotu Řecka a jeho odchod z eurozóny. Další země jako Itálie nebo Španělsko se postupně vydávají řeckou cestou.

Samotní členové eurozóny pravidelně porušují domluvená pravidla a pozbyli tak posledních zbytků důvěryhodnosti. Státy eurozóny již rezignovaly na dodržování Paktu stability a růstu, zrušily zákaz ručení za dluhy ostatních zemí a ignorovaly zneužití ECB k nákupu dluhopisů bankrotujících zemí.

Samostatná měnová politika České republiky přináší řadu výhod. Koruna je mezi investory vnímána podobně jako švýcarský frank, tedy jako přístav bezpečí. To dovoluje České národní bance navyšovat devizové rezervy, které lze účinně použít v případě vleklých finančních krizí. Schopnost České národní banky samostatně nastavovat úrokovou míru je důležitý nástroj, který umožňuje předejít například vzniku realitních bublin, které zapříčinily  problémy Španělska, Irska a dalších.

Vstup do eurozóny je navíc spojený s rizikem v podobě gigantického výdaje 350 miliard korun, který budeme muset zaplatit prostřednictvím Evropského stabilizačního mechanizmu dalším státům, které se dostanou do dluhových problémů. Jedná se o 35 tisíc korun na každého občana České republiky a tyto náklady se mohou ještě dále navyšovat. Na tento problém upozorňují Svobodní již od roku 2011 na webu esm.svobodni.cz.

Svobodní věří, že je nutné zbavit Českou republiku závazku přijmout euro, a usilují o vytvoření mechanismu pro stávající členy umožňující eurozónu opustit. Europoslanec Petr Mach, lídr Strany svobodných občanů, spustil iniciativu Dobrovolné euro, která usiluje o to, aby přijetí eura bylo pro státy plně dobrovolným rozhodnutím. Na svou stranu již překvapivě získal europoslance z levé i pravé části politického spektra.

V Praze dne 13. dubna 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384
www.svobodni.cz

 

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31