Podle únorového průzkumu volebních preferencí agentur SC&C a STEM pro Českou televizi v Libereckém kraji by Svobodné volilo 1% voličů (zdroj: Předvolební průzkum Liberecký kraj).
„Na to, že o našich postojích média prakticky nereferují a k oslovování voličů nám zbývá jen internet, to považuji za dobré. Klíčové je, že byly preference malých stran poprvé vůbec zveřejněny„, uvedl předseda Svobodných Petr Mach.
„Každý hlas je pro nás mimořádně důležitý i nyní, než politické preference dosáhnou hranice nutné pro vstup do Parlamentu. Je klíčový pro to, abychom této hranice co nejdříve dosáhli. Svobodní krok za krokem budují politickou stranu, která změní poměry v České republice, zruší nesmyslné a drahé regulace, osvobodí lidi od přerozdělování, přerostlé byrokracie a nezodpovědného zadlužování NAŠEHO státu. Dokud nás budou média ignorovat, budeme oslovovat voliče osobním kontaktem a na internetu,“ dodal Mach.
Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.
Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.
Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.
Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.
Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.
Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.
„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.