Petr Mach: Šrotovné? NE, NE NE!

Petr Mach: Šrotovné? NE, NE NE!

Ministři české vlády se chvílemi v minulosti tvářili, že chtějí vnést do EU během českého předsednictví trochu toho ekonomického liberalismu.

Dnes ministr Říman prosazuje dotace, které mají pomoci konkrétnímu jednomu odvětví na úkor ostatních a ministr Vondra dokonce chce, aby šlo o celoevropskou regulační politiku povinnou pro všechny členské země. Nová regulace se nazývá šrotovné a dotaci v řádu několika desítek tisíc korun má dostat ten, kdo se zbaví starého auta a koupí si nové.

Pomoc automobilkám není pomocí ekonomice

Nejprve zdůrazněme, že podobná dotace ekonomice ani v nejmenším nepomáhá. Pomáhá jen vybraným osobám na úkor všech ostatních. S růstem HDP nepohne vzhůru ani o milimetr.

Je samozřejmě vítanou pomocí spadlou do klína těm, kdo zrovna chtějí koupit nové auto a zbavit se starého. Je vítanou pomocí akcionářům a zaměstnancům automobilek a šrotovnám, kterým stoupnou tržby. Jejich výhoda ale bude přesně ve stejné výši zaplacena všemi ostatními. Každý, kdo si nové auto nekoupí, bude platit kus daní právě na tuto dotaci. Stranou pak budou muset jít jiné výdaje nebo se dokonce vláda ještě více zadluží. Vyšší dluh vlády bude znamenat vyšší výdaje na úroky v budoucnosti a vyšší poptávka vlády po půjčkách od bank zhorší dostupnost úvěrů pro všechny podnikatele či zájemce o hypotéky.

Vzroste sice výroba aut, ale poklesne ve stejném objemu výroba ostatních věcí v ekonomice. Udrží se tedy uměle zaměstnanost v automobilovém průmyslu, ale o stejný počet „zachráněných“ pracovních míst poklesne zaměstnanost v ostatních odvětvích.

Dopad na ekonomiku ale nejen, že nebude neutrální, bude dokonce záporný. 1) Dojde ke zničení věcí, které fungují, které by jinak lidé dále používali. Pokud např. regulace způsobí, že se sešrotuje 3000 aut starých 9 let, která stále slouží a která mají v průměru hodnotu 50 tisíc korun, sešrotujeme majetky v hodnotě 150 milionů korun. Celkové bohatství ekonomiky se tedy sníží. Sníží se i tempo růstu, protože se v ekonomice vyrobí jiné věci, než které lidé (na rozdíl od vlády) považují za nejužitečnější. Vyrobení více aut bude znamenat vyrobení méně jiných, užitečnějších věcí.

Životnímu prostředí nepomůžeme

Druhý používaný argument ve prospěch šrotovného je, že se zlepší životní prostředí, protože se zbavíme starých aut s horšími emisemi a pořídíme si nová auta s menšími emisemi škodlivých látek. To je sice pravda, ale tato úvaha ignoruje fakt, že se nová auta budou nejen provozovat, ale nejprve se budou muset vyrobit. Každý rozumný ochránce životního prostředí by měl protestovat. Na vyhazování funkčních věcí a umělém vyrábění nových není nic ekologického!

Nechte ostatní Evropany být!

Pokud naše vláda podlehla lobbyistům a chce dát automobilkám tuto výhodu na úkor všech ostatních, je to smutné. Ještě smutnější ale je, že zneužívá předsednictví v EU a chce tuto velmi hloupou regulaci uvalit na všechny ostatní. Dosud je v EU asi ještě 17 rozumných států (možná ale jen nemají automobilky), které tuto dotaci na úkor daňových poplatníků nezavádějí. Pane Vondro, nechte prosím ostatní země na pokoji a nevnucujte jim tento bláznivý nápad.

Zatím ministr financí Kalousek hrdinně odolává. Je otázka, jestli tomuto regulačně-socialisticko-lobbyistickému tlaku ministrů za ODS odolá. Kéž by.

blog.ihned.cz, 5.2.2009

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31