Mlýnková Išková: Vážení zákonodárci, neděláte svou práci dobře, měli byste se odporoučet

Mlýnková Išková: Vážení zákonodárci, neděláte svou práci dobře, měli byste se odporoučet

Zákony se promítají do běžného života nás všech. Někomu více, někomu méně. Zejména podnikatelé řeší různé právní předpisy poměrně často. Jedním z nich je zákon o daních z příjmu. Víte, kolikrát byl tento zákon novelizován? Téměř dvěstěkrát. Ano, zákon o daních z příjmů má bezmála dvě stě novelizací, z toho šest z letošního roku.

I sami právníci si stěžují na složitost právního řádu a mnoho z nich vám nedá jasnou odpověď na vaši otázku. Velmi oblíbené je slovní spojení podle tohoto právního výkladu. Ta slavná interpretace. Opravdu by neměly být zákony psány tak jednoduše a jednoznačně, že by byl schopen i člověk se základním vzděláním vyhodnotit, zda nejedná protizákonně?

Ministr spravedlnosti ignorující běžného člověka

Jistěže by měly. Pokud se naše společnost rozhodla, že chce žít podle nějakých pravidel, je nutné těm pravidlům rozumět. A tohoto by se měli zákonodárci držet. Obyvatelé této země nemohou být obětí tvořivosti a neschopnosti zákonodárců napsat dobrý, jednoduchý a jednoznačný zákon. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán prohlásil na konferenci Česko: Jak jsme na tom?: „ Zákony už dávno nejsou a už nikdy nebudou pro laiky.“

Ne, bohužel vás zrak neklame, tohle opravdu prohlásil ministr spravedlnosti České republiky. To vypovídá buď o jeho absolutní aroganci, nebo absolutní neschopnosti. Co je horší?

A když už jsme u těch výkladů, nemohli bychom si prostě slova pana ministra vykládat tak, že když tedy zákony nejsou pro laiky, nejsou pro ně závazné? Celkem se mi představa, kdy je ministr chycen do pasti vlastní nabubřelosti, líbí.

Zákony jsou a vždy budou pro lidi

Samozřejmě, že slova ministra Pelikána z hnutí ANO jsou absolutní nesmysl. Zákony jsou určeny lidem, aby je dodržovali. A aby je dodržovali, musí jim rozumět. Očividně je pan ministr tím, kdo tu není pro lidi. Zákonodárci tu nejsou pro lidi, proto ani jejich zákony nejsou pro lidi. Až budou v parlamentu sedět lidé, kteří budou pracovat pro občany této země, budou i zákony takové.

Problém je v tom, že buzerace a potřeba kecat druhým lidem do života je tak silná, že se ve všech těch regulacích zamotávají i sami předkladatelé zákona.

Dneska si člověk bez povolení skoro ani nezryje zahrádku, nesmontuje skříň nebo neprodá sousedovi pár kilo jablek. Je to smutná doba, kdy člověka před jakoukoli aktivitou zastaví strach z toho, jestli náhodu neporuší nějaký paragraf. Kde je svobodná lidská vůle? Kde jsou přirozené mezilidské vztahy? Kde je nadšení z nápadu, který chce člověk zrealizovat? Jsou beznadějně zamotány v tisících paragrafech.

Podle sebe soudím tebe

Vsadím se, že pokud by se zrušila polovina zákonů, nestalo by se vůbec nic negativního. Jen by si plno lidí oddychlo, konečně by se jim rozvázaly ruce a oni si začali plnit své sny.

Zrušením zákonů, které nemají žádný účel a nikomu neprospívají, snížením daní, skončením s dotováním soukromého sektoru a financováním neziskovek, které nechtějí pomáhat, ale vychovávat a poučovat o správném názoru, by konečně přišel čas pro normálního člověka. Člověka, který chce jen spokojeně žít a nikomu neškodit. Jsem celým svým srdcem přesvědčena, že takových je naprostá většina.

A možná je to tím. Možná jsou ty naše zákony tak složité, protože zákonodárci předpokládají, že většina z nás jsou darebáci. Platí tady to známé rčení, podle sebe, soudím tebe?

Terézia Mlýnková Išková,

zastupitelka města Hodonín, právníčka

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31