Mach a Pajonk: snižme každému pracujícímu odvody o tisícovku

Mach a Pajonk: snižme každému pracujícímu odvody o tisícovku

„Uděláme tři dobré věci najednou. Obrovsky zjednodušíme daňový systém. Zbavíme ekonomiku dotací, které jsou nespravedlivé a škodlivé. A všem lidem necháme v peněženkách více peněz,“ vysvětluje Petr Mach.

Plán se podle obou autorů dotkne 4,5 milionu pracujících zaměstnanců i živnostníků. Těmto lidem by tedy v peněženkách zůstalo souhrnem 54 miliard korun. A jen oni sami by je utratili za to, co chtějí a potřebují. „Vláda za posledních pár let rozdala peníze mnoha zájmovým skupinám, ale úplně zapomněla na tu hlavní a nejdůležitější. Pracovité lidi – zaměstnance, živnostníky. Pojďme se chvíli soustředit i na ty, kteří hodnoty v naší zemi tvoří,“ popisuje Tomáš Pajonk.

Konec desetimiliardovým dotacím pro vybrané

Už nyní vidí Svobodní v rozpočtu položky, na kterých by se kvůli výpadku státního příjmu dalo uspořit nebo by se rovnou mohly zrušit.  Nižší daně vyvedou lidi ze závislosti na sociálních dávkách, které stát nebude muset vyplácet, což by mělo přinést asi pět miliard korun. Spojením odvodů by se rovněž měly snížit náklady na správu daní. Chtějí také rušit některé instituce, například agentury CzechInvest nebo CzechTrade.

Nepotřebné jsou podle plánu například Rada vlády pro lidská práva, Rada vlády pro rovnost mužů a žen či Rada vlády pro nestátní neziskové organizace. „Pět miliard by vyneslo i zrušení povinného přimíchávání biopaliv, úlev na spotřební dani pro biopaliva a zrušení takzvané zelené nafty,” popisují autoři. Velké peníze se dají získat zrušením desetimiliardových dotačních programů a daňových prázdnin jen pro některé vybrané firmy.

„Vyzveme poslance i ministra financí, aby si náš návrh osvojili a ještě do voleb udělali konečně něco užitečného. A pokud to neudělají, počkáme si a navrhneme to, až zasedneme ve sněmovně,“ říká Mach.

Už nyní se můžete podívat na výpočty a další údaje a spočítat si svou čistou mzdu na tisicovka.svobodni.cz.

(ler)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31