Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Komárková: Nenechme si sebrat poslední měnovou svobodu

Komárková: Nenechme si sebrat poslední měnovou svobodu

Na poli nových technologií, ale i obecně, lze pozorovat velice nebezpečný trend. Státy se pokouší urvat si co nejvíc monopolů, zúžit osobní svobody pod záminkou boje proti terorismu a ty ekonomické pod záminkou praní špinavých peněz. Je těžké proti těmto krokům bojovat. Není možné zamezit centrální bance v krocích, které jdou proti základním ekonomickým zákonům. Můžete se však od těchto struktur oprostit. Nemusíte používat peníze, podléhající každoroční inflaci. Peníze, které se rozdělují nerovnoměrně. Peníze, které vkladem na účet přestávají být vaše.

Je několik možností, jak se před chybnou měnovou politikou ze strany státu bránit. Od investice do zlata, až po investici do kryptoměn. Bitcoin je decentralizovaná a díky tomu skutečně první privátní měna. Bitcoin je oslavou svobody. Měna, jež nepodléhá žádné státní ani nestátní organizaci. První, opravdu globální měna, jejíž využívání vám žádný stát, politik ani úředník nemůže zakázat. Přesto se o to snaží.

Slovenská novela o dani z příjmu reálně znamená, že by si každý měl vést záznamy o tom, kdy a za kolik státních peněz nakoupil svoje kryptoměny. Nakoupíte-li jeden den kryptoměnu v hodnotě 10Kč, ale druhý den při koupi kávy má kryptoměna hodnotu 30Kč, musíte kurzový rozdíl 20Kč zdanit.

Stát se ale snaží podkopávat nohy vícero způsoby:

Zdanitelným příjmem plynoucím z virtuálních měn je příjem z jejich prodeje, snížený o prokazatelně vynaložené náklady na jejich získání, pokud jsou ovšem vyšší, než dosáhnuté příjmy, na rozdíl se nehledí“ – Slovenská novela č. 213/2018 zákona o dani z příjmů.

Nemožnost odepsat si náklady je snahou o vybudování obrovské bariéry k možnosti nebo spíš nemožnosti používat kryptoměny při denních úkonech. Přičemž pokus o danění téměř každé transakce je brzdou inovací v tomto odvětví. To ale používání kryptoměn rozhodně nezastaví. Žijeme v době, kdy technologie mají větší moc než politici. Využijme toho. Máme unikátní možnost získat svobodu bez použití násilí. Teď je jen na nás, jak této možnosti využijeme.

Lucie Komárková

Expertka na kryptoměny

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak. 

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31