Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Jindřich Pilc: Vláda na svém zasedání schválila zničit české podnikatele

Jindřich Pilc: Vláda na svém zasedání schválila zničit české podnikatele

Ronald Reagan: „Nejhorší slova jsou: Jsem z vlády a přišel jsem vám pomoci.“ Socialistický ministr průmyslu a obchodu prosadil podporu českým podnikatelům.

Dotační program, v jehož názvu je konkurenceschopnost, má za cíl zlikvidovat konkurence schopné tím, že jim vytvoří dotovanou konkurenci.

Dotace mají za úkol zničit svobodné tržní prostředí a dostat ho pod kontrolu vlády. Dotovaný subjekt dostává finanční injekci, dostává výhodu oproti nedotovanému. Pokud podnikáte v dotacemi postiženém oboru, dotační systém vás postupně tlačí k rozhodování: Skončit, nebo začít brát dotace a tím se stát závislým na vládě, na rozhodování politiků a úředníků.

Dotace posilují moc vlády.

Spontánní samoregulující se trh nepotřebuje centralizovanou vládu. Trh bez centralizované moci je kapitalismus. V kapitalismu vládnou zákazníci. Producenti zboží a služeb slouží zákazníkům, neslouží zákazníci producentům. Zákazníci svými preferencemi vládnou a rozhodují o tom, co se má vyrábět a co se nemá vyrábět. Decentralizovaná vláda zákazníků rozhoduje o tom, který podnikatel zbohatne a který zkrachuje.

Mocichtivým lidem decentralizovaná vláda konzumentů vadí a chtějí ji centralizovat – na koho jiného než na sebe, protože oni samozřejmě nejlépe vědí, jak my máme žít, co máme jíst, co máme pít, čím máme svítit, v čem si uvařit vodu na kafe, jak se dopravovat do školy a do práce, s kým uzavírat smlouvy, jaké uzavírat smlouvy, co se učit, co číst a co si myslet.

Zastánci všemocné centrální vlády nechtějí, aby vládli spotřebitelé a aby podnikatelé byli závislí na rozhodování spotřebitelů. Chtějí přesunout moc od spotřebitelů na centrální vládu a aby podnikatelé byli závislí na rozhodování vlády. Chtějí, aby centrální vláda vládla producentům, aby rozhodovala o tom, co se má vyrábět, aby mohla řídit a plánovat produkci. Proto chtějí zaříznout spontánnost trhu a nastolit řád diktatury. Tržní anarchie (nikoliv bezvládí, ale decentralizovaná nadvláda spotřebitelů) je pro socialisty stejně děsivý pojem jako kapitalismus, však také jde o synonyma.

Dotace koncentrují peníze vždy do jednoho místa, takže jejich účinek je vidět, něco se postaví, něco vznikne. Školící středisko, ze kterého se po pěti letech „udržitelnosti“ jako kouzlem stane soukromý hotel. Lanovka, kterou by investor za své vlastní peníze nepostavil a proto mohla vzniknout díky dotacím a jejíž provoz se nevyplatí a musí být opět dotován. Rozhledna, ze které nic neuvidíte. Náklady dotací jsou rozprostřené na celou společnost, na všechny, kteří to platí ze svých daní, proto náklady rozprostřené na mnoho malých částí nejsou na první pohled tak dobře vidět u jednotlivých daňových poplatníků. Proto je tak snadné říci: podívejte se na všechny ty skvělé stavby a úspěchy našeho socialismu a proto více dotací!

Politici nejsou moc oblíbení. Myslí si skutečně většina lidí, že to nejlepší, co se svými penězi mohou udělat, je dát je do rukou politikům?

Jindřich Pilc,
autor je místopředseda krajského sdružení Svobodných v Ústeckém kraji

Vyšlo na iDnes.cz

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31