Jedlička: Skutečné náklady našeho členství v EU

Jedlička: Skutečné náklady našeho členství v EU

Podle odhadu samotné Evropské komise, který je z roku 2004, nás unijní regulace stojí 4 procenta HDP ročně, což pouze za minulý rok představuje cca 200 miliard korun. Z EU jsme za posledních 14 let načerpali na různá lepší nebo horší čapí hnízda 741 miliard korun, ale náklady na evropské regulace dosáhly minimálně astronomických 2456 miliard!

Ve skutečnosti jsme každý rok na členství v EU dopláceli. A realita je nejspíš podstatně horší než odhady Evropské komise. Ta prosadí na každém zasedání Evropského parlamentu tisíce stran nových regulací. Celkově je to již téměř 300 tisíc stran. Eurochambres počítá, že aktuální náklady na jednoho občana žijícího v EU dosahují až 80 tisíc korun ročně!  Pokud vycházíme ze 4 procent HDP, počítáme pouze s 20 tisíci korunami na občana ročně. Čísla Evropské komise, přestože jsou nižší, stále zůstávají astronomická.

A z čeho, že se ty škodlivé náklady skládají? Z EU nám v minulém roce přišlo o 45 miliard víc, než jsme tam poslali, ale o úplně stejnou částku přišel státní rozpočet jenom na podpoře solárních a větrných baronů! Pokud Vás zajímá dalších 100 nejdražších regulaci EU, tak nejpřehlednější studii vydala organizace Open Europe.

Vladimír Špidla v roce 2001 řekl: „I ti nejskeptičtější jsou přesvědčeni o tom, že nejdéle do sedmi let od vstupu do EU se příjmová hladina českého obyvatelstva vyrovná příjmové hladině lidí ve Spolkové republice Německo.“ Nejen že se tento předpoklad nenaplnil ani za 15 let, ale naopak, Česká republika nijak ekonomicky Německo nedohnala a skomírá podobně jako zbytek EU. Není divu, když společně s EU jsme také museli přijmout tisíce regulací, které naše hospodářství systematicky ničí. Navíc místo toho, aby se naši podnikatelé soustředili na vytváření nových hodnot, značná část jejich energie se přesměrovala do vyplňování formulářů kolem nesmyslných dotačních programů.

Minulý týden jsem byl na návštěvě Singapuru, jednoho z ekonomicky nejsvobodnějších a ne náhodou také nejvíce prosperujících, států světa. Ještě v roce 1970 byl průměrný obyvatel Singapuru třikrát chudší než průměrný Čech a teď je tomu přesně naopak. Singapurské HDP na hlavu bylo v roce 2003 zhruba stejně velké, jako je dnes v České republice. Za 15 let dokázal Singapur dohnat ekonomiku USA. Jeho ekonomika vyrostla 2,5 krát, rostla přibližně o 6,3 procenta ročně.

Kdyby ekonomika ČR rostla průměrným tempem stejně jako v Singapuru a ne 2,3 procent ročně, jako tomu bylo po vstupu do EU, tak jsme již mohli předehnat Španělsko i Itálii a výrazně se tak přiblížit Německu. Povšimněte si, že rozdíl jsou taky čtyři procenta, o kterých jsem psal výše. Singapuru stačí na zajištění všech veřejných služeb necelých 20 procent HDP. V ČR je to skoro dvojnásobek a ještě stát upadá do deficitu. Máme se od Singapuru mnoho co učit.

Zátěže evropských regulací se musíme zbavit postupně. Boj v rámci EU je marný, ale pokusme se o něj v následujících pěti letech. Máme proto rovnou připravený plán B, a to je vystoupení v roce 2024 a připojení se k Evropskému společenství volného obchodu EFTA. Svobodný obchod a pohyb v rámci EU si ponecháme, ale budeme se moci jednorázově zbavit balíku unijních regulací.V dalším kole se pokusíme vyjednat společně s ostatními státy, jako Norsko, Velká Británie nebo Švýcarsko, ještě podstatně lepší podmínky naší spolupráce s EU.

 

Vít Jedlička

Lídr kandidátní listiny pro volby do evropského parlamentu. President Liberlandu.

 

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Vít Jedlička

Vít Jedlička

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Vít Jedlička

Vít Jedlička

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31