Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Dotační mor pohledem Andreje Babiše

Dotační mor pohledem Andreje Babiše

V pondělí 12.11. 2018 ve 21:36 byl na serveru seznamzpravy.cz zveřejněn další díl investigativního pořadu s názvem Zvláštní vyšetřování. V tom mimo jiné figuroval syn premiéra Andreje Babiše a byly v něm poskytnuty nové informace týkající se kauzy ohledně dotačního podvodu akciové společnosti Farma Čapí hnízdo.

 

Pokud se informace potvrdí, je zcela jasné, že došlo k dotačnímu podvodu a premiér Babiš použil své děti jako loutky při správě svého majetku. Faktem ovšem je, že všeobecnému rozhořčení naprosto uniká hlavní důvod vzniku této kauzy. Dotační systém pro soukromé firmy vytváří prostředí, ve kterém různí podnikatelé od státu získávají miliardy korun na dotacích na své vlastní, soukromé, projekty. A to se ani nemusíme bavit o tom, kolik z těchto firem je v identickém režimu jako Čapí hnízdo – tedy že je reálně vlastní větší firmy, případně korporace. Dnes zde vidíme pouze následek toho, co s sebou systém dotací nese. Vzniká korupční prostředí a více se vyplácí shánět si dotaci, než reálně inovovat.

Spousta firem z toho důvodu, že jejich konkurence získá dotaci, zaniká.

Konkrétně třeba na příkladu Petra Fryče. Stát v letech 2007 až 2014 v rámci jednoho z evropských “Operačních programů“ poskytl dotace více než dvěma stovkám firem z tiskárenského průmyslu, kdy celková částka tvořila více než 1,6 miliardy korun. Petr Fryč, majitel tiskárny, která jakožto jedna z mála subjektů na trhu dotaci nezískala, musel svou firmu nakonec zavřít. Pod tlakem dotované konkurence neměl šanci se na trhu udržet.

Celý tento problém jde přitom přímo za EU. Ta sice reálně zakazuje veřejnou finanční podporu konkrétních firem v rámci celého sektoru, u Operačního programu podnikání a inovace (OPPI) to ovšem neplatí. Tento zákaz tak reálně dnes v EU existuje pouze z toho důvodu, aby státy nezvýhodňovaly své podniky v rámci společného trhu. V rámci blokových výjimek se peníze rozdělují právě i mezi menší a střední soukromé podniky, případně na projekty, které “podporují zaměstnanost“, což jsou často dotace, které jdou zcela veřejně za velkými hráči na trhu.

Babiš jako důsledek, ne příčina problému

Pojďme se povznést nad rodinnou tragédií jednoho z nejsledovanějších mužů v ČR a pojďme řešit systematicky příčinu problému. Zrušme kompletně dotace do soukromého sektoru a nedovolme Babišovi a dalším, aby si své soukromé projekty financoval z veřejných peněz, které mu přiklepnou spřátelení politici a strany. Třeba ta jeho.

V konečném důsledku je to vlastně paradoxní. Lakomost dohnala Babiše do situace, kdy může padnout kvůli 50 milionům, které ušetřil při stavbě Hnízda. Pro člověka, který už dnes prokazatelně vydělává na dotacích svým společnostem řádově více, je to určitě nešťastná událost.

 

Tomáš Pajonk

Předseda Svobodných, zastupitel Zlínského kraje

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31