Dočekal: EU nás zachrání – opravdu?

Dočekal: EU nás zachrání – opravdu?

Nebo je slavná EU jen přežitek chvilkového poblouznění neomarxistických bláznů, kteří chtěli poručit větru, dešti? … Zvláštní, že jak jde do tuhého, tak najednou je po veškeré solidaritě.

Ano, všichni jsme evropané, čeká nás zářivá budoucnost, máme humanitární ideály, vítáme běžence, zasadíme se o bezuhlíkovou stopu, zadotujeme každý nesmysl, postavíme rozhlednu, cyklostezku, pro Vaše zdraví zavřeme jaderné a uhelné elektrárny, zakážeme auta se spalovacími motory, zbytečně plýtváte, tak vám zakážeme žárovky a rtuťové teploměry, protože ty, společně s uchošťoury, jsou skutečnou hrozbou, a nedej bože, aby jste měli výkonný vysavač.

Také poznáváte „kecy“ z evropské unie? A opravdu toto chcete? Není vše náhodou trochu jinak?

Ve světle koronavirové pandemie se najednou ukazuje, že krizové situace EU prostě nezvládá. Najednou neplatí prázdná slova o solidaritě, najednou si každý začíná uvědomovat platnost přísloví „bližší košile než kabát“. Najednou zjišťujeme, že ochrana hranic není přežitek, že starost o zdraví vlastních občanů se politicky vyplácí. Takže co se vlastně děje?

– Německo zadržuje na hranicích kamiony se zdravotní pomocí pro české nemocnice
– Česká republika zadržuje zásilku roušek Červeného kříže pro Itálii
– žádná země nenabídne Itálii volnou kapacitu plicních ventilátorů i když pro ně nemá momentálně využití a v Itálii umírají lidé.
– iluze „volných hranic“ se rozplývá jak pára nad hrncem

– ČR a Nizozemsko volí diametrálně odlišný přístup (karanténa x „rychle si to odbudeme“)
– atd. atd.

Chápu, že krizová situace se může vyskytnout. Ale co dělá naše slavné „evropské vedení“? Víte o nějakém krizovém štábu? Metodice jak postupovat? Zajistila EU dostatek roušek a dalšího zdravotnického materiálu pro své obyvatele? Má nějaký krizový plán – a jestli ano, tak proč o něm nevíme a proč není uskutečňovaný? Má EU strategické zásoby? … Nebo se vrcholní představitelé dokáží jen fotografovat s Grétou a „buzerovat“ občany nesmyslnými nařízeními? Vlastně ano – máme komisaře EU pro řešení krizových záležitostí. Nějaký pan Janez Lenarčič. Jeho jméno jsem našel po delším googlení. Vsadím se, že většina čtenářů se o tomto zajisté velmi dobře placeném pánovi dozvěděla až teď z tohoto blogu.

Je to asi fantazie, ale funkční EU by měla možná postupovat jinak

EU měla smysl v podobě odstraňování obchodních a celních bariér. Ale časem (podpisem vnucené Lisabonské smlouvy) se z ní stal byrokratický moloch, který se bezúčelně stěhuje na trase Štrasburk – Brusel, který své občany jen svazuje nesmyslnými omezeními, uzurpuje si pravomoce národních států a když přijdou skutečné problémy a krize (migrační problém, epidemie koronaviru atd.), tak je naprosto impotentní, není schopný adekvátně reagovat a přijímat jasná řešení. Opravdu tohle chceme? Pro tohle jsme hlasovali při vstupu do EU? Nebo to tenkrát bylo jiné společenství. Společenství, které respektovalo vůli jednotlivých států a „nekecalo“ do věcí typu povinnost bezdotykových baterií a pomazánkové máslo?

Ani omylem nevolám po silném „vůdci“, nevolám po direktivním řízení. Naopak volám po ponechání co nejvíce pravomocí jednotlivým státům. Nedělejme z Evropy superstát. Ono to ani nelze. Je zde mnoho překážek – namátkou spousta rozličných jazyků, různé ekonomické úrovně, kulturní rozdíly apod. Obávám se ale, že ne všichni si tyto rozdíly uvědomují a navzdory vůli obyvatel se snaží Evropu zprůměrovat do jakési indiferentní kaše. Nefunguje to. Názorně to vidíme na migrační krizi i na současné koronakrizi.

Jaké je řešení? Domnívám se, že ideální stav by byl návrat do dob před Lisabonskou smlouvou, kdy každý stát měl právo veta. Ano, pojďme se jako suverénní státy domluvit na určitých opatřeních, ale nenechme si diktovat něco, co nechceme. Ať už to je rozdělování migrantů nebo zákaz tuzemského rumu. Pojďme spolu spolupracovat na vzájemně výhodném základu, ale nenechejme se vmanipulovat do věcí, které se nám nelíbí a kde při nesouhlasu budeme jednoduše přehlasováni silným Německem a Francií.

Ideologicky přijatá usnesení současného neomarxistického vedení EU (jen na okraj připomínám vztyčení sochy Marxe či Lenina v Německu) nesmí být závazná pro ostatní státy, nesmí ve svém důsledku vést k podlamování energetických cílů jednotlivých zemí (zákazy jaderných a uhelných elektráren), nesmí škrtit základ ekonomiky evropských zemí (který z nezanedbatelné míry spočívá v autoprůmyslu) nesmyslnými regulacemi, nařízeními a emisními normami, které jsou v přímém rozporu s fyzikálními zákony i zdravým rozumem.

Pokud současné vedení EU nedokáže jasně definovat vize, cíle a místo Evropských zemí na světové mapě, pokud nedokáže jasně reagovat v případě ohrožení (a je jedno, zda se jedná o ochranu hranic či o ochranu před pandemií) a místo toho iniciativně řeší vlasové sponky pro kadeřnice a rozměry cirkusových stanů, tak dle mého soudu nemá nárok na existenci ve stávající podobě.

 

Jiří Dočekal 

Zastupitel Prahy 6, místopředseda strany

 

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: https://jandocekal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747797

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jan Dočekal

Jan Dočekal

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Jan Dočekal

Jan Dočekal

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31