To by prý měl říct Rakušan. Ale mlčí. Padly otázky

To by prý měl říct Rakušan. Ale mlčí. Padly otázky

Místopředseda Svobodných Luboš Zálom se na svém facebookovém profilu rozepsal k ministrovi vnitra a lídrovi STAN Vítu Rakušanovi. Podle jeho slov je Rakušan asi nejhorší nepřítel svobody, jakého naše politika za posledních třicet let měla.

„Pan ministr Rakušan, asi nejhorší nepřítel svobody, jakého naše politika za posledních třicet let měla, na svém facebookovém profilu píše o tom, proč máme řešit Ukrajinu. Proč máme pomáhat. A proč máme snést drahotu (protože za tu přece může Babiš, kdo jiný…) Pane Rakušane, jediná optika, kterou lze válku na Ukrajině posuzovat, je optika našich vlastních národních zájmů. Přemýšlel jste někdy o naší zemi z pohledu našich vlastních národních zájmů? Našich vlastních sobeckých zájmů? (A slovo ‚sobecký‘ je použité záměrně – protože jeho význam je veskrze pozitivní!),“ poznamenal Zálom.

A následně položil Rakušanovi několik otázek: „Je v našem zájmu podporovat Ukrajinu? Je v našem zájmu pomoci ukrajinským migrantům a uprchlíkům? Je v našem zájmu, aby Rusko bylo poraženo? Je v našem zájmu nést určité následky války, v níž naše země fyzicky nebojuje? A pokud ano, tak proč? Je v našem zájmu riskovat odstřižení od ruského plynu? To je jen pět nejzákladnějších otázek. Bylo by jich více,“ zmínil Zálom.

„Od státníků, od skutečných lídrů, bych očekával, že tyto otázky jasně představí veřejnosti a jasně na ně odpoví. Respektive nabídnou veřejnosti odpovědi a ponesou za ně politickou odpovědnost. Vy, pane Rakušane, tohle neděláte. Vy, pane Rakušane, lidem nabízíte jen naprosto prázdné fráze. Řeči, kecy, kydy. Vy, pane Rakušane, totiž nejste státníci a nejste lídři. Ale abych se vás zastal: není to tak úplně vaše vina. Je to důsledek dvou věcí: za prvé, špatní politici, jako je např. zde pan Rakušan, pan Fiala, ale před ním i pan Babiš nebo pan Hamáček, jsou důsledkem systému evropské politické integrace. Ta jen zřídka umožní vyrůst skutečným státníkům. Dává růst úředníkům, byrokratům, vazalům. Za druhé, je to něco, co náš bývalý europoslanec Jiří Payne označuje za koalici hloupých s neschopnými. Je to zakonzervování politické scény tak, aby se na ní neobjevil nikdo, kdo skutečně pozitivně vyčnívá a nabízí nějaké zásadní, racionálně obhájené a kategorické myšlenky,“ zmínil Zálom, že naše politika je nemocná.

„Vy, pane Rakušane, jste opovrženíhodným symptomem této nemoci,“ zakončil.

Zálom svůj text napsal ještě předtím, než byl Rakušan dnešním hostem pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Rakušan hned v úvodu zdůraznil, že vláda vytvořila skupinu, se kterou pracuje na zvládnutí stávající uprchlické krize. „Jsou tam např. experti, kteří pomáhali zvládnout migrační krizi Německu v roce 2015,“ prozradil Rakušan. A hned se vlády zastal. „Vláda řeší tu situaci velmi efektivně, my máme zaregistrováno od počátku 255 tisíc lidí. Celá EU nemá zaregistrováno ani 900 tisíc. Velké množství lidí bylo zaregistrováno právě v Česku,“ zaznělo od ministra.

Připomněl, že vláda Andreje Babiše (ANO) měla připravenu strategii na přijetí 20 tisíc uprchlíků měsíčně. Těch je v tuto chvíli asi 300 tisíc. „A ten realistický odhad, i po konzultaci se sociology a s dalšími odborníky, je někde mezi 600 až 700 tisíci,“ uvedl Rakušan.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jiří Payne

Jiří Payne

Novinky

Nejnovější video

Základním problémem podle Markéty Šichtařové je, že v rozpočtu nevycházejí základní položky, které si stát naplánoval. Uvedla částku 50 miliard, které v rozpočtu plave.

Jiný názor ovšem zastává Fialův ekonomický poradce Štěpán Křeček. Ten tvrdí, že tímto rozpočtem dochází ke konsolidaci financí, a svůj postoj také vysvětlil. „Když nastupovala současná vláda, byl schodek 5,8 procenta hrubého domácího produktu. Nyní se dostáváme pod tři procenta HDP, takže větší polovina problému se odmazala,“ sdělil Křeček v pořadu 360°.

Ekonomka Markéta Šichtařová ale označila Křečkův pohled za demagogii. Značné investice, které zazněly z jeho úst, jako stavba dálnic nebo budování jaderných bloků, se dají podle ní delegovat pod soukromý sektor, což se podle ní už částečně děje.

Oblíbené štítky

Jiří Payne

Jiří Payne

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31