To by prý měl říct Rakušan. Ale mlčí. Padly otázky

To by prý měl říct Rakušan. Ale mlčí. Padly otázky

Místopředseda Svobodných Luboš Zálom se na svém facebookovém profilu rozepsal k ministrovi vnitra a lídrovi STAN Vítu Rakušanovi. Podle jeho slov je Rakušan asi nejhorší nepřítel svobody, jakého naše politika za posledních třicet let měla.

„Pan ministr Rakušan, asi nejhorší nepřítel svobody, jakého naše politika za posledních třicet let měla, na svém facebookovém profilu píše o tom, proč máme řešit Ukrajinu. Proč máme pomáhat. A proč máme snést drahotu (protože za tu přece může Babiš, kdo jiný…) Pane Rakušane, jediná optika, kterou lze válku na Ukrajině posuzovat, je optika našich vlastních národních zájmů. Přemýšlel jste někdy o naší zemi z pohledu našich vlastních národních zájmů? Našich vlastních sobeckých zájmů? (A slovo ‚sobecký‘ je použité záměrně – protože jeho význam je veskrze pozitivní!),“ poznamenal Zálom.

A následně položil Rakušanovi několik otázek: „Je v našem zájmu podporovat Ukrajinu? Je v našem zájmu pomoci ukrajinským migrantům a uprchlíkům? Je v našem zájmu, aby Rusko bylo poraženo? Je v našem zájmu nést určité následky války, v níž naše země fyzicky nebojuje? A pokud ano, tak proč? Je v našem zájmu riskovat odstřižení od ruského plynu? To je jen pět nejzákladnějších otázek. Bylo by jich více,“ zmínil Zálom.

„Od státníků, od skutečných lídrů, bych očekával, že tyto otázky jasně představí veřejnosti a jasně na ně odpoví. Respektive nabídnou veřejnosti odpovědi a ponesou za ně politickou odpovědnost. Vy, pane Rakušane, tohle neděláte. Vy, pane Rakušane, lidem nabízíte jen naprosto prázdné fráze. Řeči, kecy, kydy. Vy, pane Rakušane, totiž nejste státníci a nejste lídři. Ale abych se vás zastal: není to tak úplně vaše vina. Je to důsledek dvou věcí: za prvé, špatní politici, jako je např. zde pan Rakušan, pan Fiala, ale před ním i pan Babiš nebo pan Hamáček, jsou důsledkem systému evropské politické integrace. Ta jen zřídka umožní vyrůst skutečným státníkům. Dává růst úředníkům, byrokratům, vazalům. Za druhé, je to něco, co náš bývalý europoslanec Jiří Payne označuje za koalici hloupých s neschopnými. Je to zakonzervování politické scény tak, aby se na ní neobjevil nikdo, kdo skutečně pozitivně vyčnívá a nabízí nějaké zásadní, racionálně obhájené a kategorické myšlenky,“ zmínil Zálom, že naše politika je nemocná.

„Vy, pane Rakušane, jste opovrženíhodným symptomem této nemoci,“ zakončil.

Zálom svůj text napsal ještě předtím, než byl Rakušan dnešním hostem pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Rakušan hned v úvodu zdůraznil, že vláda vytvořila skupinu, se kterou pracuje na zvládnutí stávající uprchlické krize. „Jsou tam např. experti, kteří pomáhali zvládnout migrační krizi Německu v roce 2015,“ prozradil Rakušan. A hned se vlády zastal. „Vláda řeší tu situaci velmi efektivně, my máme zaregistrováno od počátku 255 tisíc lidí. Celá EU nemá zaregistrováno ani 900 tisíc. Velké množství lidí bylo zaregistrováno právě v Česku,“ zaznělo od ministra.

Připomněl, že vláda Andreje Babiše (ANO) měla připravenu strategii na přijetí 20 tisíc uprchlíků měsíčně. Těch je v tuto chvíli asi 300 tisíc. „A ten realistický odhad, i po konzultaci se sociology a s dalšími odborníky, je někde mezi 600 až 700 tisíci,“ uvedl Rakušan.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jiří Payne

Jiří Payne

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Jiří Payne

Jiří Payne

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31