Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Pozor na nebezpečný teror zelených aktivistů. Svobodní burcují primátora

Pozor na nebezpečný teror zelených aktivistů. Svobodní burcují primátora

Ekologičtí aktivisté pokračují v dopravních blokádách Prahy. Pochody po i tak přetížených silnicích si chtějí vynutit pozornost pražských politiků a prosadit plošné zavedení maximálně třicetikilometrové rychlosti. Naposledy se tak stalo poslední dubnové pondělí. A reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Svobodní dokonce sepsali velmi ostrý otevřený dopis, se kterým se obrátili na pražského primátora Bohuslava Svobodu. A jeho odpověď aktivisty nepotěší.

 

„Aktivisté za omezení rychlosti si právem vysloužili opovržení nejširší veřejnosti. Nejen řidičů. Vy, pražští politici, dopřáváte však těmto nebezpečným teroristům sluchu. Jednáte s nimi. Implicitně přijímáte jejich morální, ideologické a politické teze. Dáváte jim punc jakési relevance. Stavíte se proti pokojným občanům. Také na vás ulpí vina, až jednoho dne aktivisté české filiálky Poslední generace zablokují dopravu po celé Praze. Také na vás ulpí vina, až kvůli jejich protestu nedoveze sanitka včas pacienta do nemocnice,“ napsal Luboš Zálom, místopředseda Svobodných v otevřeném dopise. 

 

V této souvislosti zároveň připomněli, že ve stejný den ekologičtí aktivisté blokovali dopravy také v německém Berlíně, kde se dokonce na hlavních tazích městem přilepili k asfaltu. „V Berlíně zkolaboval záchranný systém. Většina sanitek uvízla v kolonách, aktivisté z hnutí Poslední generace jim neumožnili průjezd. Zelení aktivisté v Německu tak jednoznačně zahájili teror vůči pokojným občanům města. Ve své blokádě hodlají pokračovat – jdou doslova přes mrtvoly,“ neberou si Svobodní servítky a vyzvali představitele Prahy, aby hnutí Poslední generace odsoudili. „Apelujeme na vás, abyste proti nim postupovali všemi zákonnými prostředky a chránili tak zájmy pokojných občanů. Jinak se stavíte na jejich stranu: na stranu nepřátel lidí,“ dodal Zálom. 

 

Pražský primátor Bohuslav Svoboda v návaznosti na otevřený dopis Svobodných oznámil, že odmítá dále jednat s ekologickými aktivisty právě kvůli způsobu, jakým se snaží vynutit pozornost. „Ukončení blokád silnic bylo jednou z podmínek pro další jednání se zástupci Poslední generace a dalších iniciativ. Protože blokády pokračují a další jsou plánované, oznámil jsem dnes, že za těchto okolností považuji další jednání za bezpředmětná,“ sdělil Bohuslav Svoboda na dotaz ParlamentníchListů.cz. 

 

Představitelé iniciativy Poslední generace, která stojí za protesty v Praze, v reakci na postoj primátora oznámili, že v blokách metropole budou pokračovat. „Pochody ale nepořádáme, abychom si vynutili jednání s magistrátem. Chceme upozornit na neudržitelný stav dopravy v Praze a vyvolat diskusi mezi odborníky i veřejností, bez které není možné nezbytné změny prosadit. Po osmi týdnech od začátku naší kampaně můžeme shrnout, že v této snaze jsme úspěšní. K reálné změně politiky města máme ještě daleko. V pořádání pochodů budeme tedy pokračovat, nejméně do konce června,“ prohlásili představitelé iniciativy Poslední generace na twitteru.

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31