Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

ODS opticky bobtná, ale z pravicových myšlenek v ní už zbývá jen torzo, myslí si Vondráček

ODS opticky bobtná, ale z pravicových myšlenek v ní už zbývá jen torzo, myslí si Vondráček

Malé strany vládní koalice mají problém. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti SANEP totiž tři z pěti vládních stran skončily se svými volebními preferencemi pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Kromě posilujícího hnutí ANO, rostoucích preferencí hnutí SPD a preferencí ODS, která tak zřejmě „luxuje“ své koaliční partnery, stojí za povšimnutí také stoupající hvězda Svobodných, kteří dosáhli 3,6 % a v aktuálních preferencích předstihli jak ČSSD, tak dokonce i TOP 09.

Zveřejněné výsledky aktuálních volebních preferencí tak pochopitelně potěšily předsedu Svobodných Libora Vondráčka. „Podobné preference v průzkumech nám naposledy vycházely okolo eurovoleb v roce 2014. Po 7 letech vlád, které se označovaly za pravicové, jsme na tom byli relativně nejlépe i ve volbách do Sněmovny v roce 2013, protože lidé toužící po opravdu pravicové politice hledali alternativu, která nebude dělat pravici špatné jméno,“ komentuje historickou paralelu Libor Vondráček, podle kterého naopak volby v roce 2017 a ještě více v roce 2021 motivaci těchto lidí zakryly. „Byly o snaze odstranit v cestě za vytouženou svobodou a lepšími zítřky pro naši ekonomiku Andreje Babiše, který pozornost na vše ostatní překrýval,“ je přesvědčený Vondráček. 

Podle předsedy Svobodných je však zřejmé, že lidé, kteří touží „po pravici“ opět vidí, že vláda Petra Fialy jim jejich očekávání nesplní. „Lidé touží po větší osobní svobodě, snižování moci politiků i úředníků nad jejich životy, které si chtějí řídit sami. Touží po snižování daní, které vždy jde a musí jít ruku v ruce zároveň se snižováním počtu ,koryt‘ a zmenšením množství rozhazovaných peněz prostřednictvím nespravedlivých dotací a dávek. Touží i po tom, aby současná vláda neničila budoucnost mladým v domnělé pýše, že dnes ví lépe, jak utratit dosud nevydělané peníze nebo jaké technologie budou chtít lidé za 20 let používat a které jiné se mají zakázat,“ je přesvědčený mladý právník Libor Vondráček, který se také analyticky zamýšlí nad tím, proč preference ODS stoupají, zato preference dalších vládních stran padají. 

„Když k nám do Svobodných přecházejí stále více zklamaní členové ODS nebo STAN, pak existuje jediné vysvětlení toho, proč stále tyto strany figurují ve volebních preferencích tak vysoko, zatímco jejich partneři jsou opakovaně pod 5 %. Voliči, ale i členové a příznivci ostatních tří stran, totiž přechází zejména k ODS, která v jejich očích nejvíce reprezentuje vládní politiku. Ta díky tomu roste na úkor svých partnerů a uvnitř samotné ODS dochází k vytlačování těch, kterým jde o pravicové ideály, do stále menší menšiny,“ myslí si Libor Vondráček. „Proto se jako Svobodní paradoxně dostáváme před TOP 09 a možná pomalu i před KDU-ČSL, zatímco z těchto stran, až na naprosté výjimky, k nám žádní jejich členové nepřichází,“ je přesvědčený předseda Svobodných. 

Podle Vondráčka sice ODS opticky bobtná, ale z pravicových myšlenek v ní už zbývá jen torzo. „Jak jinak si vysvětlit, že je bez cukání součástí vlády, která zavádí kvóty na ženy ve vedení firem nebo zavádí kontroly marží podnikatelů, což si netroufly ani předchozí dvě, médii titulované ,levicové vlády‘. Občanská demokratická strana se tímto vývojem neprotiví svému názvu, jistě je pro občany, jistě je pro demokracii a jistě je stranou. Protiví se ale svým základům, Poděbradským artikulám a pravicová současná vláda pod vedením ODS rozhodně není,“ uvedl Vondráček, podle kterého je to historická šance pro stranu, která se svobodě ze zásady tak snadno protivit nemůže, protože ji má ve svém názvu.

„Z trendů v průzkumech mám radost, ale jediným průzkumem, který mě bude zajímat, jsou celostátní volby, které nás čekají zřejmě až v roce 2024. Nyní na nás leží velká zodpovědnost chytit příležitost za pačesy. Čeká nás hodně práce, aby se trendy nestaly jen výkyvem, ale byly potvrzeny ve volbách. A my konečně dostali příležitost pracovat pro občany a jejich svobodu nejen na komunální úrovni,“ dodal Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31