Svobodný starosta v Lomu a nová koalice chtějí zneplatnit rozhodnutí bývalého vedení města o pozemcích na Dlouhé Louce

Svobodný starosta v Lomu a nová koalice chtějí zneplatnit rozhodnutí bývalého vedení města o pozemcích na Dlouhé Louce

Severočeši.cz jsou vítězem voleb v městečku Lom, kde získali 33 procent hlasů. Své posty ale zřejmě neobhájí radní a ani starostka a lídryně hnutí Kateřina Schwarzová.

Další úspěšné subjekty, konkrétně Svobodní, Žiju v Lomu, OMMO a Budoucnost pro občany, totiž v sobotu 24. září v noci na sociální síti společně oznámily, že uzavřely koaliční dohodu.

Zástupci nové koalice vedení Lomu dlouhodobě kritizovali. „Nyní budeme dělat vše proto, abychom naplnili co nejvíce bodů z našeho programu a hlavně vrátili slušnost na úřad a opět spojili občany města Lomu,“ informovali Svobodní, kteří skončili druzí (25 %).

O změně rozhodne ustavující zasedání zastupitelstva. Volební účast v Lomu byla 58 procent, minule byla 53 procent.

Na Dlouhé Louce v Krušných horách na Teplicku tak možná nebudou stát chaty a rekreační budovy na pozemcích, které město Lom převedlo na developerskou společnost. Usnesení minulého zastupitelstva o převodu pozemků plánuje nově vzniklá koalice v Lomu zneplatnit nebo vypovědět. Soukromý investor se chce proti případnému vypovězení smlouvy bránit u soudu.

„Přímo na Dlouhou Louku jsme my jako Svobodní dávali podnět ke kontrole zákonnosti usnesení. Podle nás je to usnesení, které se schválilo, neplatné,“ říká lídr kandidátky Svobodných v Lomu u Mostu Vladimír Urban.

Podle něj bývalé vedení Lomu pozemky neprodalo, ale směnilo nestandardním způsobem.

„Směna měla být nastavená tak, že my dnes předáme pozemky, které nejsou stavební a developer, který je získal, si má zajistit změnu územního plánu. Výměnou za ty pozemky má být vybudován v části toho pozemku jakási chata, kde se údajně mají rekreovat zaměstnanci a děti ze školek,“ popsal Urban.

Nová koalice chce rozhodnutí původního vedení města zvrátit

Aby mohl developer na pastvinách na Dlouhé louce stavět, musel by Lom změnit územní plán a tím změnit pastviny na stavební parcely. S tím ale nově ustanovená koalice v Lomu zatím nesouhlasí. „Nebudeme pro to, aby se tam taková výstavba udála,“ shrnuje Urban.

Koaliční partner Svobodných sdružení Žiju v Lomu také nesouhlasí s původní záměrem bývalého vedení města. „Máme stejný názor, jako mají Svobodní a naši koaliční partneři,“ potvrzuje lídr kandidátky Rudolf Hruška.

V katastru nemovitostí už nejsou pozemky na Dlouhé Louce v majetku města Lom, ale společnosti Unistav Dux. U zápisu je ale omezení vlastnického práva.

Proč, vysvětluje majitel společnosti Zdeněk Žejdlík: „Pozemek na Dlouhé Louce je napsaný na mojí firmu a moje firma se zavázala, že po změně územního plánu vybuduje pro město Lom dle jejich požadavků dva objekty. A potom ten pozemek bude náš.“

V případě, že město odstoupí od smlouvy anebo nesplní její podmínky, je Zdeněk Žejdlík připravený řešit věc soudně. „Dal bych to právníkovi, a ten by pak dělal nějaké kroky,“ uzavírá Žejdlík.

Lom nově povede koalice čtyř stran a hnutí

Lom vedlo v uplynulém volebním období hnutí Severočeši.cz. společně s ODS a ČSSD. Volby vyhráli Severočeši.cz i teď – v 21členném zastupitelstvu jim patří sedm křesel. ODS pak má jeden mandát.

Zbylých 13 křesel obsadí koalice Svobodných, sdružení Žiju v Lomu, Občané městu – město občanům a hnutí Budoucnost pro občany. Starostka Kateřina Schwarzová s médii dlouhodobě nekomunikuje, její manžel a zároveň radní města Bronislav Schwarz v minulosti prodej pozemku komentovat odmítl.

K výsledku voleb Schwarz říká: „Teď jenom jim přeji, aby uspěli. Pokud budou poctiví, a ty sliby, které dali, dodrží. Pokud ne, tak budou mít taky problém.“

Zdroj: Český rozhlas

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31