Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodný starosta v Lomu a nová koalice chtějí zneplatnit rozhodnutí bývalého vedení města o pozemcích na Dlouhé Louce

Svobodný starosta v Lomu a nová koalice chtějí zneplatnit rozhodnutí bývalého vedení města o pozemcích na Dlouhé Louce

Severočeši.cz jsou vítězem voleb v městečku Lom, kde získali 33 procent hlasů. Své posty ale zřejmě neobhájí radní a ani starostka a lídryně hnutí Kateřina Schwarzová.

Další úspěšné subjekty, konkrétně Svobodní, Žiju v Lomu, OMMO a Budoucnost pro občany, totiž v sobotu 24. září v noci na sociální síti společně oznámily, že uzavřely koaliční dohodu.

Zástupci nové koalice vedení Lomu dlouhodobě kritizovali. „Nyní budeme dělat vše proto, abychom naplnili co nejvíce bodů z našeho programu a hlavně vrátili slušnost na úřad a opět spojili občany města Lomu,“ informovali Svobodní, kteří skončili druzí (25 %).

O změně rozhodne ustavující zasedání zastupitelstva. Volební účast v Lomu byla 58 procent, minule byla 53 procent.

Na Dlouhé Louce v Krušných horách na Teplicku tak možná nebudou stát chaty a rekreační budovy na pozemcích, které město Lom převedlo na developerskou společnost. Usnesení minulého zastupitelstva o převodu pozemků plánuje nově vzniklá koalice v Lomu zneplatnit nebo vypovědět. Soukromý investor se chce proti případnému vypovězení smlouvy bránit u soudu.

„Přímo na Dlouhou Louku jsme my jako Svobodní dávali podnět ke kontrole zákonnosti usnesení. Podle nás je to usnesení, které se schválilo, neplatné,“ říká lídr kandidátky Svobodných v Lomu u Mostu Vladimír Urban.

Podle něj bývalé vedení Lomu pozemky neprodalo, ale směnilo nestandardním způsobem.

„Směna měla být nastavená tak, že my dnes předáme pozemky, které nejsou stavební a developer, který je získal, si má zajistit změnu územního plánu. Výměnou za ty pozemky má být vybudován v části toho pozemku jakási chata, kde se údajně mají rekreovat zaměstnanci a děti ze školek,“ popsal Urban.

Nová koalice chce rozhodnutí původního vedení města zvrátit

Aby mohl developer na pastvinách na Dlouhé louce stavět, musel by Lom změnit územní plán a tím změnit pastviny na stavební parcely. S tím ale nově ustanovená koalice v Lomu zatím nesouhlasí. „Nebudeme pro to, aby se tam taková výstavba udála,“ shrnuje Urban.

Koaliční partner Svobodných sdružení Žiju v Lomu také nesouhlasí s původní záměrem bývalého vedení města. „Máme stejný názor, jako mají Svobodní a naši koaliční partneři,“ potvrzuje lídr kandidátky Rudolf Hruška.

V katastru nemovitostí už nejsou pozemky na Dlouhé Louce v majetku města Lom, ale společnosti Unistav Dux. U zápisu je ale omezení vlastnického práva.

Proč, vysvětluje majitel společnosti Zdeněk Žejdlík: „Pozemek na Dlouhé Louce je napsaný na mojí firmu a moje firma se zavázala, že po změně územního plánu vybuduje pro město Lom dle jejich požadavků dva objekty. A potom ten pozemek bude náš.“

V případě, že město odstoupí od smlouvy anebo nesplní její podmínky, je Zdeněk Žejdlík připravený řešit věc soudně. „Dal bych to právníkovi, a ten by pak dělal nějaké kroky,“ uzavírá Žejdlík.

Lom nově povede koalice čtyř stran a hnutí

Lom vedlo v uplynulém volebním období hnutí Severočeši.cz. společně s ODS a ČSSD. Volby vyhráli Severočeši.cz i teď – v 21členném zastupitelstvu jim patří sedm křesel. ODS pak má jeden mandát.

Zbylých 13 křesel obsadí koalice Svobodných, sdružení Žiju v Lomu, Občané městu – město občanům a hnutí Budoucnost pro občany. Starostka Kateřina Schwarzová s médii dlouhodobě nekomunikuje, její manžel a zároveň radní města Bronislav Schwarz v minulosti prodej pozemku komentovat odmítl.

K výsledku voleb Schwarz říká: „Teď jenom jim přeji, aby uspěli. Pokud budou poctiví, a ty sliby, které dali, dodrží. Pokud ne, tak budou mít taky problém.“

Zdroj: Český rozhlas

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31