Ohrožení mé rodiny. A k ničemu! Říká bezpečnostní expert David Bohbot o rozdávání zbraní

Ohrožení mé rodiny. A k ničemu! Říká bezpečnostní expert David Bohbot o rozdávání zbraní

Kabinet Petra Fialy pokračuje ve vojenské pomoci Ukrajině. V minulých dnech dokonce na Ukrajinu poslal několik tanků a dalších obrněných vozidel. Podle bezpečnostního experta Davida Bohbota, ředitele Centra pro výzkum terorismu, jde však o nebezpečný hazard. „Neměli jsme v této válce vůbec pomáhat zbraněmi. Vláda měla zůstat u poskytování humanitární pomoci, pečlivě kontrolovat přijímání uprchlíků a neriskovat životy všech občanů v případě jaderného útoku,“ myslí si Bohbot.

Podle bezpečnostního experta je důvod velmi jednoduchý. „Pokud bude mít Putin pocit, že se dostal do slepé uličky a nemůže získat, co chce, posune boj na novou úroveň. To by mohlo vytvořit situaci ztráty kontroly s hroznými následky. Toto je klasická situace, kdy osvícený svět musí říci banální a známou větu: je lepší být chytrý, než mít pravdu,“ řekl David Bohbot, který také zdůraznil, že nikdo ze současné vlády nedostal od voličů mandát, aby Českou republiku vtáhl do války s Ruskem. „Už jsme nejvýš na seznamu nepřátelských zemí Ruska. Povýšili jsme tudíž i na potenciální cíl na seznamu ruských cílů pro jaderné údery,“ obává se odborníky se zkušenostmi z izraelských tajných služeb.  

V této souvislosti se také nabízí srovnání s vojenskou pomocí, v rámci které v roce 1948 poskytlo tehdejší Československo zbraně Izraeli. „Tehdy šlo o úplně jinou situaci. Tehdy Izraeli nikdo kromě Československa nepomohl. Bez československých zbraní by neexistoval a my bychom tu spolu dnes nemluvili. V případě Ukrajiny jde ale o posílání českých zbraní, které oni nepotřebují, a nám mohou brzy chybět,“ reagoval Bohbot, který vyvrací také podle něj mylnou domněnku, že naše zbraně pomůžou Ukrajincům vyhrát válku. „Není to pravda. Nemohou vyhrát bez přímé vnější vojenské intervence. Naše zbraně na to nemají žádný vliv, snad kromě morálního uspokojení. Navíc na Ukrajinu posíláme zbraně, které skutečně nepotřebují. Ukrajinci mají úspěchy díky chytrým zbraním z USA a Německa, pušek a tanků mají dost. Navíc typ T-72 přestali používat už před dlouhou dobou,“ vysvětluje Bohbot s tím, že vše je o výběru priorit. 

 „Já nemám pocit, že bych chtěl být kvůli Ukrajině na ruském seznamu jaderných cílů. Hollywoodská Amerika nás přesvědčila, že všichni Ukrajinci jsou anděly a všichni Rusové ďábly. Nevidím to tak, a bezpečnost mé rodiny je pro mě důležitější, než posílání zbytečných zbraní na Ukrajinu,“ zdůraznil bezpečnostní expert.  

V souvislosti s válkou na Ukrajině se ve velkém diskutuje také účinnost protiruských ekonomických sankcí. „Samozřejmě mají velký vliv, ale dají Rusy dohromady a nejsou tak efektivní, jak si myslíme. Ani desetiletí tvrdých sankcí proti Íránu nebo Kubě nestačila ke zlomení vůle a cílů jejich vlád. Stále si myslím, že NATO by mělo zastavit veškeré dodávky zbraní, urychleně pozvat Putina k jednacímu stolu, nechat ho ,trošku‘ vyhrát a zastavit tuto válku a zabíjení,“ nabízí konkrétní východisko z krize Bohbot, který by vládě Petra Fialy poradil, aby „konečně zmlkla“. 

 „Vyhrožujeme Putinovi, provokujeme, a ani nemáme armádu, natož obranu proti jeho raketám. Nejdříve musíme vybudovat obranu, a pak teprve můžeme hovořit. Nenechme vyhrát emoce a dostat nás do pozice relevantního cíle potenciálního jaderného útoku. Miliónům našich občanů hrozí smrt, a to vše kvůli nepotřebným zbraním vyváženým do jednoho konfliktu z mnoha. Už jsme se přece přesvědčili, že je opět ten nejdůležitější a nejmorálnější pro tytéž lidi, kteří dříve stejně ,statečně‘ táhli na Srbsko, Afghánistán nebo Irák,“ dodal David Bohbot. 

David Bohbot, bezpečnostní expert Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31