Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Ohrožení mé rodiny. A k ničemu! Říká bezpečnostní expert David Bohbot o rozdávání zbraní

Ohrožení mé rodiny. A k ničemu! Říká bezpečnostní expert David Bohbot o rozdávání zbraní

Kabinet Petra Fialy pokračuje ve vojenské pomoci Ukrajině. V minulých dnech dokonce na Ukrajinu poslal několik tanků a dalších obrněných vozidel. Podle bezpečnostního experta Davida Bohbota, ředitele Centra pro výzkum terorismu, jde však o nebezpečný hazard. „Neměli jsme v této válce vůbec pomáhat zbraněmi. Vláda měla zůstat u poskytování humanitární pomoci, pečlivě kontrolovat přijímání uprchlíků a neriskovat životy všech občanů v případě jaderného útoku,“ myslí si Bohbot.

Podle bezpečnostního experta je důvod velmi jednoduchý. „Pokud bude mít Putin pocit, že se dostal do slepé uličky a nemůže získat, co chce, posune boj na novou úroveň. To by mohlo vytvořit situaci ztráty kontroly s hroznými následky. Toto je klasická situace, kdy osvícený svět musí říci banální a známou větu: je lepší být chytrý, než mít pravdu,“ řekl David Bohbot, který také zdůraznil, že nikdo ze současné vlády nedostal od voličů mandát, aby Českou republiku vtáhl do války s Ruskem. „Už jsme nejvýš na seznamu nepřátelských zemí Ruska. Povýšili jsme tudíž i na potenciální cíl na seznamu ruských cílů pro jaderné údery,“ obává se odborníky se zkušenostmi z izraelských tajných služeb.  

V této souvislosti se také nabízí srovnání s vojenskou pomocí, v rámci které v roce 1948 poskytlo tehdejší Československo zbraně Izraeli. „Tehdy šlo o úplně jinou situaci. Tehdy Izraeli nikdo kromě Československa nepomohl. Bez československých zbraní by neexistoval a my bychom tu spolu dnes nemluvili. V případě Ukrajiny jde ale o posílání českých zbraní, které oni nepotřebují, a nám mohou brzy chybět,“ reagoval Bohbot, který vyvrací také podle něj mylnou domněnku, že naše zbraně pomůžou Ukrajincům vyhrát válku. „Není to pravda. Nemohou vyhrát bez přímé vnější vojenské intervence. Naše zbraně na to nemají žádný vliv, snad kromě morálního uspokojení. Navíc na Ukrajinu posíláme zbraně, které skutečně nepotřebují. Ukrajinci mají úspěchy díky chytrým zbraním z USA a Německa, pušek a tanků mají dost. Navíc typ T-72 přestali používat už před dlouhou dobou,“ vysvětluje Bohbot s tím, že vše je o výběru priorit. 

 „Já nemám pocit, že bych chtěl být kvůli Ukrajině na ruském seznamu jaderných cílů. Hollywoodská Amerika nás přesvědčila, že všichni Ukrajinci jsou anděly a všichni Rusové ďábly. Nevidím to tak, a bezpečnost mé rodiny je pro mě důležitější, než posílání zbytečných zbraní na Ukrajinu,“ zdůraznil bezpečnostní expert.  

V souvislosti s válkou na Ukrajině se ve velkém diskutuje také účinnost protiruských ekonomických sankcí. „Samozřejmě mají velký vliv, ale dají Rusy dohromady a nejsou tak efektivní, jak si myslíme. Ani desetiletí tvrdých sankcí proti Íránu nebo Kubě nestačila ke zlomení vůle a cílů jejich vlád. Stále si myslím, že NATO by mělo zastavit veškeré dodávky zbraní, urychleně pozvat Putina k jednacímu stolu, nechat ho ,trošku‘ vyhrát a zastavit tuto válku a zabíjení,“ nabízí konkrétní východisko z krize Bohbot, který by vládě Petra Fialy poradil, aby „konečně zmlkla“. 

 „Vyhrožujeme Putinovi, provokujeme, a ani nemáme armádu, natož obranu proti jeho raketám. Nejdříve musíme vybudovat obranu, a pak teprve můžeme hovořit. Nenechme vyhrát emoce a dostat nás do pozice relevantního cíle potenciálního jaderného útoku. Miliónům našich občanů hrozí smrt, a to vše kvůli nepotřebným zbraním vyváženým do jednoho konfliktu z mnoha. Už jsme se přece přesvědčili, že je opět ten nejdůležitější a nejmorálnější pro tytéž lidi, kteří dříve stejně ,statečně‘ táhli na Srbsko, Afghánistán nebo Irák,“ dodal David Bohbot. 

David Bohbot, bezpečnostní expert Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31