Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Státní fond životního prostředí České republiky

Státní fond životního prostředí České republiky

Rozpočet (2016): 2 192 700 700 Kč
Z toho na platy: 265 235 000 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 490

Hospodaření

Státní fond vybere na pokutách a poplatcích ročně více než 1,4 miliardy korun. Z toho 230,5 milionů korun fond každoročně vybere na poplatcích za autovraky, který se platí při každé přeregistraci použitého vozidla. Dále fond nejvíce vybere v poplatcích za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu a za odběr podzemních vod. Další příjmovou složkou rozpočtu jsou pokuty a poplatky za znečišťování ovzduší a odpadních vod. Zbytek peněz fond čerpá ze státního rozpočtu. Fond také přerozděluje peníze daňových poplatníků přes evropské fondy.

Činnost

Jednoznačně největším výdajem fondu je kapitola „opatření ke snížení produkce skleníkových plynů a plynů poškozujících ozónovou vrstvu“ (z toho výrazná většina jde na projekt „Zelená úsporám“). Z peněz se dotuje výměna kotlů, zateplení i dotace solárním elektrárnám. Fond ročně poskytuje dotaci občanským sdružením a neziskové organizace jsou též. Miliónové výdaje spolkne i ekologická osvěta a výchova.

Hodnocení

Každý člověk se umí sám nejlépe rozhodnout, jestli se mu ekonomicky vyplatí zateplit dům, vyměnit okna nebo koupit nový kotel. Stát do tohoto rozhodnutí nemá občanovi nijak zasahovat. Dotace pokřivují ceny v těchto oblastech a umožňují žadatelům o dotaci pořídit nový kotel nebo zateplit byt za peníze všech daňových poplatníků prostřednictvím dotací. Každý z nás těm, kteří umí nejlépe vyplnit formulář, financuje jejich bydlení prostřednictvím dotací ze státních peněz.

Verdikt

Státní fond životního prostředí je nejlepší zrušit. Fond nebude pokřivovat trh a ovlivňovat preference občanů pomocí nesmyslných dotací. Ušetříme milióny za reklamní kampaň propagující výměnu kotlů a nebudeme investovat milióny na „šíření ekologické výchovy a osvěty“, protože to není úkolem státu. Pro Českou republiku by bylo výhodnější do Evropské unie nic neplatit, aby nemusela život rozsáhlý úřednický aparát s cílem tyto peníze žádat zpět prostřednictvím dotací na pochybné projekty. Většina poplatků typu poplatku za autovrak je třeba okamžitě zrušit. Jeho výběr nesmyslně zdražuje občanům pořízení levného ojetého vozidla. Fond vlastní pozemky a stavby v hodnotě 300 milionů korun.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31