Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Státní fond rozvoje bydlení

Státní fond rozvoje bydlení

Příjmy (2015): 994 421 570 Kč
Výdaje (2015): 1 707 343 581 Kč
Z toho na platy: 37 760 000 Kč
Počet zaměstnanců (2015): 60

Hospodaření

Byly vydány dotace v programech Panel a Nový panel na opravy a modernizace bytových domů ve výši 802 mil. Kč. Na dotace formou snížení jistiny úvěru za každé narozené dítě (v případě poskytnutí investičního úvěru dle nařízení vlády) byly použity prostředky ve výši 34 mil. Kč. Na nízkoúročené úvěry na výstavbu nájemního bydlení bylo použito přes 100 mil. Kč. Nízkoúročené úvěry na opravy a modernizaci domů stály 603 mil. Kč. Úvěry fyzických osob na opravy bytů a rodinných domů byly zvýhodněny ve výši 25,7 mil. Kč. Zajišťování programů podpor (odměny bankám za vedení bankovních a čerpacích účtů, odměny regionálním střediskům v rámci programu Panel/Nový panel, právní služby, příprava dokumentů pro orgány EU, výroba informativních materiálů, prezentace Fondu na výstavách apod.) se vyšplhaly na 81 mil. Kč.

Činnost

Úřad poskytuje dotace obcím a soukromým osobám na stavbu a rekonstrukci domů a poskytuje zvýhodněné úvěry na stavby a rekonstrukce domů a bytů. Provádí také kontrolu využití dotací a vymáhá dotace zpět, pokud nebyly využity v souladu s pravidly.

Hodnocení

Kdyby fond neexistoval, mohli by mít lidé nižší daně a snadněji by se jim nakupovaly byty a domy. Trh s bydlením by nebyl deformován systémem, v němž někteří výhodu dostanou a jiní ne. Banky, které dokážou lépe než úřad posoudit zájemcovu schopnost splácet úvěr, by nebyly vytlačovány z úvěrového trhu státní institucí. Nebylo by zvýhodňováno vlastnické bydlení před komerčním nájemním bydlením. Náklady ztracené příležitosti (množství hodnot, které nemohly být vytvořeny kvůli vložení času, úsilí a prostředků na činnost fondu, bank, právníků a dalších subjektů, jejichž činnost s činností fondu souvisí) jsou enormní.

Verdikt

Dotace jsou nespravedlivé. Nové bydlení skrze daně zaplatí příjemcům dotace ti, kteří ji nevyužili. Místo selektivních daňových úlev pro lidi s hypotečním úvěrem, místo dalších dotací ke stavebnímu spoření a místo dotací a úvěrů z tohoto fondu bychom mohli snížit lidem daně ve stejné výši a ti by si pak mohli snáze dovolit pořídit vlastní bydlení. Navíc bychom si ušetřili papírování a nemuseli platit dotační úředníky. Proto navrhujeme Státní fond rozvoje bydlení zrušit.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31