Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Státní fond rozvoje bydlení

Státní fond rozvoje bydlení

Příjmy (2015): 994 421 570 Kč
Výdaje (2015): 1 707 343 581 Kč
Z toho na platy: 37 760 000 Kč
Počet zaměstnanců (2015): 60

Hospodaření

Byly vydány dotace v programech Panel a Nový panel na opravy a modernizace bytových domů ve výši 802 mil. Kč. Na dotace formou snížení jistiny úvěru za každé narozené dítě (v případě poskytnutí investičního úvěru dle nařízení vlády) byly použity prostředky ve výši 34 mil. Kč. Na nízkoúročené úvěry na výstavbu nájemního bydlení bylo použito přes 100 mil. Kč. Nízkoúročené úvěry na opravy a modernizaci domů stály 603 mil. Kč. Úvěry fyzických osob na opravy bytů a rodinných domů byly zvýhodněny ve výši 25,7 mil. Kč. Zajišťování programů podpor (odměny bankám za vedení bankovních a čerpacích účtů, odměny regionálním střediskům v rámci programu Panel/Nový panel, právní služby, příprava dokumentů pro orgány EU, výroba informativních materiálů, prezentace Fondu na výstavách apod.) se vyšplhaly na 81 mil. Kč.

Činnost

Úřad poskytuje dotace obcím a soukromým osobám na stavbu a rekonstrukci domů a poskytuje zvýhodněné úvěry na stavby a rekonstrukce domů a bytů. Provádí také kontrolu využití dotací a vymáhá dotace zpět, pokud nebyly využity v souladu s pravidly.

Hodnocení

Kdyby fond neexistoval, mohli by mít lidé nižší daně a snadněji by se jim nakupovaly byty a domy. Trh s bydlením by nebyl deformován systémem, v němž někteří výhodu dostanou a jiní ne. Banky, které dokážou lépe než úřad posoudit zájemcovu schopnost splácet úvěr, by nebyly vytlačovány z úvěrového trhu státní institucí. Nebylo by zvýhodňováno vlastnické bydlení před komerčním nájemním bydlením. Náklady ztracené příležitosti (množství hodnot, které nemohly být vytvořeny kvůli vložení času, úsilí a prostředků na činnost fondu, bank, právníků a dalších subjektů, jejichž činnost s činností fondu souvisí) jsou enormní.

Verdikt

Dotace jsou nespravedlivé. Nové bydlení skrze daně zaplatí příjemcům dotace ti, kteří ji nevyužili. Místo selektivních daňových úlev pro lidi s hypotečním úvěrem, místo dalších dotací ke stavebnímu spoření a místo dotací a úvěrů z tohoto fondu bychom mohli snížit lidem daně ve stejné výši a ti by si pak mohli snáze dovolit pořídit vlastní bydlení. Navíc bychom si ušetřili papírování a nemuseli platit dotační úředníky. Proto navrhujeme Státní fond rozvoje bydlení zrušit.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Svobodni-31