Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Grantová agentura České republiky

Grantová agentura České republiky

Rozpočet (2016): 3 841 862 000 Kč
Z toho na platy: 38 300 000 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 46 + 440 pracovníků na základě dohody o provedení práce

Hospodaření

Úřad měl pouze nahodilé příjmy. Mezi příjmy patří například 16,74 Kč jako přijatý úrok z ČSOB, 6500 Kč za smluvní pokuty za pozdní dodání dílčích a závěrečných zpráv. Největší část výdajů tvoří tzv. „dotace jiným subjektům“, které tvoří 3,8 mld. Kč.

Činnost

Jak název napovídá, Grantová agentura České republiky (GA ČR) je státní instituce vydávající granty pro výzkum, a to výhradně z veřejných prostředků. Grant je druh dotace. V tomto případě o jeho vyhlášení a udělení rozhoduje v komisích předsednictvo GA ČR, které je jmenováno vládou. Agentura sponzoruje jak zavedené vědce a týmy, tak začínající vědecké pracovníky. Financuje rovněž mezinárodní vědecké projekty. Za rok 2016 podpořila 608 projektů, z toho nejvíce jich bylo ve společenských a humanitních vědách, celých 210 projektů. Seznam aktuálně podpořených projektů se nachází přímo na webových stránkách GA ČR.

Hodnocení

Co spojuje Alexandra Bella, Henryho Forda, Stevena Jobse či Billa Gatese? Je to touha po zisku, která je motivovala k vytvoření skvělých vynálezů a jejich uvedení na trh. Je to tak správně a firmy by se neměly bát zaměstnávat výzkumníky u sebe a hradit výzkum ze svých prostředků, bez použití grantů.

Je třeba si připomenout, že grantová komise veřejné instituce nemůže být arbitrem toho, co a jak se bude ve vědě zkoumat. Ústupek může být u primárního výzkumu, kde je však potřeba reforma – vědecké instituty musí umět víc pracovat se soukromou sférou, což dělá v současné době minimum vědců a institucí. Daňoví poplatníci by tak měli pouze v omezené míře hradit výzkum pouze pro výzkum, bez možnosti jeho uplatnění v praxi.

Verdikt

Tuto organizaci je možné bez problémů rozpustit. Peníze z rozpočtu na vědu by měly jít přímo do výzkumných institucí, jako jsou vysoké školy nebo Akademie věd. Tyto instituce by na výzkum měly využívat primárně vlastní finanční zdroje. Výzkumníci se musí věnovat své práci a zbytečně neztrácet čas vyplňováním grantových přihlášek a jiným papírováním. Podporujeme spolupráci soukromých firem s veřejnými výzkumníky, náklady však musí nést firma.

Svobodní jsou rovněž pro zefektivnění systému hodnocení a financování veřejného výzkumu. Cílem změn musí být omezení uplatnění osobních vztahů, rozhodovacích pravomocí úředníků a jmenovaných komisí, a zajištění větší pružnosti v použití financí pro výzkumníky. Grantová agentura brání dosažení tohoto cíle.

Zdroj: výroční zpráva úřadu, závěrečný účet

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31