Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Exportní garanční a pojišťovací společnost

Exportní garanční a pojišťovací společnost

Výdaje (2016): 3 620 393 000 Kč
Z toho na platy: 189 493 000 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 121

Hospodaření

Instituce za rok 2016 obdržela ze státního rozpočtu dotaci ve výši 2 373 mil. korun, přesto skončila 1 247 mil. korun ve ztrátě. A to pro ni byl v porovnání s předchozími výsledky úspěšný rok: v roce 2015 byla ztráta 5 447 mil. korun a v roce 2014 dokonce 5 922 mil. korun. Všechny tyto ztráty hradí občané prostřednictvím daní.

Činnost

Jak název napovídá, Exportní garanční a pojišťovací společnost pojišťuje český export. Nabízí různé druhy pojištění vývozu se státní podporou, ať už ve formě přímého pojištění investic, nejrůznějších úvěrů, či bankovních záruk. Nejvíce se angažovala v úvěrech České exportní banky, ve které je zároveň akcionářem (20 % akcií), podobně jako v KUPEG úvěrové pojišťovně (34 % akcií).

Nejčastěji pojišťovala exporty v těchto zemích: Rusko (22,5 %), Ázerbájdžán (21 %), Turecko (11,6 %), Slovensko (11,1 %), Gruzie (4,7 %), Bělorusko (3,9 %), Čína (3,8 %), Srbsko (2,4 %), Gabun (1,8 %) a Laos (1,6 %). Úřad se ve výroční zprávě z roku 2014 chlubil tím, že z daní a odvodů 1,7 mld. korun dokázal vytvořit v exportním odvětví 1750 pracovních míst. To odpovídá zhruba jednomu milionu korun ročně na každé vytvořené místo, což považoval za velmi účelné využití a efektivní alokaci peněz daňových poplatníků.

Exportní garanční a pojišťovací společnost má za sebou několik afér, namátkou v roce 2014 v ní a v České exportní bance zasahovala policie kvůli patnácti podezřelým obchodním případům, ve stejný rok zjistila, že naletěla na půlmiliardový podvod firmy Balli Steel Czech a v roce 2015 policie obvinila její bývalé vedení ze stamilionových podvodů.

Hodnocení

Máme u nás desítky soukromých pojišťoven, z nichž některé pojištění vývozu nabízejí a stát jim tak prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti konkuruje. Nepovažujeme to za férové.

Kromě toho každý podnikatelský záměr s sebou přináší riziko. Není jediný racionální ekonomický důvod, proč by podnikatelské riziko měli skrze státní instituci nést daňoví poplatníci a hradit tak ztrátové projekty. Pokud je export do nějaké země natolik rizikový, že ho komerční pojišťovny odmítají pojistit, znamená to, že se nevyplatí dělat a podnikatel by měl hledat odběratele ve státě s lepší platební morálkou. A nebo zariskovat a v případě úspěšného obchodu si navýšit zisky o rizikovou prémii.

Verdikt

Exportní garanční a pojišťovací společnost je jasný kandidát na zrušení: daňovým poplatníkům nic nepřináší, naopak jim každý rok sebere okolo 2 miliard korun ze státního rozpočtu, které by šly využít lépe, než je utratit ve prospěch exportérů a jejich odběratelů v zahraničí.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Svobodni-31