CzechTrade (Česká agentura na podporu obchodu)

CzechTrade (Česká agentura na podporu obchodu)

Příjmy (2016): 331 715 000 Kč
Výdaje (2016): 328 428 000 Kč
Z toho na platy: 58 779 989 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 114

Hospodaření

CzechTrade hospodaří s dotacemi ze státního rozpočtu a také strukturálních fondů EU. Zhruba cca 20 % příjmů získal za nabízené služby firmám.

Činnost

Úřad byl zřízen v roce 1997. Jeho cílem je „poskytovat českým firmám profesionální a komplexní exportní servis, jehož největší přidanou hodnotu tvoří odborné znalosti a dlouhodobé zkušenosti jeho zahraničních zástupců v 51 zemích světa“. Kromě poradenských služeb organizuje v zahraničí veletrhy a pořádá pro firmy školení. Provozuje také webový portál businessinfo.cz.

V roce 2016 se úřad rozrostl do Teheránu (Írán), Singapuru a Limy (Peru), plánuje další pobočky v Lagosu (Nigérie), Bengalúru (Indie) a Kantonu (Čína). V těchto zemích, stejně jako v České republice, organizuje různé aktivity (např. semináře, konference a exportní fóra), jež jsou hrazeny z našich daní. Největší akcí byl tzv. Meeting Point v hotelu Ambassador Zlatá Husa v Praze. K upevnění značky CzechTrade byla uspořádána dvouletá reklamní kampaň Dobyvatel, jejímž hlavním sdělením bylo, že „velký úspěch nemusí být výsadou jen těch největších“.

Hodnocení

Neexistuje důvod, proč by obdobná agentura nemohla fungovat bez veřejného financování. Pokud jsou exportéři bezradní a i v době internetu nejsou schopni navázat kontakt se zahraničními odběrateli, velice rádi si za takovou službu zaplatí. Totéž se týká školení v oblasti vývozu. Na poradenství v oblasti podnikání existuje několik kvalitních komerčních webových portálů a oficiální informace zveřejňují i ministerstva, proto není důvod k existenci portálu businessinfo.cz.

Verdikt

Zahraničně-obchodního poradenství nemusí být provozováno za peníze daňových poplatníků. Věříme, že by si po zrušení tohoto úřadu schopní úředníci našli práci v soukromých agenturách a svou činnost provozovali hospodárně z malé kanceláře. Státní rozpočet by pak ušetřil bezmála čtvrt miliardy ročně.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31