CzechTourism (Česká centrála cestovního ruchu)

CzechTourism (Česká centrála cestovního ruchu)

Rozpočet (2015): 547 187 000 Kč
Z toho na platy: 36 779 989 Kč
Počet zaměstnanců (2015): 64

Hospodaření

CzechTourism je příspěvková organizace spadající pod ministerstvo místního rozvoje. Většina příjmů je z transferů ze státního rozpočtu a z dotací, ostatní výnosy tvoří 8 480 171 Kč.

Činnost

CzechTourism má podporovat cestovní ruch v České republice. Propaguje zejména lázeňství, golfové resorty, ale i další oblasti, které by propagaci ze státních peněz mít neměly. Po ČR pořádá výlety (exkurze) jak pro cestovní kanceláře, tak i pro novináře, prezentuje Českou republiku v jiných zemích, pořádá semináře. Tato vládní agentura se tedy pokouší zvýšit počet turistů, a potažmo i zvýšit příjmy z cestovního ruchu.

Navíc provozuje také turistická centra. Kromě České republiky má 20 zahraničních zastoupení. V roce 2015 kupříkladu inzerovala přímou linku mezi Čínou a Českou republikou, v rámci které uspořádala sérii exkurzí pro čínské novináře a touroperátory, kteří navštívili plzeňský zámek Zbiroh a Karlovy Vary. Také uspořádala B2B workshopy v Latinské Americe či představila v Ázerbájdžánu a Kazachstánu české lázně a lázeňské pobyty.

Hodnocení

Česká republika by měla turisty i bez této agentury. Pokud chtějí mít obchodníci či cestovní kanceláře vyšší tržby z cestovního ruchu, mají si propagaci hradit sami, ne k tomu využívat státní rozpočet.

Kromě toho zaměstnanci CzechTourismu prokazatelně porušili povinnosti při správě cizího majetku. V této souvislosti byli vyšetřováni Nejvyšším kontrolním úřadem, protože v letech 2012 až 2014 neúčelně utratili více než 20 milionů korun. Úředníci si z nich pořídili například dárkové poukazy na wellness pobyty za téměř 600 tisíc korun a uspořádali rozlučku zaměstnanců a dodavatelů s generálním ředitelem za 300 tisíc korun. Porušili též pravidla u veřejných zakázek na pořádání Světového dne ledového vína či při nákupu letenek, výstavních a reklamních předmětů.

Verdikt

Agenturu zrušit okamžitě. Nevyvíjí činnost, kterou by nemohl pokrývat soukromý sektor. Českou republiku ve světě dostatečně reprezentuje ministerstvo zahraničí a jeho pobočky.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31