Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

CzechTourism (Česká centrála cestovního ruchu)

CzechTourism (Česká centrála cestovního ruchu)

Rozpočet (2015): 547 187 000 Kč
Z toho na platy: 36 779 989 Kč
Počet zaměstnanců (2015): 64

Hospodaření

CzechTourism je příspěvková organizace spadající pod ministerstvo místního rozvoje. Většina příjmů je z transferů ze státního rozpočtu a z dotací, ostatní výnosy tvoří 8 480 171 Kč.

Činnost

CzechTourism má podporovat cestovní ruch v České republice. Propaguje zejména lázeňství, golfové resorty, ale i další oblasti, které by propagaci ze státních peněz mít neměly. Po ČR pořádá výlety (exkurze) jak pro cestovní kanceláře, tak i pro novináře, prezentuje Českou republiku v jiných zemích, pořádá semináře. Tato vládní agentura se tedy pokouší zvýšit počet turistů, a potažmo i zvýšit příjmy z cestovního ruchu.

Navíc provozuje také turistická centra. Kromě České republiky má 20 zahraničních zastoupení. V roce 2015 kupříkladu inzerovala přímou linku mezi Čínou a Českou republikou, v rámci které uspořádala sérii exkurzí pro čínské novináře a touroperátory, kteří navštívili plzeňský zámek Zbiroh a Karlovy Vary. Také uspořádala B2B workshopy v Latinské Americe či představila v Ázerbájdžánu a Kazachstánu české lázně a lázeňské pobyty.

Hodnocení

Česká republika by měla turisty i bez této agentury. Pokud chtějí mít obchodníci či cestovní kanceláře vyšší tržby z cestovního ruchu, mají si propagaci hradit sami, ne k tomu využívat státní rozpočet.

Kromě toho zaměstnanci CzechTourismu prokazatelně porušili povinnosti při správě cizího majetku. V této souvislosti byli vyšetřováni Nejvyšším kontrolním úřadem, protože v letech 2012 až 2014 neúčelně utratili více než 20 milionů korun. Úředníci si z nich pořídili například dárkové poukazy na wellness pobyty za téměř 600 tisíc korun a uspořádali rozlučku zaměstnanců a dodavatelů s generálním ředitelem za 300 tisíc korun. Porušili též pravidla u veřejných zakázek na pořádání Světového dne ledového vína či při nákupu letenek, výstavních a reklamních předmětů.

Verdikt

Agenturu zrušit okamžitě. Nevyvíjí činnost, kterou by nemohl pokrývat soukromý sektor. Českou republiku ve světě dostatečně reprezentuje ministerstvo zahraničí a jeho pobočky.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31