Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

CzechTourism (Česká centrála cestovního ruchu)

CzechTourism (Česká centrála cestovního ruchu)

Rozpočet (2015): 547 187 000 Kč
Z toho na platy: 36 779 989 Kč
Počet zaměstnanců (2015): 64

Hospodaření

CzechTourism je příspěvková organizace spadající pod ministerstvo místního rozvoje. Většina příjmů je z transferů ze státního rozpočtu a z dotací, ostatní výnosy tvoří 8 480 171 Kč.

Činnost

CzechTourism má podporovat cestovní ruch v České republice. Propaguje zejména lázeňství, golfové resorty, ale i další oblasti, které by propagaci ze státních peněz mít neměly. Po ČR pořádá výlety (exkurze) jak pro cestovní kanceláře, tak i pro novináře, prezentuje Českou republiku v jiných zemích, pořádá semináře. Tato vládní agentura se tedy pokouší zvýšit počet turistů, a potažmo i zvýšit příjmy z cestovního ruchu.

Navíc provozuje také turistická centra. Kromě České republiky má 20 zahraničních zastoupení. V roce 2015 kupříkladu inzerovala přímou linku mezi Čínou a Českou republikou, v rámci které uspořádala sérii exkurzí pro čínské novináře a touroperátory, kteří navštívili plzeňský zámek Zbiroh a Karlovy Vary. Také uspořádala B2B workshopy v Latinské Americe či představila v Ázerbájdžánu a Kazachstánu české lázně a lázeňské pobyty.

Hodnocení

Česká republika by měla turisty i bez této agentury. Pokud chtějí mít obchodníci či cestovní kanceláře vyšší tržby z cestovního ruchu, mají si propagaci hradit sami, ne k tomu využívat státní rozpočet.

Kromě toho zaměstnanci CzechTourismu prokazatelně porušili povinnosti při správě cizího majetku. V této souvislosti byli vyšetřováni Nejvyšším kontrolním úřadem, protože v letech 2012 až 2014 neúčelně utratili více než 20 milionů korun. Úředníci si z nich pořídili například dárkové poukazy na wellness pobyty za téměř 600 tisíc korun a uspořádali rozlučku zaměstnanců a dodavatelů s generálním ředitelem za 300 tisíc korun. Porušili též pravidla u veřejných zakázek na pořádání Světového dne ledového vína či při nákupu letenek, výstavních a reklamních předmětů.

Verdikt

Agenturu zrušit okamžitě. Nevyvíjí činnost, kterou by nemohl pokrývat soukromý sektor. Českou republiku ve světě dostatečně reprezentuje ministerstvo zahraničí a jeho pobočky.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31