Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

CzechInvest (Agentura pro podporu podnikání a investic)

CzechInvest (Agentura pro podporu podnikání a investic)

Rozpočet (2016): 258 403 385 Kč
Z toho na platy: 85 496 181 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 147

Hospodaření

Úřadu se snížil rozpočet i počet zaměstnanců na téměř polovinu po oddělení Divize strukturálních fondů do samostatné Agentury pro podnikání a inovace, což je pravděpodobně další úřad na zrušení.

Činnost

Úřad koordinuje udělování investičních pobídek, tj. dotací a daňových úlev pro vybrané firmy. V rámci programů investičních pobídek dostaly firmy mezi lety 2014 a 2016 přes 40 mld. korun. V důsledku toho vzniklo údajně 27 000 pracovních míst, nejčastěji v montovnách, skladištích a továrnách s nízkou přidanou hodnotou, což je nejčastější sektor, kam investiční pobídky jdou. Jedno nově vytvořené pracovní místo vyšlo tak na 1,5 mil. korun. Většina příjemců IP byly obrovské zahraniční koncerny s miliardovými tržbami. Ty žádnou podporu opravdu nepotřebují. Od roku 1998 bylo uděleno 1095 investičních pobídek v celkové hodnotě nepředstavitelných 315 mld. korun. To je téměř čtvrtina státního rozpočtu.

Hodnocení

Stát nemá přímo ani nepřímo rozhodovat o tom, která firma je perspektivnější. Úlevu a dotaci jedněm vždy platí druzí, pobídka pro jednoho vždy znamená znevýhodnění druhého. Systém pobídek tak škodí velké skupině firem a jednotlivců, kteří nesou břemeno vyšších daní a škodí i ekonomice jako celku v důsledku pokřiveného ekonomického prostředí. Samotný CzechInvest přitom hospodaří mimořádně nehospodárně. Jak uvádí zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, „CzechInvest čerpal prostředky nehospodárně […] nebo na jiný účel […] ve výběrových řízeních vybíral dodavatele s nejvyšší nabídkou … kladný dopad pobízených investic na státní rozpočet bude místo předpokládaných několika desítek miliard nulový […] Hodnocení ekonomické efektivnosti podané CzechInvestem obsahovalo chybné, nepřesné a zkreslené údaje a nepodložené předpoklady.“

Verdikt

Je třeba zrušit systém selektivních investičních pobídek v podobě odpuštěných daní a dotací a místo sazby nula pro vybrané a 19 pro zbytek zavést jednotnou daň pro všechny firmy. Celá agentura CzechInvest by měla být bez náhrady zrušena. Daňovým poplatníkům se ušetří peníze na provoz agentury, zaměstnanci budou moci pracovat užitečně v soukromém sektoru, budova bude moci být privatizována a ekonomika přestane být poškozována nerovnými podmínkami.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31