CzechInvest (Agentura pro podporu podnikání a investic)

CzechInvest (Agentura pro podporu podnikání a investic)

Rozpočet (2016): 258 403 385 Kč
Z toho na platy: 85 496 181 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 147

Hospodaření

Úřadu se snížil rozpočet i počet zaměstnanců na téměř polovinu po oddělení Divize strukturálních fondů do samostatné Agentury pro podnikání a inovace, což je pravděpodobně další úřad na zrušení.

Činnost

Úřad koordinuje udělování investičních pobídek, tj. dotací a daňových úlev pro vybrané firmy. V rámci programů investičních pobídek dostaly firmy mezi lety 2014 a 2016 přes 40 mld. korun. V důsledku toho vzniklo údajně 27 000 pracovních míst, nejčastěji v montovnách, skladištích a továrnách s nízkou přidanou hodnotou, což je nejčastější sektor, kam investiční pobídky jdou. Jedno nově vytvořené pracovní místo vyšlo tak na 1,5 mil. korun. Většina příjemců IP byly obrovské zahraniční koncerny s miliardovými tržbami. Ty žádnou podporu opravdu nepotřebují. Od roku 1998 bylo uděleno 1095 investičních pobídek v celkové hodnotě nepředstavitelných 315 mld. korun. To je téměř čtvrtina státního rozpočtu.

Hodnocení

Stát nemá přímo ani nepřímo rozhodovat o tom, která firma je perspektivnější. Úlevu a dotaci jedněm vždy platí druzí, pobídka pro jednoho vždy znamená znevýhodnění druhého. Systém pobídek tak škodí velké skupině firem a jednotlivců, kteří nesou břemeno vyšších daní a škodí i ekonomice jako celku v důsledku pokřiveného ekonomického prostředí. Samotný CzechInvest přitom hospodaří mimořádně nehospodárně. Jak uvádí zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, „CzechInvest čerpal prostředky nehospodárně […] nebo na jiný účel […] ve výběrových řízeních vybíral dodavatele s nejvyšší nabídkou … kladný dopad pobízených investic na státní rozpočet bude místo předpokládaných několika desítek miliard nulový […] Hodnocení ekonomické efektivnosti podané CzechInvestem obsahovalo chybné, nepřesné a zkreslené údaje a nepodložené předpoklady.“

Verdikt

Je třeba zrušit systém selektivních investičních pobídek v podobě odpuštěných daní a dotací a místo sazby nula pro vybrané a 19 pro zbytek zavést jednotnou daň pro všechny firmy. Celá agentura CzechInvest by měla být bez náhrady zrušena. Daňovým poplatníkům se ušetří peníze na provoz agentury, zaměstnanci budou moci pracovat užitečně v soukromém sektoru, budova bude moci být privatizována a ekonomika přestane být poškozována nerovnými podmínkami.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31