Svobodní a městské investice

Svobodní a městské investice

Tématem zářijového čísla zpravodaje Ruch byly investice a i my jsme jako kandidující strana dostali možnost se k tématu vyjádřit. Text byl omezen na 3000 znaků, zde ho však publikujeme v nezkrácené verzi.

Jsme politickou stranou, která se obecně staví proti mnohdy nesmyslnému přerozdělování daní vybíraných od občanů této země (a tedy i tohoto města) do dotačních projektů, které často nejsou tím „pravým ořechovým“, tedy tím pravým řešením potřeb tohoto města. Je třeba zdůraznit, že omezené prostředky přidělené městu prostřednictvím rozpočtového určení daní nedostačují na investiční rozvoj města, a město je tak nuceno vybírat si nedobrovolně z řady dotačních titulů, které však mnohdy neřeší aktuální potřeby města. Město pak navíc po tzv. době udržitelnosti dotace čeká údržba předmětu dotace z vlastních prostředků, což se mnohdy může v celkovém pojetí ukázat jako čistá ztráta. Výše uvedený přehled není tedy ani tak zásluhou vedení města z pohledu jeho managerských schopností, ale především zásluhou firem, které se perou o to, aby za úplatu úspěšně předložili dotační projekt ušitý pro město u poskytovatele dotace. Důkazem je fakt, že o těchto podaných žádostech zastupitelstvo většinou jednomyslně hlasuje, protože jiné možnosti financovat investiční projekty mnohdy nejsou. Výše uvedené dotační projekty, které jsou buď před realizací, nebo se již realizovaly, nelze tedy ve výsledku rozporovat, jsou pouze průnikem toho, co aktuální dotační politika státu nabízí, co si může rozpočet města dovolit spolufinancovat a jaká je kapacita úředníků a společností, které se o realizaci podání žádosti o dotace uchází.

Jakékoliv projekty vedoucí k údržbě, rekonstrukci či nové výstavbě infrastruktury nebo nemovitostí sloužících občanům města jsou projekty žádoucí. V připravovaných či realizovaných projektech se rovnoměrně doplňují investice do veřejných prostor, služeb, ale i životního prostředí. Mnohdy však bohužel o účelnosti projektu rozhoduje jeho detail, který má na starosti vedení města, a tak se můžeme v Řevnicích setkat s takovými důsledky špatného řízení projektů, jakou jsou možná dobře míněné, ale ve výsledku nebezpečné zálivy ve Školní ulici zvané „Skripnikovi uši“, asfaltové pásy v ulicích, které řeší pouze třetinu šířky ulice nebo nesmyslné zjednosměrnění Sochorovy ulice.

Svobodní Řevnice považují za důležité zaměřit se v nadcházejícím volebním období na stále nedokončené odkanalizování obce a s tím spojenou intenzifikaci ČOV, přizpůsobení se novým legislativním podmínkách v oblasti nakládání s odpady a především na úpravu povrchů vozovek. Jedná se o nekonečně omílané téma, na které však chybí jasný signál a jasný pokyn města směrem k občanům, který by stanovil: v jakém pořadí, do kdy a za jaké náklady město zbaví občany rizika plynoucího z prašnosti komunikací a jejich špatného technického stavu. V nadcházejících čtyřech letech by se mělo nové vedení města vypořádat s nedokončenými úpravami přednádraží, s parkováním automobilů ve městě a s bezpečností pěších, případně cyklistů.

Město by nemělo naskakovat na překvapivě stále módní vlnu v budování cyklostezek, cyklopruhů, nebo dalších infrastruktur určených cyklistům, které mnohdy nelze úspěšně řešit vlivem daných podmínek (např. neustále se vracející projekt napojení cyklostezky na zatáčku u Hartmannů). Svobodní se chtějí zasadit o to, aby veškerá automobilová doprava směřující na Řevnické nádraží byla zachycena již na okraji města (plochy u hřbitova, příp. bývalé skládky) a byla zřízena navazující městská doprava pendlující mezi tímto záchytným parkovištěm a nádražím ruku v ruce s jednáním o posílení navazujících autobusových spojení do přilehlých obcí. Svobodní by se dále rádi zaměřili na investice do městských nemovitostí, které jsou vhodné jako zázemí pro lékaře tak, aby občané Řevnic nebyli nuceni dojíždět za lékařskou péčí do Letů, Dobřichovic a dále. Jako výrazný neúspěch Svobodní vnímají zrušení pobočky České spořitelny. V neposlední řadě vnímají Svobodní za důležité investovat do přilehlé krajiny. Vhodná investice do mokřadů, lesních nádrží nebo např. výsadby zeleně může poskytnout občanům Řevnic záruku zdravého a jedinečného bydlení, tolik charakteristického pro Řevnice, a zajistit finančně velmi obtížně vyčíslitelné zážitky z procházek okolní krajinou.

Naopak nechceme, aby město investovalo do projektů, ze kterých bude mít užitek pouze vyvolená skupina obyvatel.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31