Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Desítka si zaslouží moderní školy a poštu pro 21. století

Desítka si zaslouží moderní školy a poštu pro 21. století

Seznamte se s novým koordinátorem Svobodných v Praze 10 Lukášem Cvrčkem, který se o Vaši přízeň bude ucházet v nadcházejících komunálních volbách na společné kandidátce s ODS.

„Dobrovolnická činnost mi ukázala, že má smysl být aktivní a snažit se změnit zdánlivě nevyhnutelný běh věcí podle vlastních představ, i když to třeba pokaždé neskončí naprostým úspěchem. Pořád je to lepší než ani nehnout prstem a jenom nadávat.“

Vy jste členem Svobodných poměrně krátce. Mohl byste se nám ve stručnosti představit?

Je mi 41 let, jsem ženatý a mám dvě malé děti. Celý život bydlím v Praze 10, kde také podnikám. Vystudoval jsem obor historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde jsem získal malý i velký doktorát.

 Jsem spolumajitelem firmy, která se zaměřuje na archivní výzkumy na zakázku, dějiny firem a budov, tvorbu rodokmenů a výuku genealogických postupů pro širokou veřejnost. Před podáním přihlášky do Svobodných jsem nebyl členem žádné jiné politické strany.

Co Vás tedy do politiky přivedlo?

O veřejné dění u nás i v zahraničí se zajímám už dlouhou řadu let. A když mi nějaká aktivita dává smysl, rád se do ní ve volném čase a za své prostředky zapojím.

Angažoval jsem se například v organizování pomoci Srbům, kteří živoří na protiprávně odtrženém území Kosova a Metochie, kde jsou za tichého přihlížení mezinárodního společenství permanentně vystaveni nevybíravému nátlaku ze strany Albánců, aby opustili svůj odvěký domov.

Kromě toho jsem členem Sdružení přátel piva, které propagací malých pivovarů usiluje o pozvednutí české pivní kultury a rozmanitosti v nabídce piv, což se v posledních letech stále více daří.

Aktuálně nejvíce volného času trávím činností v rámci iniciativy Černé šeříky, jež se zabývá instalací pamětních desek pro naše spoluobčany, které v letech 1968 až 1991 zabili okupační vojáci. To vše zvládáme pouze z příspěvků od soukromých dárců bez jakýchkoliv dotací z veřejných peněz.

Právě dobrovolnická činnost mi ukázala, že má smysl být aktivní a snažit se změnit zdánlivě nevyhnutelný běh věcí podle vlastních představ, i když to třeba pokaždé neskončí naprostým úspěchem. Pořád je to lepší než ani nehnout prstem a jenom nadávat.

Proč jste si vybral Svobodné?

Protože právě v této straně se sdružují svobodně uvažující a činorodí lidé, kteří nečekají na to, až se o ně stát postará, i když jsou mladí a zdraví. Místo toho Svobodní aktivně usilují o udržení života bez zbytečných regulací spojených s neustálým dozorem úředníků a všelijakých sociálních inženýrů, kteří se nám stále intenzivněji snaží vnucovat nejrůznější progresivistické nesmysly a potlačovat při tom odlišné názory.

Svobodní přitom nejsou žádní anarchisté spřádající bláznivé fantazie o absenci jakéhokoliv společenského řádu. Podle mě nabízejí ideální kombinaci malého státu s jasně nastavenými pravidly, která budou v případě potřeby účinně a rychle vymáhána.

Co byste řekl o předvolební spolupráci Svobodných s ODS v Praze 10?

V první řadě bych chtěl složit poklonu těm členům Svobodných, kteří si před minulými komunálními volbami v Praze 10 tvrdě odmakali kampaň a přes omezené prostředky dosáhli obdivuhodného výsledku, který jen těsně nestačil na získání křesel v zastupitelstvu. Celá naše země však od té doby prodělala výrazný posun doleva v čele s dnes dominujícím politickým projektem Andreje Babiše, proto je jednoznačně potřeba spojovat síly na pravici. Jedině tak budeme mít silnější hlas než levičáci.

Samozřejmě vím, jaké kauzy má ODS v naší městské části za sebou. S jejich minulou sestavou bych ostatně do žádné spolupráce ani nešel. Naštěstí občanští demokraté našli sílu k tomu, aby se zbavili „známých firem“ a začali znovu. Díky tomu jsou to pro mě dnes důvěryhodní partneři, s nimiž máme natolik významnou názorovou shodu na řízení záležitostí Prahy 10, že nebyl žádný problém dát dohromady společný program a kandidátku.

Zaregistroval jsem samozřejmě také hlasy, že jsme mohli vyjednat lepší umístění našich kandidátů, než je 10., 15., 20., 30. a 40. místo. Já věřím, že alespoň jednoho zastupitele pro Svobodné získáme a budeme moci s ODS spolupracovat i po volbách.

Jako nejvýš postavený Svobodný na kandidátce ODS byste tím zastupitelem byl nejspíš Vy. Čemu byste se chtěl případně věnovat?

Zajímají mě především otázky školství na Praze 10, ke kterým mám vzhledem ke své profesi poměrně blízko. Chtěl bych prosadit, aby se podstatně rozšířila výuka soudobých dějin na základních školách zřizovaných městskou částí. Dále bych chtěl podpořit větší rozvíjení kritického myšlení ve výuce a výchovu dětí k finanční a mediální gramotnosti. Mimo oblast školství bych se chtěl zejména osobně zasadit o radikální zlepšení doručovacích služeb České pošty v celé naší městské části a modernizaci jejích poboček v čele s poštou ve Sportovní ulici a na Zahradním městě.

Máte nějaké konkrétní plány, jak toho dosáhnout?

Začnu výukou soudobých dějin, jejíž kvalita dnes plně závisí na přístupu jednotlivých učitelů, z nichž podle údajů Asociace učitelů dějepisu (za celou Českou republiku) nezanedbatelná část učí bez aprobace. Navíc školy si dnes samy určují, co a v jaké míře budou učit, proto se leckde nesmyslně začíná už u lovců mamutů a na soudobé dějiny přijde řada až těsně před prázdninami v deváté třídě.

Podle nedávného průzkumu agentury NMS Research pro společnost Post Bellum nedokáže téměř polovina mladých lidí ve věku 18 až 24 let správně odpovědět na otázku, co se stalo v roce 1968. Takovému člověku pak můžete například prostřednictvím sociálních sítí nakukat v podstatě cokoliv a žádná kontrapropaganda ministerstva vnitra s tím už nehne.

Proto pokud dostanu možnost, pokusím se prosadit, aby všichni učitelé dějepisu na Praze 10 bez výjimky prošli akreditovaným školením, jak poutavě a na základě doložitelných historických poznatků učit o moderních dějinách, jaké poskytuje například Ústav pro studium totalitních režimů. Soudobé dějiny by měly dostat více prostoru, aby byl dostatek času na jejich výuku.

Stejně důležité je starším dětem v hodinách „občanské nauky“ vysvětlit, že všechna média mají své majitele nebo významné inzerenty a jejich redaktoři jsou zpravidla nějak názorově či politicky orientováni, což má vliv na obsah. Informace z médií by se proto děti měly naučit kriticky hodnotit, ověřovat a navzájem porovnávat jejich zdroje.

To by si samozřejmě žádalo odvahu hovořit s dětmi otevřeně a nechat je samostatně přemýšlet nad obsahem médií. Ne všechny to bude ve čtrnácti nebo patnácti bavit, ale později jim to může významně pomoci s orientací v záplavě leckdy si naprosto protiřečícího zpravodajství a za něj vydávané propagandy.

Určitě by rovněž stálo za to v rámci výuky jazyků starším žákům představit i zahraniční média, aby si mohli přečíst také zprávy odjinud a pochopili, že na světové dění je možné pohlížet z různých perspektiv než jenom očima obyvatel Prahy 10.

Děti by také měly vědět, kam sáhnout pro zdroj informací z „doby předinternetové“, které jim jen tak nevyskočí z vyhledávače a překračují rámec povrchních a leckdy nepřesných hesel na Wikipedii. Proto je potřeba, aby se školou od první třídy pravidelně chodily do veřejné knihovny a cítily se tam jako doma.

Rád bych prosadil, aby starší žáci dostávali za úkol psát vlastní úvahy na historická i aktuální společenská témata a naučili se v kultivované diskusi obhájit svůj názor včetně volby svých zdrojů. Jedině tak z nich vychováme kriticky myslící osobnosti. To samozřejmě bude klást vyšší nároky také na učitele.

Školy spadají pod městskou část, ale jak chcete pohnout s poštou, kterou řídí ministerstvo vnitra?

Podle mě by manažeři pošty či přímo ministr vnitra vnímali veliký rozdíl mezi stížnostmi jednotlivých občanů a požadavky vedení stodesetitisícového města. Já ostatně po poště nechci nic světoborného. Bohatě by mi stačilo, kdyby uvedla všechny své pobočky v Praze 10 do stavu hodného 21. století a najala dostatek listonošů.

To znamená především zavedení elektronického objednávkového a vyvolávacího systému a úpravu interiéru poboček, aby si v něm mohli zejména starší spoluobčané místo postávání v nekonečných frontách při čekání sednout. Samozřejmě bych očekával také odpovídající navýšení počtu pracovníků, aby zvládali jak obsluhu na přepážkách, tak doručování zásilek, které dnes hodně pokulhává za optimálním stavem.

To by si nejspíš vyžádalo poměrně značné finanční investice. Byl byste případně ochoten poště přispět z prostředků městské části?

Ne. Stačí se podívat, jak pěkně vypadá pošta třeba v Moravské ulici na Praze 2 a také to šlo bez dotací od městské části. Nevidím proto jediný důvod, proč bychom také my na Desítce nemohli mít pošty na srovnatelné úrovni. Investice jsou pouze otázkou priorit a já věřím, že by se Praha 10 při patřičném tlaku svého vedení stala pro poštu prioritou včetně řešení problémů s doručováním zásilek.

 

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31