PETRÍK: Proč chci snížit daně v Liberci

PETRÍK: Proč chci snížit daně v Liberci

Daně jsou jedním z konkrétních aspektů svobody. Svoboda má totiž konkrétní náplň. Náplní  jsou například výše daní, svoboda projevu, svoboda cestování nebo počet zákonů.

 

Z většiny médií občan neustále slyší, že máme svobodu a demokracii. Občas slyšíme i to, že máme tržní hospodářství.  O těchto pojmech se v médiích prakticky nediskutuje.  Daně jsou prý zcela v pořádku a stačí jenom občas zvýšit daně kuřákům, konzumentům piva a vína a hlavně motoristům.!  Debaty probíhaly několik let po roce 1989, pak jich bylo stále méně a po vstupu do Unie prakticky vymizely. Podívejme se blíže na zdanění nás občanů v ČR.

 

Výše zdanění je překvapivě málo diskutované téma ve volebním období. Kde kdo slibuje co bude zdarma, málokdo říká  o kolik pak bude potřebné zvednou daně.

Dnes máme daňový systém velice  složitý. V těch zřídkavých debatách tak můžeme slyšet například, že zdanění zaměstnance  je pouze ve výši 15% a k tomu je ještě daňový odpočet 24 840 Kč ročně. Takže  daně jsou dokonce pod 15%.  Na druhou strany si Liberální institut dal práci, započítal všechny platby průměrného zaměstnance a dostal se k úplně jinému číslu, k ohromujícím 62,45% průměrného zdanění zaměstnance.

Co všechno vlastně pracující člověk platí?    Zaměstnavatel platí odvody, pak máme daň z příjmu, k tomu sociální a zdravotní pojištění, někdo platí solidární daň a pak k tomu přichází DPH, spotřební daně, televizní a rozhlasová daň, silniční a dálniční daně, daně z nemovitosti.  K tomu jsou dále  ekologické daně z elektřiny a paliv, daň dědická, daň silniční a další. Proto se v diskusích prakticky nemůžou dva lidé shodnout na skutečné výši daní. Například televizní poplatek je podle mě jasnou daní, někdo jiný řekne, že je to poplatek a žádná daň.  Stejné je to i u poplatku za změnu trvalého pobytu a podobně. O tom, že daně jsou u nás skutečně ohromné, však svědčí i nezávislé výpočty.

Podívejme se na čísla ještě druhé strany.  Do státního rozpočtu v roce 2017 natekla nepředstavitelná suma 1 273,6 mld. Kč, to je holý fakt.  Každý z nás, včetně bezdomovců, sociálně nepřizpůsobivých, důchodců, nemluvňat i těch statisíců státních zaměstnanců, tak zaplatil státu v roce 2017 skoro 130 000 Kč. Čtyřčlenná rodina zaplatila v roce 2017 průměrně ročně do rozpočtu státu 509 440 Kč. A v tom ještě není zdravotní pojištění, které si pracující občan musí platit.  Takže si každý lehce spočítá, kolik je to procent z jeho ročního příjmu.  To již není svoboda, když nám někdo odebírá přes 50 % příjmu.

 

Za chvíli jsou tady další volby, můžeme trend v oblasti daní otočit. Na komunální úrovni s tím nemůžeme dělat moc, ale můžeme alespoň něco. Ve Liberci  můžeme po komunálních volbách snížit daň z nemovitosti. Tato daň je dnes v našem městě na maximální zákonné výši. Když bylo rozhodnuto o zvýšení této daně, město nutně potřebovalo peníze. Dnes je situaci úplně jiná, ale daň zůstává na té maximální možné hodnotě z dob krize.  Je čas to změnit.  Bude to malý krůček, ale správným směrem.   Většině obyvatel města zůstane v kapse více peněz.   Liberec by se tak připojil ke městům, které daň z nemovitých věcí pro rok 2018 již snížily. Jsou to Mladá Boleslav, Jeseník, Frýdek-Místek a částečně Plzeň.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

František Petrík

František Petrík

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

František Petrík

František Petrík

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31