Svobodní představili kandidáty do evropských voleb a odhalili hlavní příčiny problémů ČR. Markéta Šichtařová se rozhodla kandidovat do Senátu.

Svobodní představili kandidáty do evropských voleb a odhalili hlavní příčiny problémů ČR. Markéta Šichtařová se rozhodla kandidovat do Senátu.

Dnes na tiskové konferenci Svobodní představili pestrou paletu úspěšných osobností, které nominovala do letošních voleb do Evropského parlamentu. Zároveň bylo odtajněno
známé jméno pro podzimní senátní volby a byly zopakovány základní pilíře kampaně.
Korunu nedáme – Libor Vondráček, který je lídrem kandidátky a předsedou strany, komunikuje pilíř
týkající se ochrany naší měny, nezávislosti ekonomiky a suverenity v otázce zachování hotovosti a
práva veta v EU. “Největším ohrožením pro tento pilíř je Petr Fiala, jenž dříve podporoval zachování
české koruny, ale nyní připouští její zánik. V europarlamentu bez reakce poslouchal výzvy ke zrušení
práva veta pro malé členské státy, což ohrožuje nejen naši měnu, ale i zbytky naší suverenity,” uvedl
Vondráček.
Pevnost Evropa – Matěj Gregor, který komunikuje pilíř týkající se bezpečnosti, zrušení migračních
kvót, dotování aktivistů a užívání Frontexu k zajištění vnější hranice Schengenu prohlásil: “Největším
bezpečnostním rizikem z hlediska nelegální migrace je ministr Vít Rakušan, který podpořil migrační
pakt. Za naše peníze vylepuje plakáty tvrdící, že tento pakt neobsahuje kvóty, avšak realita je opačná.
Pro zachování bezpečné ČR je nutné jeho zastavení.”
Jádro a mašiny – Karel Diviš se zabývá pilířem týkajícím se zastavení zelených experimentů a
záchrany českého průmyslu, který je ohrožen nezodpovědnou energetickou politikou. “Hlavním
viníkem drtivých dopadů zelené unijní politiky je Andrej Babiš, který, ač slovně se staví proti Green
Dealu, ve skutečnosti pro něj zvedl ruku a nevyjednal výjimku pro provoz uhelných elektráren, jako to
učinili Němci a Poláci. Obavy z nedostatku elektřiny jsou oprávněné,” řekl Diviš.
Kromě Vondráčka, Gregora a Diviše jsou na kandidátce Svobodných i další známé osobnosti, jako je
Jiří Hynek, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, Van Sang Tran, zástupce vietnamské komunity, a Varhan Orchestrovič Bauer, hudební skladatel. Nejmladším kandidátem je sportovec a
student David Lavička ve věku 21 let a nejstarším je jaderný fyzik Jiří Strachota, kterému je 77 let.
Pro podzimní senátní volby se v Praze o přízeň voličů bude ucházet také Markéta Šichtařová, jedna z
nejznámějších českých ekonomek a garantka ekonomického programu Svobodných, který mj. počítá
se zrušením Green Dealu, dotací a návratem ke konkurenceschopnému tržnímu prostředí. Kandidovat
se rozhodl i Michal Janda v senátním obvodě č.59 – Brno-město.
(Ekonomický program Markéty Šichtařové je v další příloze.)
Svobodní – naši kandidáti do EP 2024
1. Mgr. Libor Vondráček, 29 let, právník zaměřující se na ústavní a evropské právo a předseda strany
Svobodní
2. Matěj Gregor, 22 let, zastupitel Ostrava-Vítkovice a lektor
3. PhDr. et Mgr. Karel Diviš, 48 let, bývalý prezidentský kandidát, podnikatel v IT, ekonom,
matematik a expert strany pro digitalizaci, obchod a průmysl
4. MgA. Veronika Blažková MBA, 43 let, podnikatelka v public relations, iniciátorka projektu
Pražské pasáže a pražská předsedkyně strany Svobodní
5. Ing. Pavel Šrámek, 59 let, farmář, zemědělec a expert strany pro zemědělství
6. Ing. Martin Sklář, 48 let, OSVČ v oblasti služeb, zastupitel Městys Doubravice nad Svitavou a
předseda Moravského svazu – pobočný spolek Blansko, Doubravice nad Svitavou
7. Mgr. Luboš Zálom, 43 let, programátor, zastupitel města Beroun a místopředseda strany Svobodní
8. Ing. Van Sang Tran, 39 let, ředitel integračního centra a předseda Zdraví Sport Prosperita 2012
9. Ivana Burešová Marková, 48 let, živnostnice a fyzioterapeutka
10. RNDr. Jiří Hynek, 63 let, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, expert
strany na obranu a bezpečnostní poradce TEA PARTY CZ
11. doc. PaedDr. Ing. Kateřina Bočková, Ph.D., MBA, 47 let, projektová manažerka a
vysokoškolská pedagožka
12. Bc. Robert Vlášek MBA, 54 let, expert strany na vnitro, zakladatel a spolumajitel
firmy FireGold a ex-policejní vyšetřovatel
13. Ing. Mgr. Irena Steinhauserová, 63 let, konzultantka vzdělávání se zaměřením na domácí a
individuální vzdělávání a provozovatelka ubytování
14. Jan Dočekal, 60 let, manager v autoprůmyslu, Praha 6 
15. Michal Janda, 42 let, realitní makléř, lektor obchodních dovedností a obchodní psychologie,
expert strany na vinařství a stavebnictví
16. Petr Lichtenberg, 65 let, místostarosta města Chrudim
17. MUDr. Miroslav Havrda, 60 let, lékař, expert strany na zdravotnictví, zakladatel podiatrie v ČR a
zakladatel Svazu soukromých lékařů, mluvčí Paralelní lékařské komory a místopředseda strany
Svobodní
18. MUDr. Hana Zelená, 55 let, mikrobioložka a viroložka, předsedkyně Sdružení mikrobiologů,
imunologů a statistiků (SMIS)
19. Mgr. Jiří Strachota CSc., 77 let, expert strany na energetiku a Green Deal, jaderný fyzik z
předvoje ČR v CERNu a důchodce
20. Ing. Radek Svoboda Ph.D., 57 let, reaktorový fyzik
21. Varhan Orchestrovič Bauer, 55 let, dirigent a symfonický skladatel
22. Ondřej Urban, 24 let, student a žurnalista
23. David Lavička, 21 let, student a sportovec
24. Mgr. Bohuslav Coufal, 55 let, ředitel společnosti ONYX engineering a expert strany pro
kryptoměny
25. Vladimír Urban, 37 let, starosta města Lom u Mostu
26. Jan Toth, 51 let, živnostník – provozovatel penzionu s kavárnou, zastupitel města Nejdek
27. Bc. Pavel Pešan, 49 let, podnikatel
28. Mgr. Ing. Robert Kotzian Ph.D., 49 let, právník a autor odborných publikací o politických
neziskovkách

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Libor Vondráček v pořadu Napřímo na TN Live poskytl věcný rozhovor o klíčových tématech aktuální politiky: kompetenčním sporu mezi Hradem a vládou, výdajích na obranu, ETS 2 a možném odchodu z EU. Jako odborník na ústavní a unijní právo argumentoval jasně a pragmaticky, s důrazem na Ústavu a ekonomické dopady pro občany.

Kompetenční spor a NATO

Vondráček se vyjádřil k možné kompetenční žalobě prezidenta Pavla proti vládě ohledně summitu NATO. Podle něj Ústava v článku 63 jasně stanovuje, že prezident reprezentuje republiku spolu souhlasem premiéra, takže premiérova role je nezbytná.

Zdůraznil, že Ústavní soud by měl spor vyjasnit, pokud k němu dojde, protože je od toho, aby chránil Ústavu. Připomněl předchozí případy, kdy prezident Zeman na summitu nejel kvůli zdraví, a NATO to nečekalo. Vondráček tak působil jako zastánce institucionálního řádu bez dramatizace.

Obrana a rozpočet

K výdajům na obranu Vondráček varoval před honbou za procenty za každou cenu. Podle něj je důležitější efektivní utratit peníze za připravené zakázky než narychlo předplácet, jak to podle něj dělala předchozí vláda.

Navrhl pokritizovat dopravní infrastrukturu a efektivitu, protože koncepce minulé vlády nebyla plně dodržena. Jeho postoj byl pragmatický: bezpečnost ano, ale bez zbytečného zadlužování a bez neefektivních výdajů.

ETS 2 a EU

Nejvýrazněji se Vondráček vymezil proti ETS 2, které označil za škodlivé centrální plánování. Tvrdil, že systém vyhání průmysl z EU, snižuje konkurenceschopnost a poškozuje domácnosti litr benzínu by podle něj zdražil o 3 Kč.

Podpořil premiérovu žádost o odklad, ale trval na tom, že ČR ETS 2 nezavede, stejně jako kvóty. Jako alternativu vidí EFTA s volným trhem bez dotací a s menší regulací (jen 18,5 % EU předpisů).

EET a vládní kompromisy

K EET Vondráček vysvětlil, že Svobodní jsou v menšině koalice a ANO na tom trvá. Raději prosadili neslýchána daní a další priority, než by se vymkli z vlády.

Jeho argument byl realistický: bez účasti ve vládě by prosadili méně. Zůstal věrný libertariánské linii, ale ukázal ochotu ke koaličním kompromisům.

Vondráček v pořadu působil jako člověk, který umí vysvětlovat složité ústavní a ekonomické otázky jednoduše a s daty. Jeho vystoupení zdůraznilo Svobodné jako stranu pragmatismu, suverenity a ochrany občanů před nadměrnou regulací.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31