Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Před 15 lety jsme se v referendu rozhodli, že vstoupíme…

Před 15 lety jsme se v referendu rozhodli, že vstoupíme…

Před 15 lety jsme se v referendu rozhodli, že vstoupíme do Evropské unie. Byla to tehdy trochu jiná Unie, než jaká je dnes. No, trochu. Velmi jiná. A hlavně nám byly její principy líčeny v úplně jiném světle, i za použití toho, co se dnes označuje jako „fake news“.

Ale lidé se rozhodli, a bylo to legitimní.

Od té doby však pohled politických elit EU na referenda značně ochladl. Občané se podle nich nedokáží o tak závažných věcech, jako je např. členství v EU, správně rozhodnout. Jsou nevzdělaní. Nechávají se ovlivnit populisty a demagogy. Zkrátka – referendum se jim hodilo pouze tehdy, když dopadlo podle jejich přání.

Jakmile je nebezpečí, že by mohlo dopadnout jinak – třeba vystoupením z EU, brání se takové možnosti, seč můžou.
Přitom nějaká forma revize našeho členství by se velmi hodila. Proč? Nejen kvůli tomu, že EU je dnes v lecčems zcela jiná, ale i proto, že zde žije už velmi mnoho občanů, kteří se smějí zúčastňovat demokratických procesů, ale do našeho členství v EU tehdy rozhodnout nemohli, protože byli ještě příliš mladí. Nebylo by fér, kdybychom se i těchto občanů zeptali, zda v dnešní EU chtějí setrvat?

Svobodní vždy obhajovali referendum o našem setrvání či odchodu z EU jako potřebnou, ba nutnou věc.

Protože s jedním svazem, jednou unií už jsme jednou „na věčné časy“ svázáni byli. Stačilo.

Luboš Zálom
předseda středočeského krajského sdružení Svobodných

#referendum #czexit

https://zpravy.idnes.cz/evropska-unie-referendum-2003-ocekavani-realita-vstup-ceska-do-eu-ps1-/domaci.aspx?c=A180523_111117_domaci_jkk
Link: https://zpravy.idnes.cz/evropska-unie-referendum-2003-ocekavani-realita-vstup-ceska-do-eu-ps1-/domaci.aspx?c=A180523_111117_domaci_jkk

Vrátíme se do Evropy, rozhodli před 15 lety Češi. Vztah k EU poté ochladl - iDNES.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31