Rozhovor s lídrem Plzeňského kraje Lenkou Brčkovou

Rozhovor s lídrem Plzeňského kraje Lenkou Brčkovou

Politické strany již představily své lídry pro letošní parlamentní volby. Nachází se mezi nimi řada zajímavých osobností. Jednou z nich je Lenka Brčková, kandidující za Stranu svobodných občanů. Lenka Brčková pracuje jako ekonomka na biofarmě na Tachovsku a současně působí jako místopředsedkyně Asociace živnostníků. Lenky Brčkové jsme se zeptali na několik otázek v souvislosti s aktuálním děním.

Velmi diskutovaným tématem posledních dnů je bezpečnost, především v souvislosti s migrační krizí. Co je potřeba udělat pro to, abychom se u nás cítili bezpečněji?

Česká republika má jednu z nejlepších azylových politik v Evropě. Německo si v nedávné době do své země doslova pozvalo statisíce uprchlíků. U tak velkého množství lidí není možné řádně prověřit, zda nepředstavují bezpečnostní riziko. Nyní se Německo prostřednictvím Evropské unie snaží své hosty „přerozdělit“ do ostatních států. Já ale odmítám povinné migrační kvóty a nelíbí se mi, když se nám je Evropská unie snaží vnutit. Dokonce vyhrožuje, že pokud kvóty nepřijmeme, zastaví nám tok financí z EU.

Vypadá to, jako by existoval rozdíl v uvažování vrcholných představitelů západních zemí a běžných občanů.

To ano. Rozdíl může být například v tom, že paní Merkelová v Německu, pan Macron ve Francii a řada dalších nemají děti. Já a tisíce dalších rodičů u nás bychom o spoustě věcí přemýšleli jinak. Jako matku mě logicky zajímá, v jak bezpečné zemi bude moje dítě vyrůstat. Osobně budu raději žít v zemi bez evropských financí, ale v zemi, kde jsou mé dítě a moji blízcí v bezpečí.

Někteří naši politici by se chtěli stát součástí tzv. tvrdého jádra Evropské unie. To by navíc zahrnovalo třeba i přijetí eura. Souhlasíte s nimi?

Mít vlastní měnu je pro nás velká výhoda, zejména v době hospodářských krizí. Ve většině zemí došlo po zavedení eura ke zdražování, což by pro nás, zvláště při současné ceně potravin, nebylo výhodné. Je třeba si přiznat, že projekt společné evropské měny se prostě nepovedl. Řada zemí eurozóny se dostává do nemalých finančních potíží a ostatní státy jsou nucené na jejich dluhy přispívat. Jsem proti přijetí eura, stejně jako tři čtvrtiny Čechů.

V České republice je ale třeba řešit řadu dalších problémů. Lidé například stále necítí, že by zde byla dostatečná podpora venkova a malých obcí. Jak byste to řešila?

Už v krajských volbách jsem zastávala názor, že peníze se mají rozdělovat co nejblíže lidem. Obdivuji starosty především malých obcí, že zvládají tak velké množství administrativy. Neustále vyplňují nějaké žádosti o finance, tu pro místní školu, jindy zase kvůli opravě chodníků nebo památek. Aby mohli ve své obci něco udělat, musí vyplňovat nekonečné stohy papírů. A přitom by stačilo, aby stát posílal více peněz přímo do obcí a tam se rozhodovalo, za co budou utraceny. Lidé v obci ví nejlépe, co potřebují a co má pro ně smysl. Není třeba, aby za lidi na vesnici rozhodovali ministerští nebo krajští úředníci z velkých měst. Člověk z velkého města, který na venkově nikdy nežil, nemůže znát jeho potřeby. Život a potřeby lidí jsou zde úplně jiné.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31