Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

V předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy věnova…

V předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy věnova…

V předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy věnovali liberečtí Svobodní pietní vzpomínku obětem okupace u pamětní desky na libereckém náměstí.
Po úvodní minutě ticha jsme se v krátkém zamyšlení věnovali neméně tragickému prvnímu výročí vpádu.

Události z 21. srpna 1969 totiž předznamenaly stav naší země na dlouhá desetiletí, v některých ohledech až do současnosti.
Ve vedení státu probíhaly od počátku r. 1969 čistky, a režim se na 1. výročí okupace připravoval. Do pohotovosti byla uvedena armáda s tanky a obrněnými vozidly, útvary SNB a Lidových milicí s ostře nabitými zbraněmi.
Největší demonstrace proběhly v Praze, Brně a také v Liberci. V brutálním zásahu dominovali členové Lidových milicí, vyzbrojeni ostrou municí, kteří byli svezeni z krajů do Prahy „na udržení pořádku“ a jen se klepali, aby si mohli vystřelit do „mániček“. Výsledkem zásahu, který doprovázela střelba do davu, byly nejen desítky zraněných a postřelených, ale také 3 mrtví v Praze (mezi nimi 14letý žák základní školy zcela mimo demonstrující dav) a 2 oběti v Brně.
V Liberci se zásah totalitní moci naštěstí obešel bez obětí na životech – nicméně v lidech toto zůstává jako hluboký traumatizující zážitek po mnoho let – především z důvodu, že už tady nestříleli příslušníci cizích vojsk, ale vlastní lidé do vlastních lidí.
Narychlo byl přijat tzv. Pendrekový zákon, umožňující zadržené „narušitele socialistického společenského řádu“ okamžitě propustit ze zaměstnání nebo vyloučit ze studií. Obyvatelé se podobně jako za nacistické okupace a v 50.letech naučili nevyčnívat a nevyslovovat nahlas svůj názor. Tímto dnem byla zahájena tzv. normalizace trvající až do r.1989, nenechme se oklamat některými zdánlivými kroky, které vypadaly jako uvolnění poměrů po nástupu sovětského vůdce Gorbačova – český totalitní režim byl spolu s rumunským jeden z nejodolnějších.

Pietní vzpomínka byla zakončena československou státní hymnou.
Link: https://www.facebook.com/svobodni.lk/photos/a.256573484451987.50603.136729466436390/1305584319550893/?type=3

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31