V předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy věnova…

V předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy věnova…

V předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy věnovali liberečtí Svobodní pietní vzpomínku obětem okupace u pamětní desky na libereckém náměstí.
Po úvodní minutě ticha jsme se v krátkém zamyšlení věnovali neméně tragickému prvnímu výročí vpádu.

Události z 21. srpna 1969 totiž předznamenaly stav naší země na dlouhá desetiletí, v některých ohledech až do současnosti.
Ve vedení státu probíhaly od počátku r. 1969 čistky, a režim se na 1. výročí okupace připravoval. Do pohotovosti byla uvedena armáda s tanky a obrněnými vozidly, útvary SNB a Lidových milicí s ostře nabitými zbraněmi.
Největší demonstrace proběhly v Praze, Brně a také v Liberci. V brutálním zásahu dominovali členové Lidových milicí, vyzbrojeni ostrou municí, kteří byli svezeni z krajů do Prahy „na udržení pořádku“ a jen se klepali, aby si mohli vystřelit do „mániček“. Výsledkem zásahu, který doprovázela střelba do davu, byly nejen desítky zraněných a postřelených, ale také 3 mrtví v Praze (mezi nimi 14letý žák základní školy zcela mimo demonstrující dav) a 2 oběti v Brně.
V Liberci se zásah totalitní moci naštěstí obešel bez obětí na životech – nicméně v lidech toto zůstává jako hluboký traumatizující zážitek po mnoho let – především z důvodu, že už tady nestříleli příslušníci cizích vojsk, ale vlastní lidé do vlastních lidí.
Narychlo byl přijat tzv. Pendrekový zákon, umožňující zadržené „narušitele socialistického společenského řádu“ okamžitě propustit ze zaměstnání nebo vyloučit ze studií. Obyvatelé se podobně jako za nacistické okupace a v 50.letech naučili nevyčnívat a nevyslovovat nahlas svůj názor. Tímto dnem byla zahájena tzv. normalizace trvající až do r.1989, nenechme se oklamat některými zdánlivými kroky, které vypadaly jako uvolnění poměrů po nástupu sovětského vůdce Gorbačova – český totalitní režim byl spolu s rumunským jeden z nejodolnějších.

Pietní vzpomínka byla zakončena československou státní hymnou.
Link: https://www.facebook.com/svobodni.lk/photos/a.256573484451987.50603.136729466436390/1305584319550893/?type=3

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Martin Reinisch

Martin Reinisch

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31