Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Rakousko nebude zavádět úplný zákaz kouření v restaurac…

Rakousko nebude zavádět úplný zákaz kouření v restaurac…

Rakousko nebude zavádět úplný zákaz kouření v restauracích. Jedním z hlavních argumentů používaným zastánci zákona znemožňující kouření v restauracích v tuzemsku bylo to, že je to naprosto běžná záležitost v zemích na Západě. Dnes vidíme, že tomu tak ovšem není. Svobodní jednoznačně podporují právo vlastníka objektu určit si to, zda se bude v jeho vlastním podniku kouřit, nebo ne. Chodit do restaurace či hospody není právo nikoho z nás a platí tak univerzální pravidla chránící posvátnost soukromého vlastnictví. Naproti tomu je zákaz kouření v objektech vlastněných státem naprosto logickým krokem k ochránění zdraví občanů, kteří příspěli na tyto budovy a veřejná prostranství svými daněmi. Je proto klíčové oddělit dvě naprosto odlišné věci. Zákaz kouření v odjezdové hale nádraží či snad na kryté zastávce MHD je zcela v pravomoci státu, či nižší samosprávní jednotky která objekt provozuje. Zákaz kouření v soukromém objektu, ať už je jeho využití jakékoliv, je čistě v pravomoci jeho vlastníka. Tržní mechanismus dokáže poměr kuřáckých/nekuřáckých restaurací regulovat velice efektivně, a to i v čase právě vzhledem k tomu, co průměrný zákazník od dané služby očekává a co preferuje. Problémem jednoznačně mohou být hostince v menších vesnicích, kde zkrátka konkurence neexistuje. Kouření je ovšem v těchto podnicích dovoleno proto, že právě kuřáci tvoří největší část platících zákazníků a podnik tak živí svými utracenými penězi. Pokud by se v dané lokalitě uživil podnik jiného rázu, jeho vzniku rozhodně zakouřená hospoda nijak nebrání. Jejím zrušením ovšem příjde většina obyvatel dané lokality i o poslední možnost využít restauračního zařázení v pěší vzdálenosti od jejich obydlí.
Link: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/457762-rakousko-vycouvalo-ze-zakazu-koureni-v-restauracich.html

Rakousko vycouvalo ze zákazu kouření v restauracích

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31