Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Jihočeští Svobodní: Další zadlužování Českých Budějovic nepovažujeme za šťastný krok

Jihočeští Svobodní: Další zadlužování Českých Budějovic nepovažujeme za šťastný krok

Proti dalšímu zadlužování města České Budějovice jsou Jihočeští Svobodní. Nelíbí se jim, že město uvažuje o půjčce, aby mohlo v budoucích letech požádat o dotace z Evropské Unie například na nové vozy pro dopravní podnik či naváděcí parkovací systém.

„Pokud by se mluvilo například o půjčce o velikosti čtvrt miliardy korun, zadlužilo by město každého svého občana částkou 2 tisíce korun. Když si k tomu připočteme zhruba 9 tisíc korun na občana z našich daní (dotace), jsme na finální částce 11 tisíc korun,“ vyčíslil místopředseda Jihočeských Svobodných Karel Kropš. „Každý v Českých Budějovicích by tak zaplatil 11 tisíc korun za drahé a dotované učebny, za pár minibusů a navigační systém na již tak beznadějně obsazená parkovací místa a pár dalších drobností. Kdo bude projekty stavět? Kdo chce peníze z našich daní? Kdo a proč nás a naše děti chce zadlužit? To jsou otázky, na které by se lidé v Českých Budějovicích měli ptát.“

Navýšení dluhu města je podle Jihočeských Svobodných risk, na který mohou občané Českých Budějovic doplatit. „Člověka, který chce žít na dluh – třeba si půjčuje na dovolenou, nebo na Vánoce – považujeme za blázna riskujícího svůj budoucí blahobyt. V takovém případě je to ale čistě jeho volba. Radní riskující blahobyt svých občanů nesmyslným zadlužováním by však měli být za takové chování svrženi. Nebylo by lepší zmíněných 9 tisíc korun nechat lidem v jejich peněženkách?“ ptá se Karel Kropš.

„Hospodařit je třeba vyrovnaně. Pokud na něco nemám, nemohu si to pořídit. Nekonečné půjčování vede nakonec až do situace, v jaké se ocitají v Řecku,“ dodává místopředseda Jihočeských Svobodných Jan Třeštík.

Předseda Jihočeských Svobodných Václav Kupilík zdůrazňuje, že Svobodní neustále upozorňují na nesmyslnost dotací z Evropské unie: „Aby se obec nebo město mohlo doprošovat peněz z EU, musí se nejdříve zadlužit. Svobodní prosazují úplné zrušení dotací přes EU. Žádné placení do EU ani zpětné dotování. Je mnohem jednodušší, aby peníze, které stát vybere na daních, zůstaly rovnou v obcích a městech. Peníze nesmí složitým způsobem procházet ze státu do EU, odkud si je musí obce složitým byrokratickým a korupčním systémem, při kterém se mnoho peněz prohospodaří a přijdou nazmar, vyprošovat zpět.“

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Aleš Procházka

Aleš Procházka

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31