Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Jihočeští Svobodní: Další zadlužování Českých Budějovic nepovažujeme za šťastný krok

Jihočeští Svobodní: Další zadlužování Českých Budějovic nepovažujeme za šťastný krok

Proti dalšímu zadlužování města České Budějovice jsou Jihočeští Svobodní. Nelíbí se jim, že město uvažuje o půjčce, aby mohlo v budoucích letech požádat o dotace z Evropské Unie například na nové vozy pro dopravní podnik či naváděcí parkovací systém.

„Pokud by se mluvilo například o půjčce o velikosti čtvrt miliardy korun, zadlužilo by město každého svého občana částkou 2 tisíce korun. Když si k tomu připočteme zhruba 9 tisíc korun na občana z našich daní (dotace), jsme na finální částce 11 tisíc korun,“ vyčíslil místopředseda Jihočeských Svobodných Karel Kropš. „Každý v Českých Budějovicích by tak zaplatil 11 tisíc korun za drahé a dotované učebny, za pár minibusů a navigační systém na již tak beznadějně obsazená parkovací místa a pár dalších drobností. Kdo bude projekty stavět? Kdo chce peníze z našich daní? Kdo a proč nás a naše děti chce zadlužit? To jsou otázky, na které by se lidé v Českých Budějovicích měli ptát.“

Navýšení dluhu města je podle Jihočeských Svobodných risk, na který mohou občané Českých Budějovic doplatit. „Člověka, který chce žít na dluh – třeba si půjčuje na dovolenou, nebo na Vánoce – považujeme za blázna riskujícího svůj budoucí blahobyt. V takovém případě je to ale čistě jeho volba. Radní riskující blahobyt svých občanů nesmyslným zadlužováním by však měli být za takové chování svrženi. Nebylo by lepší zmíněných 9 tisíc korun nechat lidem v jejich peněženkách?“ ptá se Karel Kropš.

„Hospodařit je třeba vyrovnaně. Pokud na něco nemám, nemohu si to pořídit. Nekonečné půjčování vede nakonec až do situace, v jaké se ocitají v Řecku,“ dodává místopředseda Jihočeských Svobodných Jan Třeštík.

Předseda Jihočeských Svobodných Václav Kupilík zdůrazňuje, že Svobodní neustále upozorňují na nesmyslnost dotací z Evropské unie: „Aby se obec nebo město mohlo doprošovat peněz z EU, musí se nejdříve zadlužit. Svobodní prosazují úplné zrušení dotací přes EU. Žádné placení do EU ani zpětné dotování. Je mnohem jednodušší, aby peníze, které stát vybere na daních, zůstaly rovnou v obcích a městech. Peníze nesmí složitým způsobem procházet ze státu do EU, odkud si je musí obce složitým byrokratickým a korupčním systémem, při kterém se mnoho peněz prohospodaří a přijdou nazmar, vyprošovat zpět.“

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Aleš Procházka

Aleš Procházka

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Aleš Procházka

Aleš Procházka

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31