Zdeněk Uhlíř: Něco mezi…

Zdeněk Uhlíř: Něco mezi…

Často slyšíme, že Česko je něco mezi – mezi Západem a Východem. Někteří v tom vidí protizápadní proputinovský extrémismus, jiní naopak uvážlivost, která se chce vyvarovat antagonistických protikladů, a pokus o jejich smíření. Další se také domnívají, že Česko je něco mezi – v jejich pohledu mezi Německem a Ruskem a vidí v tom dokonce jakýsi osud Česka. Myslím však, že takovýmto chimérám je třeba důrazně oponovat, protože ve skutečnosti nevyjadřují uvážlivé poznání běhu věcí českých, ale alibistickou bojácnost promyslet postavení Česka mezi různými zeměmi, jakož i ve světě vůbec a podle toho pak také jednat.

Každé jednání (a vlastně i myšlení) má náklady a výnosy, zisky a ztráty. V důsledku toho je hra na obě strany velmi obtížná, nejistá a nebezpečná. Může si ji dovolit jen ten, kdo si o sobě nedělá žádné iluze, ale přesto má odvahu zasahovat do dění. Je zřejmé, že Česko v takovém postavení od dávných středověkých dob už nebylo, není v něm ani dnes a nebude v něm ani v předvídatelné budoucnosti. Česko si zkrátka přepych dvojí hry nemůže dovolit, musí si zvolit stranu, ve které a za kterou bude hrát. A pokud Česko chce, aby jiní hráli za ně, musí na oplátku hrát za jiné.

Hrát za sebe i za jiné znamená přijmout odpovědnost a jednou provždy odmítnout alibismus. Přijmout odpovědnost znamená jiným také dávat, když od nich beru. Uznávám, že to v kvaziintegračním chaosu Evropské unie dost dobře není možné bez ztráty všech květinek. Ale třeba v případě NATO to možné je a musí být. Je trestuhodné a pro budoucnost nebezpečné spoléhat se na jiné, že nás ochrání, a sami své vlastní obraně nevěnovat žádnou péči a žádné úsilí, a to platí nejenom pro budování armády, ale také a hlavně pro utváření odolného ducha, který si okamžitě úpěnlivě nestěžuje, když nastanou první potíže.

A tak je nutno s definitivní platností přestat uvažovat o některých věcech, které jsou u nás více méně populární. První z nich je autarkie, úplná soběstačnost ve všem všudy. Pro zemi, která je jako Česko velmi výrazně otevřená zahraničnímu obchodu a v podstatě na něm závislá, je autarkie zcela smrtící. Je cestou do chudoby, protože nebude zahraniční zboží, kterého je u nás ještě více, než si myslíme. Jestliže někdo namítne, že to přece můžeme dělat sami, je na omylu, protože zahraniční zboží dovážíme hlavně z toho důvodu, že je (komparativně, nikoli absolutně) lepší než naše anebo že je vůbec vytvořit neumíme. A po chudobě následuje závislost, ať už je to závislost na vlastní hlouposti, když nemáme srovnání s tím, jak to dělají jinde, anebo prostě závislost na tom, kdo si nás první jako chudou a bezmocnou zemi utrhne. V autarkii není síla, nýbrž slabost.

Podobně je třeba odmítnout neutralitu, nepřítomnost politicko-vojenských vazeb. Jsou země, které si mohou neutralitu dovolit, ale je jich jen  velmi málo. Řeklo by se, že to jsou země natolik velké, že opravdu mohou být soběstačné, nicméně žádnou takovou nevidíme: všechny svádí možnost imperialismu, který jim jejich velikost umožňuje. Velké země nejsou neutrální, jsou naopak aktivními iniciátory vzniku bloků, do nichž stahují země menší a malé. Skutečně neutrální jsou tak pouze země spíše malé, a to za podmínky, že poskytují globálně nějakou obecně potřebnou službu, na níž jsou tak či onak závislé ostatní země včetně těch, které utvářejí bloky. Neutrální zemí tudíž může být Švýcarsko vzhledem ke svým finančním a informačním službám, nikoli však Česko, které není v ničem výlučné. Česko může mít jen nepravou, iluzorní neutralitu, která skončí ve chvíli, kdy si kdokoli (a nemusí to být jen velmoc nebo blok) umane.

A právě tak je třeba odmítnout multilateralismus, kterému se u nás říká politika všech azimutů. Stoupenci multilateralismu ho vidí jako samostatný a aktivní přístup k zahraniční politice, vpravdě však je pro něj trefné označení, promiňte mi ten výraz, v každé prdeli kvedlačka. Ke všemu multilateralismus znamená chaos v globálním systému mezinárodních vztahů, který nakonec směřuje k vyvažování až konečnému vyvážení mezi velmocemi či bloky. Nebo na druhou stranu se nyní objevují snahy o technokratickou světovládu, tzv. the great reset, což je vlastně jen rub multilateralismu, a tak je třeba se mu také postavit.

A přece u nás stále přetrvává představa o něčem mezi… O mostu mezi civilizacemi… Ovšem s mostem mezi Západem a Východem už dostatečně negativní zkušenost máme. Protagonisty této představy byli Edvard Beneš  a jeho věrný souputník Hubert Ripka. Jan Choltinský v článcích o sovětizaci Československa a o českém komunismu podobně jako Henry Ludmer nebo Jaromír Neumann dobře rozpoznali, že představa s následná politika mostu je skrytým odstoupením od Západu a jeho hodnot. V dobách konce druhé světové války a těsně po ní to znamenalo zařazení do tzv. světové socialistické soustavy řízené Sovětským svazem, dnes to znamená podlehnutí putinovskému Rusku obnovujícímu své staré imperiální tradice nebo dokonce Číně nebezpečně revitalizující a rozvíjející některé rysy maoismu.

Ve svém článku o Střední Evropě jsem napsal, že onomu „něco mezi“ je třeba ve skutečnosti rozumět jako jedné ze tří verzí Západu, té, která vyznává partikularismus proti eurounijnímu centralismu, té, která se považovala za baštu proti eurasijskému náporu (zejména ovšem Polsko, někdy i Česko). Ba i na Ukrajině se především v souvislosti s kozáky utvářela tato představa a přetrvává tam dodnes. Je jisté, že skutečnost není vždy taková, jako myšlenka. Avšak dobré myšlenky, nejsou-li ještě skutečností, je žádoucí naplňovat.

A tak tedy: nikoli něco mezi, nýbrž střední Evropa, mladší Evropa, která se příznačně shoduje s novými eurounijními zeměmi, jedna ze tří verzí Západu.

Zdeněk Uhlíř

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31