Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Zapletal: Řeknete ano a na pár dnů máte o zábavu postaráno. Jste-li žena

Zapletal: Řeknete ano a na pár dnů máte o zábavu postaráno. Jste-li žena

V České republice se rodí stále více dětí mimo manželství. V roce 2016 to bylo přes 54 tis. dětí, tj. cca 49 % všech narozených. Před třiceti lety nepředstavitelné číslo.

Některým politikům se to samozřejmě nelíbí. Rodina je základ státu. Rodinu dle jejich názoru tvoří výhradně manžel, manželka a dítě. Nikoli otec, matka a dítě. Lze pochopit některé argumenty pro narození dítěte v manželském svazku. Např. v případě rozvodu manželství rozhoduje soud o hmotném zajištění dítěte. V případě rozpadu soužití na psí knížku toto rozhodování neproběhne – někdy bohužel v neprospěch dítěte. Nezodpovědných máme kolem sebe mnoho.

Oprostím se nyní od úvahy na téma, zda by stát měl „kecat“ do soužití lidí. Jen se trošku zamyslím právě nad podporou uzavírání manželství ze strany státní byrokracie. Jsem čerstvý ženáč, takže malinko jsem pochytil.

Když už musíte mít razítko příslušné matriky, pozitivně hodnotím, že se lze na většině úřadů dohodnout a mít svatbu dle vašich představ. Nikdo vám nebrání mít svatbu velkou nebo miniaturní, tématickou, na neobvyklém místě. Tudíž překážky v obřadu, kdy si dva lidé řeknou Ano, nejsou.

Co však nastává poté? Jste muž, v občanském průkaze (který musíte dle státních byrokratů mít), nemáte uveden stav a bydliště svatbou neměníte (nedostali jste bohužel jako svatební dar novou vilku, ale na druhou stranu jste vybaven novými hrnci). Pro vás se nic nemění, tedy pokud držíte tradici, že žena přejímá příjmení manželovo. Pokud jste se pyšnili v občance oním stavem „svobodný“, tak vám střihnou její růžek a musíte si požádat o průkaz nový. Pro vás to znamená zajít na příslušný úřad, oznámit změnu. Na úřadě vás vyfotí, vyplní za vás formulář a za měsíc si jdete pro novou plastovou kartičku (další do sbírky). Pohoda.

Všichni jsou si rovni, tudíž postup u muže by měl plně odpovídat i postupu u ženy. Ale ouha! Žena si samozřejmě může zvolit možnost ponechání původního příjmení (potom sňatek vede pouze k okroužkování a vlastnictví příslušného papíru). Drtivá většina nevěst však udělá tu chybu, že chce příjmení nové (či doplnit své stávající o příjmení manžela).

To máte pas, řidičák, občanku, tramvajenku…

Proč chybu? Tak nejprve – občanský průkaz je střižen, nutno do 15 pracovních dnů požádat o nový. Přijít na úřad, tam vás stejně jako muže vyfotí, vyplní formulář a za měsíc si vyzvednete nový OP. Jenomže….máte i řidičský průkaz? Tak to musíte většinou na jiný odbor stejného úřadu. Tam zjistíte, že vás nevyfotí. Že si dokonce nejsou schopni ani stáhnout z databáze onu fotku, kterou právě pořídil jejich kolega při žádosti o občanský průkaz. Prostě musíte donést fotku vlastní (cca 150 korun). Máte na to 5 pracovních dnů. Nestihnete? Jezdíte bez platného řidičského průkazu a pod hrozbou pokuty. Mimochodem změna stojí 50 korun.

Pokud žena vlastní i cestovní pas, jeho platnost automaticky končí 3 měsíce po svatbě (změně příjmení). Co to znamená pro novomanželku? Návštěva úřadu. Fotku si (překvapení!) stáhnou z databáze OP (pokud splníte lhůtu max. stáří fotografie – pozor, nepočítá se v letech).  Když nestáhnou, vyfotí si vás sami. Vyplní formuláře a oznámí, že za pas zaplatíte 600 korun.

Vlastní žena automobil? Naštěstí nejsme v tradiční muslimské zemi, takže tato skutečnost nastává zcela běžně. Ale zpět k tématu. Návštěva příslušného odboru, žádost o změnu údajů v registru vozidel a samozřejmě 50 korun poplatek.

Samozřejmě abych nezapomněl, mění-li trvalé bydliště, opět se nevyhne návštěvě úřadu, žádosti a změně. Překvapivě v registru obyvatel se tato změna projeví hned, takže v katastru nemovitostí je téměř okamžitě nové příjmení, trvalý pobyt atd. V obchodním rejstříku nikoli…..prostě kvalitní systém.

Má-li muž štěstí a snoubenka, nyní již manželka, je ozbrojená, znamená to navštěvu příslušného útvaru Policie ČR, požádání o změnu. Platba je sice 50 korun, ale v kolcích! Skutečně žijeme v roce 2017.

Takové blbůstky jako bankovní účty, dlouhodobé jízdné, průkaz zdravotní pojišťovny atd. to už jsou drobnosti.

Proč to nejde jednoduše?!

Samozřejmě výše popsané byrokratické kolečko není hlavní příčinou neuzavírání sňatků. Může se však jednat o jeden z relevantních argumentů, proč tak neučinit. Jelikož je všeobecně známo, že ženy o svatbě debatují mnoho měsíců předem (vyjma případů, kdy je svatba utajená), není nepravděpodobné, že s těmito úskalími je natěšená nevěsta seznámena od „hodné“ kamarádky předem a hned se ji ono těšení zmírní.

Výše jsem popsal základní dokumenty, které stát vyžaduje a zároveň je nutné v nich provést změny. Uvedl jsem i některé částky. Celkově vás sranda po svatbě vyjde na cca tisícovku na poplatcích plus drahocenný čas promarněný na úřadech.

Dokážete si také představit situaci, kdy nastávající manželé přijdou vyřizovat svatbu, na matrice oběma udělají fotografii, požádají o sdělení dalších změn a po obřadu obdrží z matriky nejen oddací list, ale také obálku s novými doklady? To by bylo něco. Dalo by se říci služba veřejnosti. Možná i přívětivá byrokracie……ale fuj, za co by nás potom buzerovali.

Jiří Zapletal,
čerstvě ženatý místopředseda Svobodných

Vyšlo i na autorově blogu.

Články vyjadřují osobní názor autorů a nejsou stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31