Zálom: Svět podle Štěcha – 77 tisíc živnostníků do továren!

Zálom: Svět podle Štěcha – 77 tisíc živnostníků do továren!

Podle senátora Štěcha by bylo žádoucí nastavit daně tak, aby se tisícům živnostníků přestalo vyplácet pracovat sami na sebe a pokorně se zařadily mezi zaměstnance. Práci tisíců malých a středních podnikatelů označil pan senátor za nedůležitou a bezvýznamnou pro národní hospodářství.

Štěch poukazuje na to, že malí a střední podnikatelé platí ve srovnání se zaměstnanci mnohem nižší sociální a zdravotní daň. Tuto mantru opakují do omrzení snad všichni odborářští bossové v této zemi. Což o to – mají v zásadě pravdu. Bylo by na místě poznamenat, že kromě rozdílné míry zdanění se však život zaměstnanců a živnostníků liší v míře rizika a nejistoty a v neposlední řadě i v míře vlastního pracovního nasazení. Rozhoduje-li se člověk, zda být zaměstnancem, či pracovat sám na sebe, vyhodnocuje všechny tyto aspekty. Ne každý je schopen vzdát se určité jistoty, kterou nabízí standardní zaměstnanecký poměr. A naopak ne každý chce být zaměstnancem.

Bezohledná likvidace podnikatelů

Zdanění práce je v této zemi skutečně vysoké – a zaměstnanci jsou ti, kteří jsou nejvíc biti. Vadí to snad odborářským bossům – kteří by vlastně z popisu své práce měli hájit zájmy zaměstnanců? Očividně ne – zvláště když tito předáci čile kolaborují s vládou, která zaměstnance tak nemilosrdně daní. Chtějí jakousi jejich zvrácenou socialistickou spravedlnost, tedy rovnoměrné rozložení bídy, místo toho, aby volali po opačném řešení: radikálním snížení daňového zatížení zaměstnanců. Přitom z toho opačného, nesocialistického, pravicového, svobodného řešení by měli prospěch všichni. Bezohledná, ničemná likvidace tisíců malých a středních podnikatelů neprospěje nikomu.

Milan Štěch chce zničit živnostníky

Je naprosto irelevantní, jaký má práce toho či onoho podnikatele přínos pro tvorbu HDP. Tato veličina je důležitá pro vládní plánovače, kolektivistické politiky či ministerské úředníky, přičemž ve své pravé podstatě je to pouze statistika, která o skutečném stavu ekonomiky vypovídá jen velmi málo, protože skutečnou podstatu ekonomiky, tedy individuální lidské jednání, nelze v žádném případě vmáčknout do plánovacích tabulek.

Skutečně objektivně ohodnotitelný přínos či užitečnost práce podnikatelů (a nejen jich – platí to pro každého) tkví v jejich vztazích se svými zákazníky, s dodavateli, zaměstnanci nebo s rodinnými příslušníky, které ze své práce živí. To jsou důležitá, unikátní pouta, která kolektivista, který pro společnost nevidí člověka, nikdy nemůže pochopit – protože odmítá připustit, že společnost je pouhou abstrakcí, zatímco pouze jedinec je skutečnou jednající entitou.

Pohrdavé vyjádření odborářského předáka Štěcha, že práce tisíců malých a středních podnikatelů neznamená pro národní hospodářství žádný přínos, je vyjádřením povýšeného, bohorovného kolektivisty, vykladače „vyššího dobra“ a „společenského blaha“, který je kdykoliv připraven zničit osobní štěstí jednotlivce, překazit jeho plány a cíle, obětovat jeho život – protože život jednotlivce v očích kolektivisty neznamená ve srovnání s kolektivem vůbec nic.

V době, kdy ekonomika celkem šlape, by mělo přibývat lidí, kteří si troufnou riskovat a vymění jistotu zaměstnaneckého poměru za příslib lepšího výdělku a nezávislosti. Místo toho malých a středních podnikatelů v této zemi ubývá, což nelze klást za vinu nikomu jinému, než současné vládě. EET a povinné hlášení DPH přiměly mnoho podnikatelů se svou činností skončit. Socialistům to však nestačí, a v boji proti nezávislým lidem touží vytáhnout další zbraň. Jak dlouho to ještě budeme snášet?

Fantazie nepřátel Svobody je nekonečná

Pokud výroky odborářského bosse Štěcha zůstanou bez patřičné odezvy svobodomyslných, produktivních a nezávislých lidí, co nás asi čeká příště? Nucené naturální odvody vyžadované od každého malého a středního podnikatele? Speciální „solidární“ daň? Povinné vykazování odpracovaných hodin? Nebo ještě něco horšího? Jak víme z naší historie, fantazie nepřátel svobody je takřka nekonečná. Stejně jako je nekonečná jejich nenávist vůči svobodě a nezávislosti.

Koneckonců, nucený přesun tisíců politicky nepohodlných osob z jednoho oboru do jiného už si soudruzi Štěchové minulých dob vyzkoušeli. Stejně tak si tehdy tito Štěchové vyzkoušeli, jak lze neustálým přidáváním dalších a dalších povinností zničit tisíce drobných živnostníků a malých zemědělců. Tentokrát jim to nedovolíme.

Luboš Zálom, lídr kandidátky a předseda Svobodných ve Středočeském kraji

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31