Vochozka: Díky generále, ale o jednotnou armádu EU nestojíme!

Vochozka: Díky generále, ale o jednotnou armádu EU nestojíme!

Přesně to by patrně řekl Nigel Farage bývalý předseda UKIP a poslanec evropského parlamentu našemu prezidentskému kandidátovi. Bylo to v letech 2015 – 2018 kdy vrcholila migrační krize do EU a ze Sýrie a afrického Sahelu se do Evropy hrnulo statisíce migrantů.

Tehdy poprvé vznikla iniciativa společné evropské armády PESCO a FRONTEX. Tedy jako reakce na migraci organizovanou francouzskými a německými neziskovkami. Nebo spíše a přesněji tajnými službami.

Nebylo tudíž příliš překvapivé, že hlavními tahouny této politiky byli ty státy, které také představovali cílovou destinaci pro přerozdělované migranty. Tedy Francie, Německo a Švédsko. Právě Švédsko chtělo společnou armádou EU kompenzovat nemožnost vstoupit do NATO. Společná armáda by se jim stejně jako Finsku náramně hodila do krámu. Státy na jihu šlo naopak přesvědčit potlačením africké migrace. Koho však přesvědčit nešlo byli Britové.

Po volbách do evropského parlamentu v roce 2019 se však muselo na tento plán na nějakou dobu zapomenout jelikož majoritním tématem byl BREXIT. Navíc bylo stále více jasné, že mnoho zemí uplatní své právo veta a takové tendence budou odmítnuty. Taková míra integrace představovala pro mohé státy neakceptovatelný zásah do vlastní suverenity a také práva na sebeurčení. Začala se tudíž hrát vysoká hra o právo veta v EU a jeho zrušení.

Dál už to známe doutnající konflikt na Ukrajině přešel znenadání do horké fáze a přetavil se na konflikt mezinárodního významu. Krize energií vyvolaná výbuchem NordStream 2 a sankční politikou EU, zažehla debatu nad vzdáním se práva veta kvůli zastropování cen energií na úrovni EU.

Fanatická podpora Ukrajiny odzbrojila zbytek východní evropy. Nikoliv však té západní. Bude tudíž nutné znovu přezbrojit východní armády. Navíc v tu nejnevhodnější dobu. Problémem jsou peníze, státy na to nemají prostředky jelikož jsou předlužené, mnohdy platí eurem a hospodaří již nyní s rekordními schodky. A zde je to riziko.

Bylo to v červnu 2018 kdy se Laure Mandeville, novinářka největšího francouzského listu le Figaro zeptala ve velkém interwiew premiéra Babiše, co si myslí o vzniku jednotné evropské armády. Ten jí slušně odpálkoval a řekl, že taková iniciativa nemá podporu vlády. Zkuste si tipnout, kterou část tohoto interwiew ČTK českým čtenářům zamlčela? Poté začal Covid-19 a válka na Ukrajině.

Takže díky generále, ale tebe volit pro jistotu nebudu. Svobodní byli vždy proti hlubší integraci do EU. Tvojí volbou mám pocit, že bych podporoval pravý opak. Tendence na vznik armády EU budou v době války logicky sílit. Evropskou Ukrajinu si se vší úctou strčte za klobouk. Nebo třeba do NATO.. Na což bych ovšem také moc nesázel.

Tomáš Vochozka

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31