TOMSKÝ: Demokracie pitomců, nebo ztráta zdravého rozumu?

TOMSKÝ: Demokracie pitomců, nebo ztráta zdravého rozumu?

Český psycholog Slavomil Hubálek nedávno prohlásil, že třetina národa jsou pitomci a proto to s demokracií a politikou vypadá tak mizerně. Socioložka Jiřina Šiklová zase opatrně navrhla, aby lidé, kteří nejdou třikrát po sobě, k volbám dostali šanci se svého volebního práva dobrovolně leč pod mírným nátlakem vzdát, čímž by se zlepšila průměrná kvalita voličstva a politici by se nemohli podbízet té primitivní nepatrné menšině, která vlastně o kvalitě vlády a demagogii voleb rozhoduje.

Ponechme stranou, zda většina voličů, která nadává, ale volí stále stejně, není také pitomá. A co to vůbec je ten zdravý dříve selský rozum, kam se poděl?

Vláda všeobecné čisté demokracie je nepochybně demagogická a destruktivní (Aristotéles) a proto musí být i liberální demokracie smíšená, musí obsahovat nevolené, nezávislé a nevolitelné prvky – ústavu, nezávislé soudy, centrální banku, svobodu kritiky a hlavně neporušitelnou tradici věcí zásadních a stálých, přirozeně lidských i civilizačních, a tudíž musí být i do značné míry aristokratická. A protože jsme aristokracii nahradili politickou elitou, je teď na ni, aby náš vesmír permanentních hodnot (nikoli jen práv) chránila, udržovala a obnovovala. A tady je myslím zakopán pes. Jestliže naše evropská politická třída konsensus a tradici ztratila, marné volání. To ona dnes a denně rozvrací zdravý rozum a řádný občan je ztracen stejně jako ten neřádný.

Ideologické menšiny ovlivňují vlády a ve jménu rovnosti, tolerance a práv rozvrací tradiční hodnoty ty úplné samozřejmosti zdravého rozumu. Ještě nedávno za zločin považované jesle dnes mají umožnit ženám chodit do zaměstnání a nevychovávat děti. Co platno, že sovětský totalitní experiment tak jako dobrovolný izraelský kibuc prokázaly, že to dobré není! Společnost, jež nutí mladé ženy chodit do zaměstnání je odsouzená k zániku. V rámci rodové pseudorovnosti vycházejí ministerské příručky, které przní svobodný majestát jazyka. Jazyková manipulace má zavést celonárodní kibuc. Odlišná role mužů a žen se neuznává a společenské uspořádání ji nesmí vyjít vstříc. V obraně práv dětí ničí feministky autoritu rodičů a školy, takže roste kriminalita. Po mužích žádají rovnost v dělbě domácích povinností, jejímž výsledkem je útěk mužů ode všech povinností. A proto nastoupí stát vyrovnávající samoživitelkám materiální úroveň, aby je zrovnoprávnila s normální rodinou.

Zelení ministři úspěšně prosazují, abychom do motorových paliv přidávali drahá škodlivá biopaliva (produkovali tím skleníkový kysličník dusný), vyráběli elektřinu z dražších a nespolehlivých větrníků (3x), solárních baterií (12x) a nakonec odsouhlasí i spalování hnědého uhlí, sice lacinější než atomová energie, ale zamořující vzduch a devastující krajinu. A to nás ještě připravují o nesmírně vzácnou chemickou surovinu. Zločinný atom je ideologicky na rozdíl od neekologického uhlí absolutně nepřijatelný. Politici podléhají masové hysterii globálního oteplování a plánují stoleté nákladné akce na omezování životodárného kysličníku (živí rostliny), jehož výskyt se v ovzduší za 100 let zvýšil o osm tisícin procenta a nic nedělají na záchranu měst, kde prach a oxidy dusíku i síry všechny dusí. A nejvyšší světová klimatologická autorita falšuje prognostické statistiky.

Pečovatelský stát vyděsí každá nová chřipka (ptačí, prasečí), hystericky propadá panice a utrácí miliardy za zbytečné vakcíny. Na opravdovou pandemii stát přece z principu nestačí.

Nejhorší je to v ekonomii, o jejíž racionalitě humanitářští socialisté a jejich pseudoekonomové nechtějí vůbec nic vědět. Nevědí, jaká legislativní makroekonomická role přísluší státu a jaká pokřivuje trh. Všichni se teď vrhají na chamtivé bankéře, ačkoli všechny krize působí primárně stát a jeho levné peníze (úroky), jež nutně vytváří inflaci nebo tržní bublinu, a jeho deficitní hospodaření a nesmyslná podnikavost.

Stranické vidění světa na každou tezi vymyslí ještě absurdnější antitezi. Vidíme to na absurdních titulcích novin – Haiti: oběť mezinárodní lichvy nebo americká anexe? Hranice mezi realitou a magickým realismem zaniká, mezi tím, co je a tím, co by čistě teoreticky mohlo nastat, rozdíl není. Množí se spiklenecké teorie historie. Realismus se ve školách neučí. Nedivme se proto, že zaniká i většinový zdravý rozum.

Alexandr Tomský je členem Svobodných v Praze. Psáno pro časopis Týždeň . Vyšlo nablogu Aktualne.cz.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31