Tomáš Lejsek: Ve Stockholmu jsme podepsali deklaraci Youth ADDE

Tomáš Lejsek: Ve Stockholmu jsme podepsali deklaraci Youth ADDE

Hlavní částí mého programu bylo podepsání deklarace Youth ADDE, jejíž body obsahují:

My, mladí vůdci Aliance pro přímou demokracii v Evropě

(ADDE) slibujeme, že v zájmu zajištění svobodné a

úspěšné budoucnosti pro evropskou mládež budeme

hájit tyto zásady:

 

1. Jsme odhodláni zajistit, aby se budoucí

politické generace radily s lidem Evropy

přímým a demokratickým způsobem;

2. Jsme odhodláni zajistit pokračování našich

kulturních a národních tradic;

 

3. Jsme odhodláni bránit Evropu proti všem

hrozbám naší svobody a suverenity;

 

4. Jsme odhodláni zajistit, aby byl vnitrostátní

právní řád svrchovaný a moc nebyla odebrána

lidu;

 

5. Budeme se i nadále stavět proti radikálnímu

islámu a chránit své hodnoty za každou cenu.

 

Dále byla podepsaná deklarace ADDE Petrem Machem[2] a ostatními členy aliance ADDE. Následovaly proslovy jednotlivých signatářů a velmi motivující proslov amerického hosta: Becky Norton Dunlopovou[3]– členkou Heritage Foundation[4] a ředitelkou kabinetu velkého prezidenta – Ronalda Reagana. Její proslov byl o principech a individualismu. Pro mě, jako individualistu byl pohlazením na duši. Proslovy byly zakončeny europoslancem a předsedou strany UKIP[5] Nigelem Faragem[6].

 

Další část programu probíhala během večeře v sále, kde se udílejí Nobelovy ceny. Hlavní náplní večera bylo udělení ceny The European freedom award bývalému prezidentovi Václavu Klausovi pro jeho boj za svobodu v Evropě. Byl to historicky první ročník této ceny. Před převzetím ceny měl však Nigel Farage velmi emotivní projev, o svobodě, suverenitě, která je europskými, nikdy nevolenými byrokraty pošlapována. O svobodě, za níž stojí bojovat a o svobodě, která má nevyčíslitelnou hodnotu.  Zmínil se také o rozhodnutí britského soudu, kdy musí o platnosti Brexitu rozhodnout Britský Parlament.[7] Poznamenal, že pokud Brexit Parlamentem neprojde, je rozhodnutý vrátit se do politiky v plné síle a rozhodně si s nikým nebude brát servítky. Nigela není hodno podceňovat, protože to byl hlavně on, kdo donutil Davida Camerona vypsat referendum o Brexitu.

 

Po Faragovi následovalo výše uvedené udělení ceny Václavu Klausovi, jenž byl zakončen rozsáhlým projevem[8]. Ve svém projevu zkritizoval nefunkčnost centralistické, byrokratické EU a ořezávání našich svobod salámovou metodou. Zmínil se o jeho ubývání svobod v západním světě v posledních 27 letech, o Lisabonské smlouvě, která velmi posílila dominantní roli Německa v EU, o snahu zničit národní státy a vytvořit nového občana – europana, nazvaného „Homo Bruxellarum“. Také pobaveně poznamenal to, že tato cena je první cenou, kterou kdy převzal od bruselské instituce. Celý večer byl provázen různými kulturními vložkami – typicky švédskou hudbou, pianistou, operní pěvkyní a jazzovou kapelou.

 

Jsem velmi rád, že jsem se mohl účastnit již druhého setkání členů Youth ADDE a poznal jsem opět charismatické, velmi nadějné mladé lidi, kteří mají pravděpodobně před sebou slibnou budoucnost. Sice se neshodneme ve všem, ale v tom hlavním ano. Pokud budeme táhnout za jeden provaz, tak můžeme Evropu změnit.

 

Deklaraci podepsali:

Tobias Andersson – Švédsko, SD

Tomáš Lejsek – ČR, Svobodní

Alexandre Loubet – Francie, Debout la République

Sven Tritschler – Německo, AFD

Jerome Munier – Belgie, Parti Populaire

Jamie Ross McKenzie – Velká Británie, UKIP

Matthijs Weststrate– Nizozemsko, VoorNederland

 

Video z podepisování deklarace je na tomto odkaze: https://www.facebook.com/addeurope/videos/1165063166915112/ kde samotné podepisování mládežnickými členy ADDE začíná přibližně v 37. minutě.

 


[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Aliance_za_p%C5%99%C3%ADmou_demokracii_v_Evrop%C4%9B

[2] http://www.petrmach.cz/konference-adde-podpis-spolecne-deklarace/

[3] http://www.heritage.org/about/staff/d/becky-dunlop

[4] https://cs.wikipedia.org/wiki/The_Heritage_Foundation

[5] https://cs.wikipedia.org/wiki/Strana_nez%C3%A1vislosti_Spojen%C3%A9ho_kr%C3%A1lovstv%C3%AD

[6] https://cs.wikipedia.org/wiki/Nigel_Farage

[7] http://www.lidovky.cz/plati-brexit-vystup-z-eu-musi-schvalit-parlament-rozhodl-soud-p7k-/zpravy-svet.aspx?c=A161103_113405_ln_zahranici_ELE

[8] http://www.institutvk.cz/texts-in-english/vaclav-klaus-european-freedom-award-freedom-endangering-european-union

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31